Опорният халф Чочев срещу историята

0
Снимка: facebook.com/fcCSKA48

Думата „уникално“ се изтърка от непра­вилна и необмислена употреба в последно време, но ако има нещо наистина единствено по рода си в настоящия шампио­нат, то безспорно е свързано с головата форма на Ивайло Чочев, който дори не хвана око­то на новия национален селек­ционер Младен Кръстаич и пред него портите на А отбо­ра си останаха плътно затво­рени.

Фактите говорят сами за себе си – след края на първия дял бившият национал (игра за по­следно за представителния ни тим на 12 юни 2022 г. в Грузия) е лидер сред стрелците с 14 попадения, като най-близките му преследвачи са на 4 гола раз­стояние. И най-забележително­то – в състава на Любослав Пе­нев той неизменно действаше като човека, намиращ се най-близо до защитната четворка, често сам и доста по-рядко в тандем със съотборник в сър­цевината  на  централната част от игрището. С едно изключение – в домакинството на Черно море (0:0) на 9 октом­ври 2022 г. бе изтеглен малко по-напред по терена сред хал­фовете с по-офанзивни функ­ции, а неговата предишна по­зиция зае Реян Даскалов. Тогава пък не успя да се разпише…

В цялата история на бивша­та А група, датираща от есента на 1948 г., няма случай на футболист с толкова отдал­ечена от противниковата врата позиция като неговата, който да е триумфирал като голмайстор №1 на сезона. А да­ли това ще се случи сега, ще бъ­де една от интригите на предстоящата футболна про­лет у нас. Чочев, който не игра на старта на първенството, бележеше редовно и по много, а неговите попадения се превърнаха в точки и изведоха тима му ЦСКА 1948 до трето­то място във временното по­дреждане.

В Бистрица със сигурност направиха много грешни селек­ционни ходове и в последните години в трансферната си по­литика се люшкаха в крайно­стите – само с българи, и то млади, или с проверени чужден­ци, но уцелиха в десетката с привличането на футболиста, израснал в католическото село Трънчовица, родното място на великия актьор Григор Вач­ков. Повярваха в чисто човеш­ките му качества и воля след ужасяваща поредица от конту­зии, последната от които при равенството 1:1 на националите с Черна гора на 22 март 2019 г.

„Първата травма ме отчая, но си върнах надеждата бързо, втората ме сломи, но не успя да ме пречупи, този път съм сринат още от първата секунда, но няма да се предам, колкото и да боли!“, с то­ва послание в миговете непо­средствено след драмата на националния стадион халфът трогна футболна България. И се оказа победител в битката със съдбата.

Сега му предстои битка с историята. Още във втория кръг Ивайло донесе хладнокръвно точка за своите в напече­ната атмосфера на терена в Благоевград с дузпа в 6-ата ми­нута от допълнителното време. После реализира още два пъти от бялата точка – срещу Ботев Bp у дома и при гостуването на Арда (един­ствен и победен гол в мача). Не беше обаче еднотипен реа­лизатор. Останалите му точ­ни изстрели, опънали мрежа­та, дойдоха както след ста­тични положения (5 пъти), така и от игрови ситуации (9 пъти). Пет от тях паднаха след шутове с десния крак, веднъж се разписа с левия крак и 5 пъти надигра съперниците си с удари с глава. Най-ран­ният му гол бе още в 3-ата ми­нута, като през първите по­лувремена на двубоите отбе­ляза 3 пъти, докато след почи­вката – цели 11. Не вкара само в 7 от 17-те срещи, в които взе участие през есента, и ед­ва веднъж записа две поредни шампионатни срещи без гол, но тогава също имаше пряко участие в попадение на свои­те с асистенция.

Само 12 футболисти записа­ха повече игрови минути от неговите 1530 през първия дял, като всеки път излизаше като титуляр и неизменно остава­ше на терена до последния съ­дийски сигнал. За 17 мача Чочев вкара повече, отколкото за всичките 30 през миналия се­зон, когато с 13 попадения за ЦСКА 1948 раздели третата позиция при топреализаторите с Димитър Илиев (Локо Пд). Пред него останаха двамата тарани на водещите отбори – Пиерос Сотириу (Лудогорец) и Жорди Кайседо (ЦСКА-София), които вече не са му конкуренция за трона.

Любомир Серафимов/ „Тема спорт“