Изравнен рекорд! Чуждестранните треньори превзеха Първа лига

0
Кадър: cska.bg
-
-

След като през миналия сезон в родния футбол бе поставен рекорд – малко над 40% от всички играли футболисти бяха родени извън България (176 от 439 общо), очакваме през кампанията 2022/23 този рекорд да падне. Но и друго е любопитно във връзка с легионерите – огромният брой на чуждестранните треньори. Новият сезон ще стартира с 6 специалиста, които не са българи – Анте Шимунджа води Лудогорец, Саша Илич – ЦСКА-София, Азрудин Валентич – Ботев Пд, Златомир Загорчич – Славия, Славко Матич – Септември Сф и Фулвио Пеа, който ще дърпа конците в новака Хебър. 6 чужди треньори от 16 отбора значи едно – че 37,5% от треньорите в родния футбол са легионери.

Това ще е изравнен рекорд. За последно така беше през сезон 2008/09. Тогава шестимата чужди треньори в елита бяха Драголюб Симонович (Сливен), Драган Канатларовски (Локо Пд), Драгомир Окука (Локо Сф), Слободан Сташевич (Спартак Вн), Наджи Шенсой (Беласица) и Стевица Кузманоски (Славия). Всички те бяха от бивша Югославия. Сега пак е същото, но с едно изключение – Пеа е италианец. Иначе Саша Илич е от Белград, Валентич е от Сараево, Загорчич от Нови Сад, Шимунджа е от Марибор, а Славко Матич е от Обреновац.

Определено близостта като география и манталитет помага за по-лесната аклиматизация на дадения треньор. Например Заги живее в България от 1997 г. до 1999 г. Той играеше в Литекс, а след като премина през Аданаспор и Лугано, се върна отново у нас през 2002 г. И остана в Ловеч до 2005 г. В периода 2013-14 той пое Литекс вече като треньор. А от 2017 г. води неотлъчно Славия, само с няколко месеца извън клуба, тъй като имаше леки търкания с Венци Стефанов. Така излиза, че 51-годишният Загорчич е прекарал в България около 11 години от своя живот. Неслучайно той има и български паспорт, а игра и за нашия национален отбор на Евро 2004.

Въпросът е с какво допринасят чуждестранните треньори, за да бъдат избирани пред нашите. Най-успешните наставници на Лудогорец, Левски и ЦСКА този век са именно наши сънародници – Георги Дерменджиев, Станимир Стоилов и Стойчо Младенов.

Разградчани влязоха два пъти в групите на Шампионската лига, като и двата пъти именно Дерменджиев бе начело. Мисия, с която се провалиха Бруно Рибейро, Пауло Аутуори, Павел Върба, Валдас Дамбраускас, а сега е натоварен Анте Шимунджа.

Но пък я има и другата гледна точка – Бруно Акрапович. Той е един от най-успешните чуждестранни треньори в българския футбол със спечелените си три трофея начело на Локо Пд./ „Мач Телеграф“