ВАР идва рекордно евтин у нас

0

Никой не бива да подценява историчността на футболното събитие, което таза година ще съвпадне с православния Светли понеделник. Символично е, че точно на този ден нашата Първа лига ще бъде огрята от светлината на системата за видео асистент рефери (ВАР). ЦСКА-София и Арда ще са отборите, които ще имат привилегията първи да изиграят мач от вътрешното първенство с нея.

Вече подробно ни бе обяснено как ще функционира, тестването „на сухо“ приключи успешно и сега е време шоуто да започне. Бъдете сигурни, че полемиките „за“ и „против“ технологичните нововъведения на ФИФА ще достигнат доста крайни стойности в нашата реалност. Неоспорим факт е обаче, че въвеждането на системата е огромен успех за родния футбол, който ни приобщава към групата на напредничавите в голямото семейство на играта. На Балканите ВАР вече е въведен само в три държави, чийто футбол в момента определено е по-високо котиран – Турция, Гърция и Хърватия.

РЕКОРДНО ЕВТИН

Първото, което трябва да се подчертае, е, че ВАР в България ще бъде рекордно евтин, пише „Мач Телеграф“. Официално бе потвърдено, че според договора с Hawk Eye – водещата компания, която обезпечава технически прилагането на системата на най-високо световно ниво, БФС ще плати 1 750 000 евро за следващите четири сезона. Стартиращата в понеделник плейофна фаза в Топ 6 е бонус за родния футбол. Ако разделим тази сума на четири, виждаме, че цената на сезон е 437 500 евро. Изпълкомът вече гласува отборите в елита от новото първенство да се увеличат на 16. С цел да се запази максимална интрига обаче отново ще има плейофна фаза. Очакванията са, че ще се стигне до решение след изиграването на 30-те кръга тимовете да бъдат разделени на първа шестица, втора четворка и долна шестица. Общият брой мачове ще се увеличи до 312 на сезон без баражите. Излиза, че ВАР ще струва под 1400 евро на мач. Допълнителен спад в тази цифра ще има и след като системата бъде приложена и в решителните двубои от турнира за Купата на България. За сравнение трябва да имаме предвид, че гръцката федерация, която отделя по-малко пари от Турция за ВАР, дава на сезон по 5 милиона евро за технологията.

Ван със стойността на лимузина

Системата в България няма да бъде централизирана, както е в големите първенства и което носи сериозно оскъпяване. При нас на всеки стадион ще паркира специален ван, оборудван с необходимата техника. Общо бусовете са четири и те ще се ползват под наем. Това гарантира, че ако има подобрения и нововъведения, до които компанията собственик има достъп, те ще бъдат на разположение и на БФС.

Във вановете по време на мачовете ще бъдат двамата рефери и операторът, който ще им помага да виждат точните повторения на спорните ситуации – Replay operator. Той и колегите, които ще са на разположение на сертифицираната по програмата рефери са част от екипа на Hawk Eye.

Край терена, в зоната на четвъртия съдия, ще има монитор, на който главният рефер ще може да гледа спорните ситуации. Технически сътрудник ще е на разположение при нужда от съдействие и там.