В ЦСКА-София преодоляват турбуленции! Временното спокойствие на „Армията“ е като затишие пред буря

0
balgarska armiq cska fenove
-
-

Турбулентен сезон е много точно определение за последните четири месеца на ЦСКА-София. Червеният самолет непрекъснато попада във въздушни ями и все още постоянното тресене не е свършило. Така е вече почти 4 месеца. Победи като тази над Етър са временно убежище в очакване на бъдещи благополучия.

Есенният футболен период е все още далеч от своята поанта. Благоприятният развой е червените да влязат в успешна серия и да стопят точки спрямо челната тройка. Съществува обаче и по-лош сценарий – точките в разликата да се увеличат, а дамоклевият меч е надвиснал и в турнира за купата. Всички приказки, изречени от треньорите и футболистите след мача във Велико Търново, нямат на този етап никаква стойност. На ЦСКА-София им трябват не 3 точки, а поне 33 в оставащите 12 кръга от редовния сезон. И феновете си задават справедливо въпроса дали серия от победи е реална възможност, или чиста химера. Защото в следващите 45 дни ЦСКА-София има гостувания във Варна, Враца и на Арда в Пловдив. Но най-големият тест ще е домакинството на Лудогорец. Защото, ако за пореден път хегемоните си тръгнат непобедени от Борисовата градина, Коледата ще стане напълно невъзможна.

Програмата е тежка, но след като спечели само 22 пункта в първата част на редовния сезон, ЦСКА-София трябва да наваксва във втората. Което означава, че непредизвиканите грешки са забранени. Всяко залитане от тук нататък сваля шансовете с доста проценти. Тук е важно да бъдат оформени целите на ЦСКА-София при така създалите се обстоятелства. Приказки от сорта „сезонът е дълъг, всеки ще губи точки, има време да се компенсира“ са клишета без съдържание. Има някаква вероятност Левски и Локомотив Пловдив да забуксуват, но ако на „Армията“ се надяват, че Лудогорец ще разпилее 11 точки разлика, са наивници или падат от Луната.

Реалистично за ЦСКА-София е да се прицели във второто място. В предишните сезони те имаха абонаментна карта за него, но сега е по-различно. Поне засега е по-различно, защото до средата на декември могат да се случат интересни събития. Локо Пд например има в този период директни мачове с Лудогорец и Левски, а това са възможности ЦСКА-София да понавакса изоставането.

Тук влизаме вече в самия формат и състав на първенството. Настъпва периодът, в който „всеки няма да побеждава всеки“. Кадровите и финансовите разлики все по-отчетливо започват да оказват влияние върху крайните резултати. Изненадите винаги се случват в началото, с развитието на сезона започват да намаляват, а накрая всичко се развива по ноти. Тези тенденции също няма да работят в полза на червените. И така каква е целта за остатъка от сезона – печелене на европейска квота или през първенството, или с резервен вариант Купата на България. Това може и трябва да сторят в ЦСКА-София, ако не искат сезон 2019/20 да е един от най-големите им провали в историята.

Независимо обаче от това, което ще се случва на терена, в Борисовата градина вече
отвориха количката със захарен памук за феновете. ЦСКА-София ще има реновиран стадион в съвсем обозримо бъдеще. Това постижение е много повече от лелеяната титла на България. Защото новият стадион ще постави ново начало. Представете си едно спортно бижу в Борисовата градина, което с удоволствие ще бъде посещавано дори от не чак дотам запалените футболни фенове. Появата на този нов стадион ще вдигне в пъти досегашната посещаемост на футболните срещи. А това, трябва да се признае, е сериозен проблем, защото в този си вид „Армията“ не е притегателно място. И дори добрите резултати не могат да вдигнат посещаемостта до тези нива, които би постигнал един нов стадион. Сигурен съм, че ЦСКА-София може да разчита на 10 хиляди запълнени места за всеки домакински мач. При сегашните тенденции на тотален отлив на футболен интерес към мачовете в първенството, ЦСКА-София може да произведе истински бум.

Мога да го докажа и по друг начин. Представете си стадиона в Разград да беше в положението от 2011/12 година. Дори сегашната камерна публика нямаше да ходи на мачове. Или пък да се види колко много получи Левски дори само с един сектор, при това без козирка. Неслучайно големите клубове в света вече влагат стотици милиони за нови модерни съоръжения. Навсякъде по света появата на нов стадион автоматически увеличава посещаемостта. Ще посоча само два примера. На стария „Уайт Харт Лейн“ е било възможно да си закупиш билет почти до последния момент, сега абонаментните карти надвишават броя на седалките и трябва да си продадеш апартамента, за да попаднеш на новия стадион. В Москва преди година Динамо откри новата си арена. И веднага стадионът се напълни с публика, макар Динамо да не е сред най-популярните московски отбори. Същото се случи на Слован Братислава и на много други клубове.
Мачовете минават и заминават, но един нов стадион ще остане за много години напред. Отварям скоба за фундаменталното значение на стадион „Народна армия“ въобще за историята на ЦСКА-София. Една от причините през 50-те години на миналия век автентичното ЦСКА да придобие с шеметна бързина фенове е именно стадионът в центъра на София. Лично аз се съмнявам, че ако ЦСКА нямаше „Армията“, процесите с печелене на публика са щели да се развият толкова главоломно. Това, което са решили да направят сега ЦСКА-София, е повече от печелене на една или няколко титли. Това е инвестиция в много повече от обикновен спортен успех. И дивидентите от прозорливостта рано или късно ще се изплатят.