Кой с какво ще запомни редовния сезон

0
Снимка: levski.bg

Първата фаза на сезон 2020/21 вече е в историята. Прекалено много са нещата за отбелязване и едва ли ще можем да ги обхванем всичките. Затова ще наблегнем на най-важните статистически показатели на 14-те клуба в елита от началото на сезона. Или иначе казано кой с какво ще го запомни с изявите си от август насам.

ЛУДОГОРЕЦ

Много над 90% е сигурно, че отборът сяда на трона за десети пореден път. Специално тази титла ще е една от най-лесните. Логично това е отборът с най-много победи – 20, най-много вкарани голове – 59 и най-малко допуснати – 18. Единственият тим в групата, който вкара във всичките си мачове. Като прибавим и края на миналия сезон, за момента се оформя серия от 39 поредни мача с отбелязан гол. От лятото на 2018-а пък е в ход серия от 45 поредни шампионатни домакинства без загуба. Титлата ще се помни, защото е юбилейна десета, а и защото толкова пъти поред никой досега не беше печелил златото.

ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ

При продължаващото господство на Лудогорец, запазване на второто място и след края на плейофите ще бъде равно на титла за Локомотив. Разбира се, че сезонът ще се помни и с напускането на Акрапович през есента в посока „Българска армия“, акт, изтълкуван като предателство от страна на доста фенове, а и на ръководители в клуба. Сдаването на Купата е тъжният момент, но сега коментираме първенството. А в него Александър Тунчев запази нивото и дори записа серия от 11 поредни шампионатни мача без загуба. По-голяма тимът е правил само в периода 2003-2004.

ЦСКА-СОФИЯ

Това първенство ще се помни в Борисовата градина с многото треньорски смени, както и с постигнатата само една победа срещу отбор от Топ 6. Въпреки огромните амбиции за детрониране на Лудогорец, това няма да стане и тази година. Хубавото за тима е, че от лятото на 2019-а няма домакинска загуба.

АРДА

В Кърджали пишат история и могат да са супер щастливи и доволни от всичко, което правят дотук в първенството. Естествено сега се таят надежди и за подвиг на финала за Купата. Специално постигнатото в Първа лига никак не е малко. Дълго време отборът беше с най-малко загуби в шампионата. До 19-ия кръг поражението беше само едно. Дори срещу Лудогорец, Арда не се даде в Кърджали и завърши 2:2, а в ответния двубой в Разград загуби с 0:1 след късен гол. До поражението от Локо (Пд) у дома отборът не бе губил на своя стадион от края на 2018 година.

ЦСКА 1948

Като за дебютант в елита сезонът е отличен с временното пето място. Цената на това място става още по-висока като се добави фактът, че в отбора играят само българи. Все още обаче липсва постоянство, а головете намаляха значително след напускането на Мартин Камбуров. Дотогава ЦСКА 1948 бе най-резултатният домакин. Хаосът около непрекъснатите треньорски смени също дава отражение.

БЕРОЕ

Последните впечатления са най-трайни и затова оценката за „зелените“ не може да е висока. Есента беше силна, пролетта дотук бе далеч по-слаба и доведе до раздялата с Димитър Димитров. Сезонът ще се запомни и с кошмарното представяне срещу останалите в Топ 6. Изключение направи победата над ЦСКА-София с 1:0 преди няколко кръга. Ако гледаме точките само от Нова година насам, отборът щеше да е около дъното.

ЧЕРНО МОРЕ

През есента всичко хубаво се дължеше на Матиас Курьор. През пролетта спадът е видим. Мястото в шестицата се изплъзна, но позицията, даваща право на бараж за Лига Европа, е все по-близо. Това е един от само двата отбора, които не посегнаха на треньора си през редовния сезон. Другият е Арда.

ЦАРСКО СЕЛО

Един от хитовете на първенството и единственият отбор, който ще завърши сезона без загуба от Лудогорец. Не се даде на „орлите“ нито в Разград, нито на околовръстното на София, като и двата мача завършиха 1:1. В първите кръгове беше лидер, а имаше и най-добрата защита. Дълго време мачовете на „царете“ бяха най-слабо резултатните заради малкото допуснати голове. Запазва реални шансове за седмото място.

ЛЕВСКИ

Най-лесният отбор за анализ и оценки. Хубавите неща, ако ги има, са твърде малко. А понеже списъкът с лошите е по-дълъг от обиколката на Екватора, ще маркираме само най-важните от тях. Дотук това е най-слабият сезон в 107-годишната история на клуба. Никога не е финиширал на място под седмото, сега е девети. Арда, Царско село и Черно море спечелиха за първи път в историята си на „Герена“. Ако вкараме и останалите стадиони в София, Черно море не бе побеждавал „сините“ като гост от 62 години. Като цяло дотук при Левски загубите са с 5 повече от победите – 7 срещу 12, което също си е голям резил. Рекордът от 14 поражения в един сезон също не е далеч. Всеки, който показваше нещо, се контузваше или биваше продаден, а всички се разболяха и от коронавирус. След продажбата на Робърта няма кой да вкарва и в момента е изравнен антирекордът от 4 поредни шампионатни мача без отбелязан гол… Трима треньори бяха начело, заплатите не се плащат, а от известно време всеки ден някой чужденец си тръгва.

БОТЕВ ПЛОВДИВ

И тук финансовият колапс в един момент беше много близо, спортно-техническият – постоянно е близо. Все пак най-страшното – изпадането, се размина. До гостуването на Лудогорец през декември отборът стигна до 5 поредни мача без вкаран гол, което е само с един по-малко от най-лошото постижение в историята. Сезонът ще се помни и с тежката контузия на Тодор Недепев, но и с това, че е най-успешният в кариерата на Атанас Илиев, който все още може да стане голмайстор на първенството.

СЛАВИЯ

Кошмарен сезон за „белите“, започнат от Златомир Загорчич и вероятно ще бъде завършен от него. Между двата му периода имаше много мъки при Александър Тарханов. 15-те загуби все още не са клубен антирекорд, но никога за 26 кръга не са били толкова много. Отборът е в унизителна за авторитета си роля, отреждаща му борба за оцеляване до края с другите опашкари. Това подхранва и твърденията, че увеличаването на елита на 16 отбора е, за да се спаси кожата най-вече на „белите“. Дотук през сезона Славия е с най-малко вкарани голове – 19.

БОТЕВ ВРАЦА

Сезонът съвпадна със 100-годишнината на клуба и е сред най-трудните в историята му. За момента тимът е с най-много загуби в първенството – 16. Държи рекорда в този шампионат за най-много поредни загуби – 8 между ноември и февруари. Толкова много не е имал никога в историята. Треньор при лошата серия бе Антони Здравков, а сезонът ще завърши Веселин Великов. Трябва обаче да отчетем, че никой в първенството не надигра Лудогорец така, както го направи Ботев (Bp) на Сухия в първия кръг.

ЕТЪР

Стартът при треньора Петко Петков бе лош като резултати, но не и като игра. При Томаш резултатите се подобриха. „Болярите“ са тимът с най-много равенства в първенството – 10, а борбата за оцеляване продължава с пълна пара. От нейния изход ще зависи и крайната оценка за представянето на отбора през шампионата. Над всички в отбора е Преслав Боруков, отбелязал 9 гола от началото на сезона.

МОНТАНА

Безспорно мрачен сезон, като най-тъжното беше смъртта на отличен треньор, какъвто имаше отборът в лицето на Никола Спасов. Монтана е единственият тим без победа като гост в шампионата и в момента е най-близо до изпадането.

Здравко Гюров/ „Мач Телеграф“