Петър Петров: Защитата на Левски е над всички, но не могат да се вкарват голове! Допада ми Кордоба

0

Легендата на Левски – Петър Петров – коментира пред „Мач Телеграф“ представянето в защитниците в Първа лига. Той открои, че несъмнено най-добрата отбранителна линия в първенството е тази на „сините“.

– Кои защитници в Първа лига ти направиха най-сериозно впечатление през този полусезон?
– Честно казано, харесвам от дълго време как играе Антон Недялков. Преди 4-5 години беше в пика си и изявите му бяха солидни. За съжаление тогава не успя да стане футболист на годината. Сега държи едно ниво и е капитан на Лудогорец. Много ми допада играта и на Хосе Кордоба. Много хора споделят, че на Левски отбраната е най-добрата. В същото време обаче ЦСКА са с най-малко допуснати голове (9). Отпред обаче пък не може Левски да бележи. Създават се положения, но те не влизат. Личи си, че „сините“ имат много солидна отбрана. Кордо6а в последните срещи с Лудогорец и в двата мача с разградчани игра с много самочувствие, въпреки че пропусна дузпата. Има авторитет и мачка противниците. В случая играчите на Анте Шимунджа взимат вероятно три пъти повече от него. За нивото в България Хосе е доста солиден бранител. Сонко Сундберг също играе на високо ниво. Въобще двойката централни защитници в Левски е много добра.

– Коя схема на игра върши най-добра работа според теб в защита?
– Винаги съм бил привърженик на системата 4-4-1-1 или 4-4-2. С двама дефанзивни, но хем дефанзивни, хем офанзивни играчи. С поливалентни качества. Единият помага в дадена атака, а след това другият. Вляво и вдясно да покриват бековете. В съвременния футбол това са най-важните футболисти. На тези системи съм привърженик и мисля, че могат да свършат добра работа. Като ми каже някой, че даден отбор играе с трима централни защитници и ми става смешно. Другите двама са халф-бекове и реално се защитаваш с петима, а не с трима. Точно тази система направи футбола много равностоен.

– Коя схема налагат най-често българските отбори според теб?
– Повечето отбори си имат централен нападател и играят с халф-бекове. Те се включват и в нападение, и в защита. ЦСКА и Лудогорец са от типа по-офанзивни отбори и могат да си позволят да играят с тази система. Гледам, че разградчани играят с един човек отпред на върха на атаката. Но други отбори, като например Ботев Враца и Пирин, не играят така. Много зависи от това един треньор с какви футболисти разполага. А и различните отбори имат съответно и различни цели и за някои отбори е ясно, че ще играят по-защитно. Всичко зависи и от желанието на футболистите по терена. Ако нямат агресия играчите на тимовете, които са в дъното на таблицата, са изпаднали почти сигурно.

– Коя е най-силната защита според теб в първенството?
– Според мен, а и не само, е тази на Левски. Показва се добър синхрон между играчите в отбрана и рядко се стига до положения пред вратата ни.

– А като най-слаба коя би определил?
– Ами вероятно е някои на отборите от дъното на таблицата. На Спартак Вн, Пирин, а дори тази на Ботев Bp влиза в този списък.

– А може ли да кажем, че най-слабата защита е тази, която е допуснала най-много голове? Това ли е ключовото?
– Това е фактор. Ако допускаш доста попадения, значи нещо не е наред. Вярно е, че защитата започва от нападателите, но е много важно всички как се представят в отбрана. Трябва да помагат и халфовете, и нападателите. Мога да кажа, че в тази фаза работи най-добре Левски.

– Вярно ли е клишето, че защитата печели титлите?
– Абсолютно! Има една приказка във футбола, че един отбор се гради отзад напред, а не обратното. От един мач можеш да вземеш точка, ако ти е силна защитата, а в нападение не направиш нищо. В същото време има и различни философии. Например тази на Йохан Кройф, който казва, че предпочита да победи в даден мач с 5:4, отколкото с 1:0. Неговата философия е за нападателен футбол, ама той е един от творците на футбола.