Мачовете на годината за българските отбори

0
-
-

На колкото и разочарования да ставаме свидетели през последните години, в които футболът ни да е главно действащо лице, то всяка година има достатъчно мачове на български отбори, които да декларират великолепието на играта. „Мач Телеграф“ предлага своя подбор на 10-те най-велики мача от годината.

1. Лудогорец – Рома 2:1, Лига Европа, групова фаза, 8 септември
Това не бе просто победа над Рома – един от най-емблематичните отбори на Италия. Това бе успех за историята срещу един напомпан с какви ли не допълнителни и величави обстоятелства тим от Вечния град. Предния сезон „вълците“ спечелиха първото издание на Лигата на конференциите, начело бе треньорската институция Жозо Моуриньо, а малко по-рано в тима бе привлечен Пауло Дибала, станал само преди няколко дни световен шампион с Аржентина. На всичко отгоре самият мач бе зареден с много драма в типичната стилистика на Лудогорец. Не, „орлите“ не просто победиха и взеха трите точки, но го направиха по умопомрачителен начин.

След много силна игра и епизодично овладяване на инициативата от страна на „вълците“, Каули откри резултата с фамозен гол. Той се вряза в центъра на отбраната на италианците, а защитата се разтвори пред бразилеца като „Гадзета дело спорт“ сравни действията с разделянето на Моисей на Червено море, за да могат евреите да минат към Обетованата земя. Вместо да вкарат втори гол, рааградчани обаче допуснаха изравнително попадение на Шомуродов четири минути преди края. Секунди след влизането си дебютантът за „орлите“ Нонато донесе историческия успех с майсторски завършващ удар в далечния ъгъл.

2. Северна Македония – България 0:1, Лига на нациите, 26 септември

Една от паметните победи на България в новата история на националния отбор. Двата отбора бяха загубили шансове за първото място в групата на Лигата на нациите. Въпреки това обаче напрежението преди мача ескалира страшно много. Всичко това беше по политически причини заради ветото на България по пътя на югозападните ни съседи към Европейския съюз. Обстановката в Скопие бе повече от враждебна, но нашите не трепнаха. Македонците излязоха озверели и още в 15-ата минута останаха с 10 души за зверски ритник на Тодороски по Марин Петков. Победата за нас дойде след перфектна бърза контраатака, при която Кирил Десподов реализира след асистенция на Ради Кирилов. Спад края на мача македонците опитаха да ги приватизират и тях. Те на практика ги обявиха за свои заради родните им места, които са в Благоевградска област. До края на мача домакините направиха всичко по силите си поне да не паднат от нас, като на няколко пъти техни играчи си изпускаха нервите, което доведе до мелета и хващания за гушите. В крайна сметка удържахме ценния успех, който освен че запази каквото е останало от честта ни, ни осигури място в четвърта урна при жребия за следващото европейско първенство, вместо да отидем в унизителната пета.

3. Левски – ПАОК 2:0, Лига на конференциите, 21 юли
Най-силният мач на Левски в Европа от повече от 10 години насам. От 180-те минути на двата сблъсъка „сините“ не водиха в общия резултат само 43 секунди. Толкова изминаха от началния съдийски сигнал на първия мач на „Герена“, когато Уелтън с техничен прехвърлящ удар прати топката във вратата на солунския тим. Изведе го с пас с глава назад бившият играч на „сините“ Янис Каргас, който най-после направи нещо хубаво за Левски. Вторият гол на Билал Бари в 19-ата минута пък бе шедьовър, който би напорил място във всеки учебник по футбол. Уелтън открадна топката много чисто и дълбоко в половината на Левски. Тръгна напред, преодоля съперник и последва пас по земя напред към Миланов. Той пробяга още метри напред, след което пусне по земя успореден на голлинията пас към Билал Бари. последва мощен удар на мароканеца под гредата, който едва не скъса мрежата. Тичащият на пътя на топката Уелтън пък подскочи, за да не спре полета й към вратата на ПАОК. Левски изигра тактически перфектно мача, като при малкото опасности пред вратата на „сините“ Николай Михайлов се справи блестящо.

4. ЦСКА-София – Левски 0:1, Купа на България, 15 май

От много дълго време стадион „Васил Левски“ не се бе пълнил така на мач между тези два отбора, както се случи на 15 май. Шоуто на терена бе толкова голямо, колкото на обагрените в синьо и червено трибуни. Имаше и хора с билети, които не успяха да влязат на стадиона. Левски заслужено спечели и не позволи на ЦСКА-София да създаде почти никаква опасност. В 57-ата минута Илиян Стефанов отбеляза единствения гол, а с това донесе и първи трофей във витрината на Левски от 13 години насам. Той получи топката от Филип Кръстев, стреля, а след рикошет в крака на Мено Кох, кълбото излъга вратаря Густаво Бусато и спря в мрежата. Със сигурност това беше мачът на годината за Левски.

5. Гигант – ЦСКА-София, 1:1 в редовното време и продълженията, 6:7 след дузпи, Купа на България, 26 ноември

Голям подвиг на момчетата от Съединение и техния треньор Георги Мечечиев. Няма как да наречем по друг начин това, което се случи в малкото градче в близост до Пловдив. Скромният аматьорски тим повече от 120 минути се държа достойно срещу водача в Първа лига. А в редиците си имаше само двама по-познати играчи със стаж в „А“ група като Иван Скерлев и Свилен Щерев. В последните 35 минути от редовното време Гигант бе с човек по-малко, а в 30-те минути на двете продължения игра с двама по-малко, след като втори футболист на тима бе отстранен. В края на първата част домакините поведоха с хубава флангова атака и отличен завършващ удар на Стайков. Морено изравни за ЦСКА-София 16 минути преди края, като и този път вратарят на домакините Тодоров, който игра отлично спаси първия му шут, но не и добавката. Осемте полеви играчи на Гигант, които останаха до края на терена, доиграха мача храбро. „Червените“ разбира се имаха превес, но не може да се каже, че изпуснаха куп чисти положения. При дузпите момчетата от Съединение също показаха добри умения и здрави нерви, като стигнаха до 6 вкарани от първите 6 изпълнени. Вратарят им обаче не успя да спаси нищо и в крайна сметка „червените“ биха със 7:6, като Янко Гюзлев пропусна за домакините. Ударът му бе спасен от стража на ЦСКА-София – Димитър Евтимов. За препълнения стадион обаче се получи празник в истинския смисъл на думата, а за тези, които дойдоха да подкрепят домакините, техните любимци си останаха победители и след края на мача, заради подвига, който извършиха и затова, че надскочиха много възможностите си.

6. Лудогорец – Левски 2:3, Купа на България, 13 април
Този мач продължи поне 110 минути заради екшъна непосредствено след края на този първи полуфинал между двата отбора. Иначе двубоят бе с изключително качество, енергия, с много голове и положения. „Орлите“ поведоха чрез Десподов, Михайлович изравни, а минути по-късно Бари направи обрата пълен. В последната минута на редовното време шампионите получиха право да изпълнят дузпа, която беше реализирана от Сотириу.

Осем минути в добавеното време „сините“ получиха също 11-метров наказателен удар. Миланов изпълни неточно, но опитът бе повторен заради неправомерно излизане на Слуга. След второто изпълнение Марин Петков бе точен за 2:3.

След последния съдийски сигнал се стигна до бой. Двата щаба се спречкаха сериозно, а Станимир Стоилов загуби самообладание и потърси физическа разправа с Бърнард Текпетей.

7. Лудогорец Левски 2:2, 4:3 след дузпи, Суперкупа на България, 1 септември

Двата отбора, които чисто футболно показаха най-стойностни игри през есента, сътвориха поредното зрелище помежду си в битката за Суперкупата. Левски не остави шансове на противника си до почивката. Гол на Илиян Стефанов бе отменен поради тънка засада, а малко след това с топовен шут Георги Миланов изведе „сините“ напред. След почивката обаче шампионите се активизириха и нанесоха два бързи удара чрез Кирил Деоподов. Първият бе в средата на второто полувреме, когато той се разписа след хубаво подаване отляво на Антон Недялков. Няколко минути по-късно Келиан ван дер Каап загуби фатално топката от Рик, след което се стигна до дузпа за „орлите“, която Деслодов без проблеми реализира. В последните секунди Ван дер Каап изравни, а вместо радост поднасяше извинения пред синята публика за грешката си при втория гол на Лудогорец. Стигна се до дузпи, при които младите Марин Петков и Асен Митков не издържаха на напрежението и пропуснаха за Левски, докато от редиците на шампионите не вкара само Рик. Така Лудогорец за рекорден шести път спечели Суперкупата.

8. Ботев Пд — Черно море 3:4, Първа лига, 19 август

Много рядко Първа лига може да се похвали с такова футболно гурме, съчетаващо драматичен развой на срещата, обрати, качествен футбол и много голове и при това всичко да е поднесено от големи отбори като Ботев Пловдив и Черно море. „Канарчетата“ на три пъти повеждаха в резултата, но варненци три пъти изравняваха, преди „моряците“ да стигнат до пълния успех. Бароан откри за 1:0 в 9-ата минута. В 19-ата минута блестяща контра на Черно море прати топката до Беншаа, който направи 1:1. Бароан направи 2:1 в 42-ата минута, а Матеус Клементе възстанови статуквото в 64-ата минута от фал. Израелецът Рой Херман отново изведе напред домакините в 67-ата минута, преди Курьор и автогол на Нади да донесат пълния обрат в последните две минути.

9. Левски – Славия 1:2, Първа лига, 12 ноември

И в началото, а може би и към края на черната серия на Левски бе Славия. Този мач е забележителен от гледна точка на дългосрочната и краткосрочната история, от гледна точка на съспенса и на футболните качества. С първия мач срещу „белите“, който също завърши 2:1 за най-стария столичен тим, започна най-черната серия в кариерата на Мъри Стоилов. Последваха пет равенства на „сините“, а след тях дойде още по-шокиращата втора загуба от Славия, последвана от равенство 0:0 с Лудогорец. Серията от осем поредни двубоя за първенство без победа не само е най-дългата за Мъри, но и втората най-лоша за Левски, като рекордът от 10 срещи е поставен през 1983 година. Самият двубой също мина през абсолютно неочакван обрат. Ивелин Попов откри за „сините“ след удар с глава в 20-ата минута. Лошите спомени от първия двубой обаче се върнаха, след като Попето пропусна дузпа в 55-ата минута, отразена от Светльо Вуцов. Защитникът на Славия Емил Виячки изравни в 77-ата минута, а в 90-ата минута Ерол Дост матира домакините. Историята в този мач бе променена и заради факта, че това бе седмата победа за „белите“ в последните 10 мача между двата тима. След самия мач напрежението продължи да бъде високо, като в гостуващия сектор стана масов бой между фенове на двата тима. За да има всичко в този мач, той започна с награди. Преди двубоя собственикът на „сините“ Наско Сираков награди легендата на клуба и българския футбол Добромир Жечев по случай 80-ия му рожден ден.

10. Бетис – Лудогорец 3:2, Лига Европа, групова фаза, 15 септември

Това е първата загуба, която попада в годишната ни класация през последните пет сезона. Загуба, но срещу кого, къде и как – това е акцентът в случая. При жребия Лудогорец бе отписан от всички специалисти за двубоя с гранда от Севиля и се калкулираше разликата, с която рвзградчани ще паднат. Все пак испанските отбори са втори в ранглистата на УЕФА, Бетис бе в серия от пет поредни победи и само една загуба от Реал, а българските тимове нямат дори равенство в Испания. Е, нямаха и след това, но пък пред играта, която показа Лудогорец, се преклониха иберийските медии, ръководството и футболистите на самия тим от Бетис. Разградчани доминираха по време на целия мач, създадоха повече положения от съперника си и като по чудо не стигнаха поне до изравняване в последните секунди на срещата. Футболът, който ни поднесоха разградчани бе по-добър дори от този, който показаха при победата над Рома.

Иначе Луис Енрике откри с глава за домакините в 25-ата минута. В 10-ата минута легендарният Хоакин удвои преднината на Бетис със страхотен гол. 41-годишното крило отправи мощен диагонален шут от дъгата на пеналта и матира Падт. В първата минута на добавеното време Десподов върна интригата с ексклузивен гол от фал от
малък ъгъл. В 59-ата минута най-добрият играч на домакините Каналес направи 3:1, а Рик отново върна „орлите“ с гол в 74-ата минута. В последните секунди на мача след страхотна атака Дени Групер изпусна сам срещу вратаря.