Белчев е в страхотна серия в шампионатните дербита

0
stamen belchev 1
Снимка: cska.bg

Стамен Белчев днес ще изведе ЦСКА-София в деветото дерби с Левски в треньорската си кариера. 54-годишният специалист вече има солиден опит в сблъсък номер 1 у нас, за разлика от съперника си Николай Костов, който през този сезон за първи път усети тази тръпка и все още няма победа над армейците. Математически може да се каже, че хасковлията е с повече положителни емоции от срещите с Левски, като има 3 победи, 3 равенства и 2 загуби във всички турнири. Едно от ремитата обаче е с цената на поражение, тъй като с него сините елиминираха червените от полуфиналите за Купата на България. Това се случи именно през настоящия месец април, през 2018 година, когато тимът от „Герена“ спечели първия мач с 2:0 след две попадения на бившия нападател на ЦСКА – Серджиу Буш, а реваншът завърши 2:2. Серията дойде в изключително неподходящ момент за ЦСКА-София – веднага след ключовата шампионатна загуба от Лудогорец е 2:3 в Разград, допусната след обрат в заключителните минути на срещата.

Ако гледаме само шампионатните дербита обаче, Белчев има отчетлив успех с баланс – 3-2-1. Единственото поражение дойде в първия му сблъсък с Левски на 4 март 2017 г., когато сините осъществиха обрат за 2:1 през първата част. Оттогава насам треньорът е в серия от 5 мача за първенство без загуба срещу големия съперник.

В плейофите през сезон 2016/17 ЦСКА-София на два пъти разби Левски с по 3:0, а в последния кръг от редовния дял на следващата кампания Фернандо Каранга с късен гол прати червената агитка в екстаз под проливния дъжд на „Васил Левски“. Бразилецът се разписа и при един от класическите успехи преди това, а в герой при другия се превърна португалецът Давид Симао с два гола от пряк свободен удар.

Интересно е, че и трите равенства на Белчев с Левски, както в първенството, така и в турнира за купата, бяха зрелищни – завършиха при резултат 2:2. Всички мачове на треньора срещу сините са от първия му престой в ЦСКА-София, тъй като при второто му заставане начело бе освободен преди дерби, проведено в последния есенен кръг.

Последната среща на Стамен с Левски е като наставник на Арда на 19 октомври 2019 г., когато кърджалийци загубиха с 1:2 на „Герена“. Тогава нулевото равенство се запази в рамките на първите 70 минути, но в крайна сметка сините стигнаха до победата с два бързи гола на Хали Тиам и Станислав Иванов.

Специалистът обаче може да се похвали с успешно представяне и що се отнася до шампионатиите дербита при дублиращите състави. В последните две години той регистрира две победи и едно равенство без допуснат гол начело на ЦСКА-София II срещу втория тим на Левски в Югозападната Трета лига. Днес от 16:15 часа Стамен ще иска да се върне към позитивната серия и на елитно ниво. Треньорът ще опита да спре и най-лошата домакинска серия в историята на клуба – три поредни загуби вкъщи от Локомотив Пловдив и Пирин в първенството и Ботев Пловдив в турнира за Купата на България./ „Тема спорт“