Плевенският клуб по карате „Спартак“ отчете успешна година

3a21d8ac 71b2 4ab2 8096 85e23dfb4d13

Спортен клуб по карате „Спартак“ в Плевен изпраща успешна година със спечелени повече от 150 медала от престижни национални, световни и европейски състезания. От завоюваните отличия над 50 са златните. Това каза в интервю за БТА сенсей Милена Кирниколова, ръководител на клуба и един от треньорите в него.

По думите ѝ след като бяха премахнати голяма част от ограниченията, свързани с COVID-19, след дългия период предимно само на тренировки, през 2022 г. децата и младежите в клуба са показали отлична подготовка със спечелените от тях медали.

Като най-ярки постижения през годината Кирниколова отличи представянето на плевенчани на световното първенство в чешкия град Карлови Вари. „Сериозен успех там постигнахме при най-малките състезатели, което показва, че в клуба се работи в правилна посока“, отбеляза треньорът. При мъжете също има сериозни успехи с третото място на Ивайло Боев при мъжете и на Калин Стефанов, също трето място, на европейското първенство в Суботица, Сърбия Мирела Йолова се класира на трето място при жените.

„През тази година се увеличиха децата, които дойдоха при нас с желание да тренират карате“, отбеляза Кирниколова. „Трудните години на COVID-19 бяха години на осъзнаване колко е важен спортът не само от здравословна гледна точка, но и заради възможността за създаване на социални контакти“, добави тя.

В момента групата на децата на възраст между 4 и 5 години е 28. „Имаме пет групи за обучение на деца под 9-годишна възраст, две от които са в Начално училище „Патриарх Евтимий“. Групите на над 10-годишните са четири, като тук са и тези на учениците от Спортно училище „Георги Бенковски“, отбеляза треньорът.

Картотекираните състезатели на клуба са 62-ма от всички възрасти. „Гордост за нас е, че в  категориите мъже и жени все още клубът има сериозно представителство в лицето на Ивайло Боев, Мирела Йолова, Калин Стрефанов, Васил Брайков и други“, добави Кирниколова. Тя подчерта, че в тази възраст е трудно да бъде запазена мотивацията при младежите, немалка част от които напускат града, за да учат или работят, но някои от тях остават в клуба, защото „сами осъзнават какво важно място заема карате в живота им“.

В момента треньорите в клуба са трима – Бетина Кисьова, Милена Кирниколова и Маринела Петрова. Помощ оказват също Ивайло Боев и Калин Стефанов, които са все още в Плевен. Ивайло е студент в четвърти курс „Медицина“, а Калин е завършил семестриално Националната спортна академия със специалност треньор по карате.

Родителите са един от факторите за успех на децата

„2022 г. беше поредната добра година за нашия клуб. Въпреки това винаги смятам, че най-доброто предстои. Най-радващото за мен е, че се увеличават децата, които искат да практикуват този вид спорт, ние успяваме да ги мотивираме и да създадем в клуба атмосфера на приятелство“, каза още Милена Кирниколова. Тя подчерта, че родителите имат изключително важна роля, стимулирайки и мотивирайки децата. „За никой не е тайна, че за да има успех, трябват няколко фактора – добра организация, добра спортна база, талантливи деца и сериозни родители, които да помагат и да стимулират децата си, най-вече морално“, категорична е Кирниколова.

Самата тя започва да тренира карате на 14 години, като спортува активно, докато става студент. Тогава каратето ѝ става хоби. В София регистрира клуб „Академик“, който съществува три години успешно. Съдбата и обстоятелствата я водят в Плевен. „Тук благодарение на помощта на Общината и на спортно министерство, този спорт намери своето място. Изградихме добра материална база и създадохме добри спортисти. За мен карате винаги на първо място е било призвание, любов, мисия, кауза, хоби, чак тогава работа. Никога не влизам в залата с мисълта, че ще трябва да работя“, категорична е Милена Кирниколова.

Карате възпитава в децата търпение и ги учи да общуват приятелски помежду си

„Най-важното нещо при карате е децата в началото да се научат да изпълняват правилно указания, не заповеди“, казва треньорът. „В Япония например най-малките в залата, които са около тригодишни, започват, като изпълняват указания на по-старшите практикуващи – буквално им носят чехлите, поясите, подават им кърпите и наблюдават процеса. Това възпитава у тях търпимост, което е другото градивно качество“, добавя Кирниколова. Тя подчерта, че в плевенския клуб децата се научават и да общуват помежду си приятелски, да няма конфликти. А всички тези качества, които те придобиват в залата, постепенно, ден след ден, се прехвърлят върху подготовката им в училище и в отношенията им с другите хора.

През новата година предстоят редица важни състезания за плевенчани. Подготовката ще започне рано – още на 9 януари. Очаква се в средата на февруари да се проведе националното първенство за възрастите над 10 години, за да се направи селекцията за европейското първенство, което ще е в края на март и началото на април в Италия.

„През 2023 г. си пожелавам здраве, да приобщаваме все повече сериозни трениращи, които да направим добри спортисти. Благодарни сме на всички институции, които подпомагат нашия тренировъчен процес. Вярвам, че доброто тепърва предстои““, каза сенсей Милена Кирниколова.