Новата бразилска звезда на Левски чупи защитниците

0

Левски определено показва огромно израстване след завръщането на Станимир Стоилов начело на тима. „Сините“ демонстрират добра игра във всички срещи, изиграни след подновяването на родния шампионат, а един играч прикова вниманието със своето движение с топка, техника, скорост и игра в защита. Става дума за Уелтън, който за 5 мача със синята фланелка показа много футбол.

Бразилецът бе привлечен през зимната пауза, а началото му в Левски не беше бляскаво, след като той пропусна няколко контроли заради контузия. Към днешна дата обаче по всичко личи, че той може да се окаже перлата в зимната селекция на Станимир Стоилов.

Тук сме длъжни да отчетем доброто представяне и на другите нови попълнения на „Герена“. Мъри отново показа отличен нюх към комбинативните играчи и най-вече тези, които могат да вършат добра работа за малко пари, предвид финансовата ситуация на „Георги Аспарухов“.

Но да се концентрираме върху представянето на Уелтън, което е впечатляващо до този момент. Играта на бразилеца наподобява тази на един от любимците на „синята“ публика и негов сънародник – Жоазиньо. Цифрите дори говорят, че до този момент Уелтън е малко по-ефективен от него. С изявите си в началото Жо не успя да впечатли, но постепенно доказа, че е достоен да носи фланелката на Левски.

В първите си 5 мача за отбора Жоазиньо нито успя да отбележи, нито асистира. В крайна сметка той записа 73 мача в първенството, отбелязвайки 12 гола и давайки 25 асистенции. Отчитаме факта, че и на върха на атаката тогава беше не кой да е, а Гара Дембеле, който далеч по-често бележеше от сегашното острие на „сините“ Билал Бари. Жоазиньо също беше привлечен в Левски от Станимир Стоилов.

Интересно е сравнението между Уелтън с друго крило, доведено на „Герена“ от Мъри – Зе Соарес. Тук цифрите отново показват, че привлеченият през тази зима техничар стартира по-добре. Зе Соарес по подобие на Жоазиньо не успява да вкара нито един гол и не даде асистенция в първите си пет шампионатни сблъсъци с фланелката на Левски, в които изигра 244 минути. Като теглим чертата накрая и Зе Соарес направи впечатляващо представяне, записвайки 53 мача, 7 гола и 9 асистеции за клуба.

По крилото на „Георги Аспарухов“ сравнително до скоро играеше друг любимец на сектор Б – Паулиньо. Той започна по сходен начин с Уелтън престоя си в отбора, записвайки 1 гол в първите си 5 срещи, в които на терена беше 324 минути. Паулиньо вкара за първи път в мрежата на Черно море при победата с 3:2 във Варна. Това беше негов четвърти мач с фланелката на „сините“. Тук тънката разлика в сравнение с остналите крила, които изброихме, е, че Мъри Стоилов няма общо с привличането на бразилеца на „Герена“. Паулиньо записа общо 85 мача за Левски, вкарвайки 22 гола и асистирайки 12 пъти. Определено при него се забелязваха върхове и спадове във формата, но като цяло представянето му беше на добро ниво.

Уелтън показа, че заслужава да бъде сред титулярните 11 и бързо спечели симпатиите на феновете на „сините“. Той показа себераздаване и срещу ЦСКА-София в снежното дерби, завършило 0:0, като често с действията си отчайваше прекия си противник Иван Турицов. Изработи червения картон на Брадли Мазику. Често се връщаше в защита, за да помага на бранителите и най-вече на друго ново попълнение в редиците на отбора – Цунами, с когото си партнират по фланга. Показа плътен удар, а в един от случаите разочарова вратаря на ЦСКА 1948 Иван Караджов, правейки резултата 2:0. При гостуването в Разград на Лудогорец Уелтън счупи и Икоко, който не успя да му се противопостави и бе заменен на почивката. На няколко пъти при победата с 1:0 през уикенда срещу Локо Сф разочарова крайния защитник на „железничарите“ Стойчо Атанасов, който бе изваден на полувремето от треньора Иван Колев заради травма. Уелтън тормози без топка непрестанно противниковите бранители и определено дава сериозна заявка за един от лидерите в редиците на Стоилов. Остава единствената въпросителната дали в крайна сметка той ще се окаже в действителност перлата в зимната селекция на Левски?