Елитът ни строши рекорда за чужденци! Левски е с най-добро класиране с най-малко чужденци

0
Снимка: ludogorets.com

В изминалия кръг на Първа лига станахме свидетели на нещо историческо. Счупен бе вечният рекорд за най-много чужденци в нашето първенство, пише „Мач Телеграф“. След дебютите на японеца Казуки Такахаши за Пирин, беларусина Никита Николаевич за Славия и нигериеца Точукву Нади в Ботев Пд бройката на легионерите в Първа лига нарасна на 164. Досегашното върхово постижение от 163 беше записано през сезон 2018/19.

Новият рекорд, който беше поставен през изминалия кръг, обаче не се отнася само до бройката на чужденците, а и до техния дял от всички играчи в първенството. За първи път в историята легионерите преминаха границата от 40%. Преди снощните двубои между Локомотив Сф и Царско село, както и този между Черно море и Ботев Bp, техният дял бе 40.69%.

Трябва да отчетем и това, че въпреки многото приказки, че българският футбол се пълни с ментета отвън, те невинаги са верни. Напротив. Най-добрите играчи в първенството са чужденци. Не е случайно и това, че отборите, в които те са най-много, са и на първите места в класирането. И то в същата последователност.

Най-много като процент са в Лудогорец – 23 от общи 28 използвани футболисти, или иначе казано 82,14%. Следват ЦСКА-София със своите 20 легионери, които съставляват точно 2/3, или 66,67% от отбора. Трети с малко над 57% играчи отвън е Ботев Пд. „Канарчетата“ бяха трети преди вчерашния мач на Черно море с Ботев Bp.

Като бройка най-много чужденци в този шампионат до 24-ия кръг включително бяха играли в Царско село – цели 24, а като процент отборът е на 4-то място със своите 54.55%. Този тим обаче би следвало да го извадим от общия контекст, защото там през зимната пауза почти всичко като идея и концепция беше сменено и дойде цял нов отбор. Това пък от своя страна трудно можеше да стане само с българи и се наблегна на играчи отвън. Изглежда въпрос на време освен във водещите три отбора, които изредихме, но и в целия шампионат българите да станат малцинство. Вече споменахме, че родените извън България надхвърлиха 40-те процента, а до 2-3 години може би ще са повече от половината.

Най-малко през този сезон са те в ЦСКА 1948 – дотук само един – Дуде Ндонгала, а се чакат скоро дебюти и на Карлос Охене и Жуниньо.

Отборът, който е постигнал най-добро класиране за момента с най-малко чужденци, е Левски. „Сините“ са на петото място, като 70% от използваните от тима играчи са българи.

Ясно е, че оттук до края на сезона рекордът ще набъбва още. Освен споменатите двама играчи, тепърва дебютните си минути ще записват Тиаго и Дени Групер от Лудогорец, Браян Перея и Федерико Бариос в Ботев Bp, Ндиайе и Тетах в Арда, както и още един японец в Пирин. А да не говорим и за още новобранци от чуждия легион на Царско село. Едва след края на сезона ще се видят пълните данни, но до каквито и размери да достигнат, тенденцията е ясна. Върви се към все по-сериозно увеличаване на вноса на футболисти, което така или иначе се случва на много места по света. Нормално е и ние поне по нещо да приличаме на по-силните от нас. Въпросът за качеството на играчите е дълъг и сложен, но в действителност повечето легионери в България вдигат нивото на отборите си. Надали всички треньори и ръководители са толкова глупави, че да не налагат свои кадри (ако те са добри, разбира се), а да дават по-високи заплати и да ангажират футболисти отвън.

Голмайсторският приз на първенството също си го оспорват чужденци – Пиерос Сотириу и Жорди Кайседо. Дориан Бабунски от Ботев Bp пък го няма от 5 кръга, но още не се е намерил българин, който да надхвърли неговите 10 гола. При това северномакедонецът ги вкара, играейки не за силен, а за доста скромен като възможности тим като Ботев Bp.

Ако проследим още по-внимателно цифрите, ще видим, че най-големият скок при чужденците стана след края на сезон 2011/12. В него те бяха около 21%, а през следващия скочиха до 29. А в последните 10 години никога не падаше под 29%.

През следващия сезон Първа лига се увеличава с още два клуба. С това почти сигурно рекордът ще бъде подобрен още идния шампионат. Остава да видим с колко и дали българите ще станат малцинство по нашите терени само след още една година.