Младите в Левски са само от школата! Легионерите на 25 години са предпочитани от „сините“

0
patrik gabriel galchev marin petkov
Снимка: levski.bg
-
-

Всеки отбор си има профил на играчите, които търси. И рядко излиза от него. Доста в последните години се заговори, че Станимир Стоилов е успял да промени нещата. И това е така, но когато стане въпрос за 2 неща. Първо той успя да върне „сините“ на забравен пазар, какъвто бе този в Бразилия, а се оказа, че той е и доста необятен. Нищо, че мнозина твърдят, че там не може да се намери нищо интересно. Второто, а и най-важно нещо, което наложи Мъри, е търсенето на качеството. Левски обаче е далеч от легендата, че взема млади играчи, които да развива. В интерес на истината такива се броят на пръсти – Нейтън Олдър, Роналдо, Ел Джемили и Рикардиньо.

Като цяло обаче на „Герена“ не успяха да излязат напълно от стереотипите на хората, които търсят. Това показват резултатите на последното изследване, направено от световната футболна обсерватория CIES. В него се проследява средната възраст на играчите, които са привличани в над 800 тима от 48 световни лиги. И прави впечатление, че „сините“ почти не са мръднали от рамките си. А тя гласи, че младите са от школата, а в чужденците се търси и опит. Ако от юни до 2014 до юни 2019 средната възраст на играчите е била 25 години и 68 дни, то от този период досега е 25 години и 18 дни. И преди, и сега тимът от „Герена“ е резервирал седмото място в елита.

Трябва да отчетем обаче, че в по-далечното минало „сините“ са вземали почти с година по-възрастни играчи от тези на „Българска армия“, а сега нещата са променени. Но не защото Левски е свалил възрастта на легионерите си. Просто на „Армията“, както и на други места, са понижили изискванията си в критерий – години. Така в момента младоците у нас са приоритет основно на пловдивските грандове Локомотив и Ботев. Левски пък разчита на млади единствено от школата си.

Иначе в световен план личи доминацията на отборите на Ред Бул. Два от тях са лидери по привличането на млади футболисти. Лидер е този от Залцбург, следван от РБ Брагантино от Бразилия. Тройката се допълва от Атлетик Билбао. В Топ 10 са още НК Браво от Словения, Шахтьор Доценк, който бе принуден да промени изцяло трансферната си политика заради войната в Украйна, Генк, Елфсборг, Серкъл Брюж, Ружомберок и друг украински гранд – Динамо Киев. Близо до украинците обаче е Жилина, откъдето Левски привлече Патрик Мислович.

Иначе в Топ 10 на петте най-големи първенства прави впечатление присъствието на Реал Мадрид и Ювентус, където решиха да залагат вече не само на имена, но най-вече и на перспективата в играчите, които привличат.

Картината на „Герена“ обаче показва, че селекцията, която се прави, не бива да бъде използвана като повод за излишно вкарване на напрежение. Стига новите да се представят добре и да бъдат продадени още по-добре, както се случи с Уелтън, Роналдо и Дарлан през това лято. А Уелтън и Дарлан са доказателство, че рамката „25″ действа успешно. А сега на „Герена“ се подсилиха с цели трима играчи на тази „златна“ за тях възраст – Фабио Лима, Евертон и Хоакин Фернандес./ „Мач Телеграф“