Треньорите в ЦСКА-София са до третата загуба

0
nestor el maestro
Снимка: cska.bg

Един от най-важните фактори за представянето на ЦСКА-София през следващия сезон ще е треньорският пост. В България се вярва, че много други елементи в един клуб са по-важни от наставника, но това въобще не е вярно.

В този ред на мисли един от най-големите въпроси, които чакат своя отговор през идния сезон, е: „Как Нестор Ел Маестро ще се адаптира в българската футболна действителност?“. Отговорът се крие в друг елементарен по своята същност въпрос, но съществен по значение, а именно – колко дълъг кредит на доверие ще получи той.

Ясно е, че един треньор го пазят само резултатите и колкото и добре да работи, ако тях ги няма, нищо хубаво не го чака. А специално в България мястото, където търпението е най-малко, е именно Борисовата градина. Публиката е нетърпелива, интересуват я само победите. Много редки са случаите, а може би и не е имало такива моменти, при които след втората загуба цялата „червена“ общност да е зад треньора. Дори и той да се казва Стойчо Младенов. Към чужди тела, какъвто безспорно е Нестор Ел Маестро, е нормално кредитът на доверие да е още по-малък.

Практиката и фактите дотук показват, че три шампионатни загуби за един сезон са абсолютният предел на търпимост към старши треньорите на ЦСКА-София. Точно толкова срещи за първенство се позволи да загуби на Стамен Белчев и преди това на Едуард Йорданеску. Преди да стигнем до тях, трябва да се маркират двата кратки престоя на Христо Янев. За тях до голяма степен беше предизвестено, че няма да са дълги и неговият случай можем да го определим като частен. В началото на сезон 2016/17 изглеждаше, че, образно казано, „ските са му намазани“ и е въпрос на време той да бъде освободен. Чакаше се само формалният повод. Той не стана след първата издънка (загубата от Верея в Стара Загора с 0:1) и за пред хората му се даде втори шанс. След това ЦСКА-София не спечели и второто си гостуване за сезона – 1:1 срещу Пирин, а Янев бе освободен. Всъщност тук трябва да отчетем доста странните факти. Роденият в Казанлък треньор беше спечелил първо място във „В“ група, а освен това стигна до триумф за Купата на България, който до голяма степен съдейства за припознаването на новия ЦСКА на Гриша Ганчев. Въпреки това обаче се знаеше, че Янев е пътник и ръководството на клуба му търси заместник…

Гриша Ганчев се спря на Едуард Йорданеску, след като румънецът беше препоръчан горещо от Христо Стоичков, но нещата с него не се подобриха. Той допусна три загуби – от Дунав, от Локо (Пд) на „Армията“ и Лудогорец, които се оказаха фатални. Междувременно тимът отпадна и за Купата от Локомотив (Сф). Раздялата с румънеца дойде след равенство с Верея -1:1 на „Армията“.

Наследникът на Йорданеску – Стамен Белчев, стартира най-добре и това му осигури много по-дълъг престой в отбора в сравнение с предшествениците му. В първите 7 шампионатни мача при Белчев ЦСКА-София записа 5 победи и 2 ремита, без да получи гол. За целия сезон той допусна едва три загуби. Едната – от Дунав беше в последния кръг, с резервите и в мач без значение. Другите две бяха от Левски и Лудогорец. Белчев обаче победи два пъти „сините“ с по 3:0 и това спаси главата му за по-дълго време. През миналия сезон търпимостта към него отново свърши след третата загуба. Тя бе с 2:3 в Разград и на практика реши първенството. Критиките към треньора най-вече от страна на феновете бяха страшни, макар Белчев да изстиска почти максимално потенциала на отбора. Тежките психологически последици от онова 2:3 в Разград се отразиха и в мачовете за Купата срещу Левски, които завършиха с отпадане.

След Белчев сезонът бе довършен от Христо Янев, който постигна 3 победи и едно реми с Лудогорец навръх 70-годишнината от основаването на ЦСКА. Те обаче бяха без значение и нямаше как да променят временния статут на Янев.

Всички тези факти говорят, че Нестор Ел Маестро трябва да стартира поне като Стамен Белчев и много по-добре от Едуард Йорданеску, ако иска да има с кого да си говори на български след 6 месеца, както обеща на първата си пресконференция.