Неотложните задачи пред новия треньор на Лудогорец

0
Снимка: ludogorets.com

Ръководството на Лудогорец обяви официално кой ще води тима през 2022 година. В избора нямаше изненади, както преди 12 месеца, когато считаният за сигурен нов наставник Станимир Стоилов така и не постигна договорка с шефовете. Сега на поста застана 50-годишният словенец Анте Шимунджа. Специалистът явно няма да има дума по селекцията, защото тя течеше и преди назначаването му. Преди Нова година Лудогорец вече си осигури услугите на двама флангови нападатели, като контракти с клуба подписаха бразилецът Рик и Спас Делев. Наред с това се водят преговори и с още футболисти.

Работата на новия наставник на орлите ще се гледа под лупа. А тя няма да е никак лека, защото тимът финишира 2021-ва с шокираща загуба с 3:5 от Пирин Благоевград, последвана от 0:1 на „Армията“ от ЦСКА-София. Така авансът на върха пред червените е само 2 точки, което подсказва ожесточена битка за титлата напролет. За да остане тя притежание на орлите, които през лятото за пореден път ще искат да пробият в групите на Шампионската лига, на първо време треньорът ще трябва да свърши няколко неотложни задачи.

СТЯГАНЕ НА ЗАЩИТАТА

Проблемите в отбрана за Лудогорец бяха видими с просто око, при това не само в евротурнирите. В групите на Лига Европа съперниците отправяха средно по 15 удара към вратарите на тима, които сякаш бяха мишени на стрелбище. И докато класата на противниците на континенталната сцена е по-голяма, пробойните лъсваха и във вътрешното първенство. Последният мач на продадения в Шарлът Кристиян Кахлина бе белязан от антирекорд. При 3:5 от Пирин разградчани за първи път допуснаха толкова попадения в дома си. След 19 кръга и 18 изиграни мача Лудогорец е инкасирал 18 гола в Първа лига, средно по 1 на мач. Това е най-лошият показател на състава в последните години. През 2020/21, при 19 срещи, тимът бе допуснал 16 попадения. През 2019/20 те бяха само 7, през 2018/19 бяха 12, през 2017/18 – 16, през 2015/16 – едва 9, а през 2014/15 – 13.

Ще е интересно да се види подходът на Шимунджа. Още повече, че в предишния си клуб Мура словенецът неизменно залагаше на схема с трима централни защитници. Лудогорец рядко действаше с такава схема, но имаше мачове, в които литовецът Валдас Дамбраускас прибягваше до нея.

Всъщност постройката е без значение, трябва да се види подобрение в дефанзивните действия. Иначе и пролетта ще е турболентна.

ИЗГРАЖДАНЕ НА КОЛЕКТИВ

В последните години в Лудогорец липсва отборното начало. Тимът разполага с куп качествени единици, но не и с единайсеторка, която като един да преследва успеха. Разградчани разполагат с много парчета от пъзела, но така и не успяват да го подредят. Затова и на отбора сякаш му липсва характер. Това проличава най-вече в двубоите срещу съперници на средноевропейско ниво. У нас този сериозен недостатък в повечето случаи остава маскиран благодарение на силната индивидуална класа, най-вече в атака. Но когато отборът е притиснат, не само че лесно се огъва, но се и чупи. И примерите за това зачестиха през последната една година.

ИЗВЕЖДАНЕ НА ПРЕДЕН ПЛАН НА ЛИДЕР

До неотдавна в съблекалнята на Лудогорец бе пълно с лидери. Имаше ги „кучетата“, когато нещата не вървят, те да се нагърбят с повече отговорности – било то по време на мач, извън терена или ако щете – при спорове със съдии и съперници, на които трябва да се вземе страхът. Такива бяха вече бившият капитан Светослав Дяков, сега в Пирин Бл, настоящият технически директор Козмин Моци, нападателят Клаудиу Кешерю. Сега в тима няма толкова големи фигури, към които да имат респект всички. Което е немалка пречка. Вкарването на свежа кръв не мина според очакванията. Както и фактът, че никой от новите не успява да се утвърди като лидер – не само на думи, но и на терена.

Янаки Димитров/ „Тема спорт“