Колко струва ПФК Левски?

0
-
-

Цената на един футболен клуб, особено у нас, е едно много специфично определение. Заради липсата на реален пазар в България, както и на достатъчен брой зрители и рекламодатели в първенството, цените на самите клубове стават задача с няколко неизвестни.

И все пак…. Колко струва ПФК Левски? Активите на дружеството се изразяват в няколко направления – футболисти, състезателни права, ДЮШ със съответните права на младите играчи, интелектуална собственост, маркетингов потенциал, движима и недвижима собственост и разбира се фенска маса.

Клубът ползва стадион Георги Аспарухов, но реално не е негов собственик. Все пак има договор за експлоатация, но реално не е актив на дружеството. Ситуацията със стадиона продължава да бъде заплетена и едва ли скоро ще има радикално решение.

Фенската маса на клуба е огромна. Това е доказано и показано многократно. Феновете са най-големият актив в момента и това е потенциал, който трябва да се разработи, да се развие и да генерира приходи на сериозни нива. В много клубове на запад този актив носи десетки милиони евро в бюджетите на дружествата. В България това е все още невъзможно, но пък трябва да се търсят пътища именно в тази посока. Особено в клуб като Левски, който реално разполага с огромен брой верни и предани фенове.

Движимата собственост на клуба е ясна, там кой знае какво не може да се променя или пък да се търсят сериозни резерви. Още повече, че превозните средства имат бърза амортизация.

Стигаме до маркетинговия потенциал. Това е действителен потенциал, като се вижда, че сегашното ръководство се опитва да работи в тази посока. Това би вдигнало цената на клуба още.

Интелектуалната собственост не е достатъчно ясна. Предполага се, че се изразява в няколко запазени марки и патенти. И това обаче е резерв, който не е оползотворен.

Цените на футболистите на Левски все още не са на европейски пазарни стойности. През лятото бе продаден Давиде Мариани за 1 417 000 евро и този трансфер беше обявен за успешен. Говори се цени от около 1 – 1,2 милиона евро за Стаси Иванов, както и на други таланти. Това обаче са доста ниски ставки, ако трябва да ги сравняваме дори със Сърбия и Хърватска. Но в случая в сила са и много други фактори. Все пак стойностите на сините играчи са наистина занижени, но това е и в резултат на дълги години слабо представяне и лоши резултати. Време е ръководството и спортно-техническият щаб да започнат да работят и в тази посока, и то на високи обороти.

Що се отнася до цената на самата ДЮШ, тя също е функция на общата конюнктура.
Един правилен мениджърски подход обаче би вдигнал цената клуба значително. А това означава реализиране на позитиви на всяко едно ниво.