От „нула на нула“ при Лафчис до -16 милиона лева при Наско Сираков

0
Снимка: levski.bg

По Времето на демокрацията и настъпването на пазарната икономика у нас Левски премина през доста катаклизми. В най-новата си история клубът бе управляван от бивш играч, адвокати, мастити бизнесмени. „Тема Спорт“ предостави резюме на президентите на клуба.

ТОМАС ЛАФИЧС

Спонсорира сините в края на сезон 1990/91, след което се кандидатира за президент и печели изборите. Бившият вратар на Левски не е спрян от факта, че е етнически грък и в онзи момент няма родно гражданство. Първият му ход е да привлече Илиан Илиев от

[sociallocker id=40025]

Черно море за рекордните тогава 2 милиона лева… Назначава за спортен директор Андрей Желязков-Жужо – отлично попадение. Така дълги години Левски се издържа от трансфери на играчи. По времето на Лафчис сините печелят 3 титли и 3 купи, а продават футболисти в чужбина.

„Когато през есента на 1999 година си тръгнах, оставих Левски без стотинка задължения – с нов автобус, ново осветление, нови седалки на „Герена“ и няколко прекрасни помощни терена. За 9 години наше управление похарчените пари бяха около 13 милиона марки“, отчита той по-късно.

ВЛАДИМИР ГРАШНОВ

Застава начело на клуба през лятото на 1999-а, а по-късно се води и негов собственик до смъртта му през есента на 2001-а. Тимът печели 2 титли и 1 Купа на България. Казва, че това, което не става с пари, се прави с много пари. Води начело на отбора треньорското светило Люпко Петрович, като му дава 150 хиляди долара годишна заплата. Мисли и харчи мащабно, в един момент иска да закупи самолет за клуба. Най-силният му ход е назначаването на Наско Сираков и Константин Баждеков за изпълнителни директори – двамата ще крепят клуба дълги години напред.

МАЙКЪЛ ЧОРНИ

Всъщност руският милиардер е човекът зад Владимир Грашнов. Той става президент на Левски през 2001 година и остава такъв до лятото на 2004. Осигурява издръжката на клуба в продължение на 5 години. В този период над „Герена“ се изсипва златен дъжд. Неслучайно се твърди, че той е налял цели 71 милиона лева! Стига се до момент, в който преди 20-ина години бюджетът на сините е 20 милиона лева. А целта – пробив в Европа, така и не бива осъществена.

ТОДОР БАТКОВ

Адвокатът на Чорни е поставен в небрано лозе през лятото на 2004 година, когато мажоритарният пакет акции му е прехвърлен на него. Левски продължава да получава средства от руския милиардер, но не и в такива размери. Батков връща в клуба Наско Сираков, който назначава Станимир Стоилов за треньор. Бюджетът е сериозно орязан, но напук на това тимът печели 2 титли, 2 купи, 2 Суперкупи, играе четвъртфинал за Купата на УЕФА. Левски става и първият български тим, влязъл в групите на Шампионската лига. През лятото на 2008-а Батков уволнява Стоилов и Сираков, а на следващия сезон отборът взима титлата и Суперкупата. В следващите години обаче настава суша откъм трофеи, а финансовото състояние на клуба все по-нестабилно. Клубът дължи куп пари за строежа на новия сектор.

ИВО ТОНЕВ, АЛЕКСАНДЪР АНГЕЛОВ, НИКОЛАЙ ИВАНОВ

Триото придобива 86,6% от акциите на клуба. Пробва да въведе модел на прозрачност, а важните решения в началото се взимат на сбирки на Управителния съвет, каквито има на всеки 2 седмици. Триото идва на „Герена“ с обещанието, че има осигурен бюджет за следващите години – по 6 милиона лева на сезон. Дълговете на клуба обаче започват да се множат.

СПАС РУСЕВ

На 30 август 2016-а става собственик на клуба покрай телекомуникационна компания. Левски на книга има осигурени тлъсти спонсорски договори, но на практика дълговете се трупат с неудържима сила, в един момент дори не са плащани данъци. Русев раздробява пакета с акциите, за да не е в конфликт на интереси. В крайна сметка се оттегля от клуба в началото на 2019-а. Онзи ден обеща да погаси 3 милиона лева дълг на клуба, направен по негово време.

ХРИСТО ЙОВОВ

Дали е бил вписан в книгата на акционерите на клуба, не е ясно, но наскоро Васил Божков документално показа, че именна от него е придобил 50% от дяловете на Левски. Те са били в бившия играч в продължение на месец – от края на януари до края на февруари 2019.

ГЕОРГИ ПОПОВ

Акциите се водят на негово име, но всъщност му ги прехвърля Васил Божков – човекът, който е реалният собственик на клуба и чиито фирми дават парите. От 6 март 2019 до 2 юни 2020 – толкова продължи властването им, като в последните месеци те бяха спрели финансирането и клубът бе на крачка от фалит. Всъщност Божков успя да намали дълговете на клуба от „над 30 милиона лева“, както бе обявено при идването му, до 16 милиона лева.

[/sociallocker]