В сблъсъка на титани: Мъри има класика над Любо Пенев и е без загуба в дуела

0

Мачът между ЦСКА 1948 и Левски предлага един от най-интересните треньорски сблъсъци, които са възможни в българския футбол – Любослав Пенев срещу Станимир Стоилов. И двамата са огромни авторитети, като особено Мъри е почти канонизиран от „сините“ фенове, докато за Любо Пенев не всички „червени“ ултраси са единодушни в оценките си. Треньорските качества на двамата обаче са безспорни, което прави предстоящия сблъсък още по-интригуващ.

Въпреки че са големи имена и част от едно и също поколение, двамата твърде рядко са се изправяли един срещу друг. По-конкретно те имат по два сблъсъка на терена като играчи, както и толкова като треньори. Цялостният баланс показва 3:0 победи за Мъри, както и един дуел без победител. Като футболисти двамата се срещнаха във Вечното дерби от редовния сезон на шампионата през 2001/02. В него и двамата бяха капитани на своите отбори. Първо на 30 септември 2001-а на „Герена“ Левски победи ЦСКА с 2:0 с голове на Далибор Драгич и Георги Иванов. В ответния двубой на „Армията“ на 2 март 2002-а срещата завърши 2:2. Любо Пенев откри за ЦСКА след отлично изпълнение на пряк свободен удар малко преди почивката, а в началото на втората част Владо Манчев покачи на 2:0. След това обаче Левски стигна до частичен обрат и изравни чрез Георги Иванов и Георги Чиликов. Двата гранда се срещнаха още два пъти и в плейофите на същото първенство, но Любо Пенев не взе участие в тези мачове, тъй като вече бе преминал в Локомотив Пд.

Като треньори двата им мача бяха разделени от доста голям период от време. Първият – през сезон 2008/09, бе с далеч по-голям залог. Стоилов бе начело на Литекс, а Пенев – на ЦСКА. В предпоследния кръг от сезона „оранжевите“ биха „червените“ с 1:0 с гол на Дока Мадурейра. Така всъщност Мъри направи Левски шампион. „Сините“ завършиха 1:1 на „Герена“ с Миньор Перник и с тази точка дръпнаха с три пред вечния съперник и си осигуриха математически титлата. ЦСКА и Любо Пенев пък пропуснаха възможността, чрез една победа в Ловеч да се изравнят със „сините“ на върха в класирането и да оставят развръзката за последния кръг.

През миналия сезон Любо и Мъри се срещнаха за втори път като треньори, а двубоят пак завърши с успех за наставника на Левски. Този път Пенев бе начело на Царско село, а сблъсъкът на стадиона до околовръстното шосе на София приключи 0:1 за „сините“ с гол на Билал Бари./ „Мач Телеграф“