Левски знае как се спира германска машина!

0
stadion georgi asparuhov levski fenove

Левски ще се изправи срещу Айнтрахт Франкфурт в плейофите на Лигата на конференциите. Първият мач е в четвъртък от 20:00 часа на Националния стадион „Васил Левски“, а седмица по-късно е реваншът на „Дойче банк парк“. Сините имат правото да излязат със самочувствие срещу носителя на Лига Европа за 2022 година заради миналите си срещи с германски отбори.

До момента столичани са спорили шест пъти с представители на тази държава. В 12-те мача Левски е постигнал 2 победи, равенствата са 5 и е инкасирал пет загуби при голова разлика 13-20. От тях сините могат да се похвалят с повече продължавания в следващата фаза на турнирите, отколкото отпадания – 3 елиминирани противника, два пъти е отстраняван в споровете и две срещи са от груповата фаза на Шампионската лига. Столичани са и един от малкото български отбори, който може да се похвали с изравнен баланс при домакинските си мачове. В шест двубоя Левски е постигнал два успеха, 2 са равенствата и две пораженията при голова разлика 7-10.

През сезон 1975/76 Левски става първият роден евроучастник, отстранявал германски съперник. Сините елиминират на 1/16-финалите за Купата на УЕФА Дуисбург след рецитал на Павел Панов. В първата среша на германска земя столичани губят с 2:3. Домакините на два пъти се завръщат в резултата, след като Панов е вкарал във вратата на Линдерс, а в последната минута стигат до успеха с гол на Зелигер. На реванша на стадион „Васил Левски“, малко след почивката, Кирил Ивков дава аванс на сините, но в 59-ата минута Ворм изравнява. Столичани стигат до успеха девет минути преди края на двубоя с гол от дузпа на вездесъщия Павел Панов. Левски след това отстранява нидерландския колос Аякс, за да отпадне на четвъртфиналите от Барселона, въпреки че се стига до знаменита победа с 5:4 в София. Да, някои ще кажат, че Дуисбург не е от водещите отбори в Германия, но през 70-те години е корав тим, който през 1975 година достига до финала за купата. В редиците на отбора е защитникът Бернард Дитц, който по това време е национал на Бундестима и през 1980 година печели Европейското първенство.

Левски отново се изправя срещу германски съперник през сезон 1983/84 година в 1/32-финалната фаза на турнира за Купата на УЕФА. Опонент на Левски е Щутгарт, който е завършил на третата позиция в Бундеслигата предния сезон, а в края на споменатата кампания триумфира с титлата. Първият двубой между двата тима е в Германия. Домакините доминират през по-голямата част от мача, повеждат в 76-ата минута чрез Келш, но две минути по-късно Михаил Вълчев изравнява и оформя крайния резултат. Воденият от легендата Карлхайнц Фьорстер тим изнася пореден силен мач на реванша в София, но над всички е Борислав Михайлов. Стражът на сините изиграва един от трите си най-силни мачове в кариерата и заключва вратата си. Късметът се усмихва на Левски и в 89-ата минута отново Михаил Вълчев е точен след бърза контраатака и носи успеха на тима си. Втори взет германския скалп за столичани, но на следващата фаза българският тим е отстранен от английския Уотфорд.

Година по-късно жребият отново отрежда сблъсък между Левски и Щутгарт, но вече на 1/16-финалите за КЕШ, след като и двата отбора печелят титлата в шампионатите си. Германският тим е готов за мъст, но отново изтърпява студения душ на елиминацията. Първият мач между двата отбора е в София, а сценарият от миналата година се повтаря. В 62-ата минута Райхерт дава аванс на Щутгарт, а две по-късно Петър Курдов донася равенството на сините. На реванша германският тим отново притиска съперника си и успява да поведе още в 14-ата минута чрез Алгьовер, но в 29-ата Николай Илиев изравнява. В края на първото полувреме халфът на домакините вкарва втори гол във вратата на Борислав Михайлов и феновете очакват спокойно да бъде затворен двубоят. Но не така мисли Пламен Цветков, който с гол в 60-ата минута остава Щутгарт с пръст в уста и изстрелва Левски на 1/8-финалите. Там тимът изживява разочарование и отпада от Днепър.

Сините трябва да чакат около десет години, за да се изправят срещу още един германски съперник. През сезон 1993/94 столичани влизат в сблъсък с германския шампион Вердер Бремен във втория кръг на Шампионската лига след взимането на скалпа на Рейнджърс преди това. В първия мач на стадион „Васил Левски“ бременските музиканти повеждат с 2:0 в началото на второто полувреме, столичани стигат до равенството с голове на Златко Янков и Гошо Гинчев, показвайки непримиримост, но това се оказва недостатъчно за победата. На реванша двата тима изиграваш равностоен двубой с леко надмощие на Вердер и късметът се усмихва на германците, които печелят с гол в 74-ата минута на Марио Баслер. Така Левски за първи път е елиминиран от противник от Германия.

Последното отстраняване за сините дойде през 2006 година, когато бе незабравимият поход на водения от Станимир Стоилов тим за Купата на УЕФА. На четвъртфиналите Левски се изправи срещу Шалке и влезе с голямо самочувствие в сблъсъка, поглеждайки смело към полуфиналната фаза. Даниел Боримиров даде аванс на столичани още в 6-ата минута, но главният съдия Майк Райли изгони Седрик Бардон за втори жълт картон в 35-ата минута и опорочи двубоя. Гелзенкирхенци стигнаха до
успех с 3:1, а след мача тогавашният собственик на Левски Тодор Батков изрече култовата реплика по адрес на английския рефер. На реванша сините поведоха в 24-ата минута с гол на Емил Ангелов след солова акция на Домовчийски отдясно, но Шалке изравни в 58-ата чрез Линколн и Левски не достигна до мечтаните полуфинали.

Следващия сезон сините сътвориха отново нещо непостигнато дотогава от български тим и влязоха в групите на Шампионската лига. Жребият им отреди тежка група с Барселона, Челси и познатия Вердер Бремен. Именно германският тим бе смятан за целта на Левски за постигане на победи, но препятствието се оказа твърде голямо. Първо загуба в Германия с 0:2, а в ответния сблъсък тежко поражение с 0:3, което ще се запомни с гафа на 18-годишния тогава Николай Михайлов.

Така през настоящия век Левски изпива горчилката от сблъсъците с германски опоненти, но не е ли дошъл моментът за нов паметен миг в синята история и защо да не премине през отстраняване на наглед непреодолимия Айнтрахт Франкфурт.