Как се викат футболистите в националния отбор на България U19?

0
bgu19
-
-

Винаги е предизвиквало интерес как се селектират футболистите за националния отбор, или за тима U21, или U19, или U17. Винаги сме си задавали въпроса не стоят ли мениджърски интереси при присъствието на дадени играчи в съставите и липсата на други. Интересно е, че в последно време националните гарнитури се водят от едни и същи специалисти. Може да кажете, че има преимственост, което ако е вярно, е много хубаво, въпреки липсата на резултати. Проблемът идва от факта, че на треньорския пост U21 Александър Димитров е непоклатим, независимо кой е треньор на U19. Явно в БФС са на мнение, че Димитров се справя най-добре и заслужава най-много този пост.

Да се върнем към същината на темата ни – как се викат футболистите в националния отбор на България U19? В конкретния случай ще сме повече от конкретни и ще зададем няколко въпроса, предполагаме неудобни за Йордан Петков, но ние сме свикнали в последно време да задаваме неудобните въпроси. Те остават като глас в пустиня, защото обикновено не получаваме отговор.

Юношеският национален отбор на България до 19 г. взе участие на международен приятелски турнир в Загреб. Няма да коментираме игра и резултати. Да преминем към въпросите и нашите аргументи.

Ще започнем с концептуалния. Как се викат футболистите в националния отбор на България U19? Какви са критериите един играч да попадне в селекцията на Йордан Петков?

Само може да предположим, че селекционерът на тима до 19 години вика тези, които са в най-добра форма, тези, които играят най-добре, тези, които играят най-редовно.

И тук възниква тогава въпросът защо сред селекцията на Йордан Петков не намери място Дамян Йорданов – момче, което от началото на сезона играеше редовно за Берое, а след трансфера му в Лацио е несменяем титуляр за примаверата? Играе и в младежката Шампионска лига с тима на Лацио. Някак странно изглежда националният отбор на България U19 да се лиши от един от малкото си футболисти, който играе на такова ниво. Отделно, че през настоящия сезон нямаме друг млад талант, който да играе в младежката Шампионска лига.

И тук идва следващият ни въпрос – стоят ли мениджърски интереси при избора на футболисти в състава на България U19? Отговор не чакаме, а и да получим, знаем, че ще бъде отрицателен и ще започнат едни оправдания.

Но ето ви го примера – за Дамян Йорданов няма място в състава на Йордан Петков, но за сметка на това неизменен титуляр при него е Чунг Нгуен До, нищо, че при това младо момче явно има много голям спад, защото не помирисва терена за Славия през настоящия сезон. Няма нито една минута нито при Хосе Мари Бакеро, нито при Иван Колев.

Тук искаме дебело да подчертаем, че това е само един пример, нямаме нищо лично нито към Дамян Йорданов, нито към Чунг Нгуен До, но елементарно се набива на очи.

Набива се на очи и започваме да размишляваме, дали играчите, които се викат в националния отбор до 19 години, а и до 21 години не се викат, за да бъдат показани пред мениджърите, да им бъде излъскан имиджа, че са част от националните отбори на България. Всеки разумен човек стига до такова заключение.

И не, не сме се фиксирали върху националния отбор на България U19, такива неща може да ви покажем като парадокс и в младежкия национален отбор, ръководен от Александър Димитров. Но и ние като ръководните фактори в БФС ще изчакаме няколко дни, а може би и седмици, за да видим кой ще бъде следващият национален селекционер на България, защото на всички е ясно, че Младен Кръстаич е пътник.

Как се викат футболистите в националния отбор на България U19? Остава горчивият вкус, че се викат тези, които трябва. Е, после не чакайте игра и резултати!