Победата на Локо (Пд) над ЦСКА-София подпечата исторически двоен удар на Пловдив

0

В изминалия кръг станахме свидетели на нещо невиждано. Пловдив нанесе двоен удар по София. Двата най-големи клуба от града под тепетата, удариха двата най-силни от София. Това стана с един и същ резултат и по един и същи начин. А за да бъде кефът за феновете на двата пловдивски клуба пълен, трябва да подчертаем, че техните любимци удариха този столичен тим, когото повече ненавиждат. Ясно е, че „жълто-черната“ част от Пловдив мрази повече Левски, а за „черно-бялата“ враг номер 1 от столицата е ЦСКА-София. През уикенда двата гранда от София загубиха по един и същи начин – противниците им поведоха с 2.0 в рамките на 6 минути. В Коматево двата гола на Наско Илиев бяха в 14-ата и 20-ата минута, а в неделя паднаха в 32-ата и 38-ата. И на „Лаута“ може да се говори за един и същ голмайстор, тъй като и в двата случая преди да влети в мрежата на ЦСКА-София, последен с топката игра футболистът на „червените“ Юрген Матей. И двата софийски клуба пък намалиха от статични положения – Левски от дузпа, ЦСКА-София от фал.

Историята показва, че в рамките на два поредни дни такъв двоен пловдивски удар по София не е имало. Единственият подобен, но не същият случай, е бил през сезон 1962/63. Тогава в мачове от третия кръг Ботев (Пд) бие автентичното ЦСКА в София с 2:1, а Локо успява да се наложи с 3:2 над Левски в Пловдив. Този мач обаче е игран на 2 септември 1962 година, а сблъсъкът между „червените“ и „канарчетата“ е близо седмица по-рано – на 22 август.

41 са общо случаите досега, в които е имало два сблъсъка между най-големите тимове от София и Пловдив в един кръг. Цели 19 пъти пък софийските тимове печелят и двата мача. Най-големия си удар те нанесоха в първия кръг на сезон 2009/10. Тогава Левски би Ботев в София с 5:0, а със същия резултат на „Лаута“ ЦСКА прегази Локо.