Никой от треньорската въртележка не накара на „Армията“ да съжаляват

0
Снимка: cska.bg

Интересно е да се види развитието на кариерите на треньорите, които водиха ЦСКА-София, откакто тимът бе вкаран в Първа лига. Бързо на очи се набива фактът, че никой от тях не е успял да се задържи в даден отбор повече от 13 месеца (б.а – Стамен Белчев в Арда), а някои бяха принудени да се справят с дълги периоди без работа. Единствено Едуард Йорданеску постигна нещо значимо – достигна до титлата на Румъния, но като цяло никой от наставниците, които бяха сменяни като носни кърпички в последните години, не направи така, че в Борисовата градина да съжаляват, че са се разделили с тях.

Христо ЯНЕВ

След ударния старт и спечелената Купа на България от В група треньорската кариера на Янев влезе в застой. През лятото на 2016 година ръководните фактори на „Армията“ бързо прецениха, че младият специалист все още не е готов да води червените в Първа лига, и го освободиха след едва 4 двубоя в елита. През септември същата година Янев пое Нефтохимик. Наставникът обаче не се справи, а бургазлии изпаднаха след загуба в решителния бараж срещу Витоша Бистрица. Това бе и последният двубой на Янев начело на шейховете. В следващите 3 години той така и не успя да си намери отбор, като единствено през май 2018 води отново ЦСКА-София като временен треньор. Така се стигна до октомври 2020-а, когато се завърна в Миньор Перник, откъдето дойде през 2015-а на „Армията“. С днешна дата чуковете се намират на четвърта позиция във Втора лига, като със сигурност преди 5 лета като актуален носител на Купата на България Янев не си е представял по този начин развитието на кариерата си.

Едуард ЙОРДАНЕСКУ

Все още краткият и неуспешен период на „Армията“ е единственото приключение на сина на легендата на Стяуа Ангел Йорданеску извън пределите на родината му. Едуард бе освободен от ЦСКА-София през ноември 2016 след неубедителни резултати в първенството и отпадане от турнира за Купата на България, а следващият му отбор бе Астра Гюргево, който пое през лятото на 2017-а. След противоречив сезон година по-късно той бе назначен начело на Клуж. Там изкара дори по-малко, отколкото на „Армията“ – месец и половина, като бе уволнен след поражение от Малмьо в квалификациите на ШЛ. Впоследствие прекара няколко месеца в Газ Метан, преди през декември 2020 отново да се завърне в Клуж, за да се наслади на най-добрата пролет в кариерата си. Тимът му спечели титлата и суперкупата на Румъния. През лятото Йорданеску реши да направи следващата стъпка в развитието си и да поеме ФКСБ. Това се оказа грешно решение, като през ноември ексцентричният Джиджи Бекали прекрати отношенията си с треньора. В момента Йорданеску е без отбор и предстои да разберем дали ще опита късмета си зад граница, или отново ще изчака покана от някой от закъсалите румънски тимове.

Стамен БЕЛЧЕВ

Хасковлията, който води ЦСКА-София на два пъти, сега пое повторно и Арда Кърджали. Това са и единствените два клуба, на които бе начело Белчев през последните 5 години, като между октомври 2020-а, когато бе освободен от „Армията“, и до края на миналата година бе без работа. В момента си е поставил амбициозната задача да изкара максимума от състава на Арда, който е налегнат от сериозна криза. Припомняме, че именно 52-годишният специалист бе с главна роля при поставянето на основите на проекта в Кърджали, като вкара тима в Първа лига и създаде отбор, който да се справи с трудния първи сезон в елита.

Нестор ЕЛ МАЕСТРО

Подобно на колегата си Йорданеску и вторият чуждестранен треньор на ЦСКА-София в ерата Гриша Ганчев така и не успява да се задържи в някой клуб повече от една календарна година. Ексцентричният сърбин с британски паспорт напусна „Армията“ през февруари 2019-а, а през същото лято пое австрийския Щурм Грац. Имаше сериозна роля за възраждането на забуксувалата кариера на Кирил Десподов в Каляри, привличайки го под наем. Тимът обаче завърши на незавидната шеста позиция и Ел Маестро бе освободен. Младият специалист бе безработен до март миналата година, когато прие предложението на Ал Таавон и достигна до финала за кралската купа на Саудитска арабия. През септември Ел Маестро направи следващата крачка в кариерата си, заставайки начело на турския елитен Гьозтепе. Въпреки мащабната лятна селекция и смяната на треньора обаче тимът се намира на предпоследно място във временното класиране и през пролетта ще води жестока битка за оцеляването си.

Любослав ПЕНЕВ

Ел Голеадор също по подобие на Стамен Белчев и Христо Янев води ЦСКА-София на два пъти, откакто тимът бе вкаран в елита. И в двата случая обаче напусна „Армията“ със скандал. Приликите с хасковлията продължават, като и Пенев след разделите с червените поемаше един и същи клуб – Царско село. През май треньорът донесе на армейците първи трофей след петгодишна суша. Това обаче бе и последният радостен момент в треньорската му кариера досега. След компрометирана лятна подготовка, катастрофална загуба от Лудогорец с 0:4 за суперкупата и срамно равенство със скромния Лиепая на „Армията” Пенев бе освободен от ЦСКА-София. Няколко месеца по-късно той се завърна в Царско село, но и там нещата не се развиха добре. Тимът записа едва 1 победа, 3 равенства и цели 6 загуби и е последен в класирането, а в края на есента стана ясно, че босът Стойне Манолов ще свие драстично бюджета, като целият състав и треньорски щаб напуснаха клуба. Интерес към Пенев има от няколко родни клуба, но за момента той не изглежда близо до нито един от тях.

Добромир МИТОВ

Бившият защитник на ЦСКА пое ЦСКА-София в тандем с Люпко Петрович, но бързо изпадна извън борда на това дуо. Остана помощник на легендарния сърбин, а след това и на Милош Крушчич, преди да се завърне в школата на тима, където работи и до днес. В момента е начело на отбора до 19 години, който е убедителен лидер в Елитната юношеска група след 9 победи, 1 равенство и 1 загуба. Част от състава му са млади играчи, които вече грабнаха окото и на треньора на мъжкия тим Стойчо Младенов, като Георги Чорбаджийски, Росен Божинов и Калоян Пехливанов.

Люпко ПЕТРОВИЧ

Легендарният сърбин, извел Цървена звезда до КЕШ, взима своето последно 10 от треньорската професия в далечен Виетнам. Въпреки че през май ще навърши 75, бившият наставник на Левски и ЦСКА-София продължава да е активен край тъч линията. В момента воденият от него Тан Хоа се намира на пето място в местния елит, на едва 2 точки от третата позиция. Напускайки Борисовата градина преди 2 години и половина, той гарантира пред отговорните фактори в ЦСКА-София, че сънародникът му Милош Крушчич притежава нужните качества, за да води армейците. Това обаче се оказа грешен ход…

Милош КРУШЧИЧ

Сърбинът пристигна на „Армията“ като анализатор, но странно за мнозина изземаше треньорските функции на Люпко Петрович и по време на двубоите наставленията към играчите бяха давани от него. След напускането на опитния наставник Крушчич получи пълната власт и очаквано се провали. ЦСКА-София бе едва третият клуб, който сърбинът води като старши треньор, като предишните два бяха колосите… Металац Горни Миловац и ФК Земун. Армейците, водени от Крушчич, загубиха от Локомотив Пловдив финала за Купата на България, а след него наставникът логично бе уволнен. От лятото на 2020 година той така и не успява да си намери работа, като е без нов отбор и до днес.

Бруно АКРАПОВИЧ

Босненецът се превърна в поредния треньор на ЦСКА-София, който напуска отбора малко след направена подготовка. Въпреки първоначалните думи за приятелска раздяла впоследствие стана ясно, че Акрапович съди армейците за 100 хиляди евро. След няколко месеца без работа специалистът, извел Локомотив Пловдив до две купи на България, пое в края на лятото северномакедонския Шкендия Тетово. Тимът се намираше в слаба форма, която босненецът постепенно успя да стабилизира. В момента червено-черните са в серия от 8 шампионатни двубоя без загуба, които ги изкачиха до трето място във временното класиране, на 1 точка от втори Академия Пандев и на 8 от лидера Шкупи. Тимът обаче отпадна от турнира за купата след домакинска загуба с дузпи от Струга на четвъртфиналите.

Мартин Костадинов/ „Тема спорт“