Какви пари се раздават в родната Трета лига

1
-
-

Заплащането на футболистите винаги е била една от интересните и пикантни теми, не само у нас, но и в целия свят. Ние отново изоставаме от силните държави, и то много. Мащабите са несравними, но и продуктът, който се предлага там също е на светлинни години от родния.

Ние обаче ще засегнем една тема, която по-рядко влиза във вниманието на обществеността. Какви пари се дават в българския трети ешелон. На това ниво футболът разделен на четири групи на регионален принцип. Нивото е от полупрофесионално до напълно аматьорско. Бюджетите на клубовете варират в огромни диапазони. Има дружества, които се справят с около 100 хиляди лева на година. Таково е актуалното положение примерно във ФК Карнобат. Има и отбори с още по-ниски бюджети, които карат буквално на акумулатори. Има обаче и клубове, които са относително добре осигурени. В Югоизточната Трета лига това са Саяна, Черноморец и Несебър. В последните години доста елитни тимове създадоха дублиращи тимове, част от които играят в третия ешелон. За тях също може да се каже, че са добре подсигурени. През тази година Югозадът ще гъмжи от дублиращи състави. Левски, ЦСКА-София, Славия, Септември, ЦСКА 1948 пък е с третия си отбор.

Но да се върнем на основната тема. Какви пари получават самите футболисти. Без съмнение в цялата история на родния футбол най-голям бюджет в третия ешелон е имал ЦСКА през сезон 2015/2016 година. Тогава червените изпаднаха заради финансови проблеми, но газеха като валяк съперниците си. Отборът беше съставен от нелоши играчи, част от които все още се състезават, но в други тимове. Заплатите тогава варираха между 1000 и 10 хиляди лева. Клубът беше напълно подсигурен от Гриша Ганчев и дори спечели Купата на България.

При завръщането си в професионалния футбол през 2011 година Ботев /Пловдив/ разполагаше също със сериозен бюджет.

След като Домусчиев пое Лудогорец, там също започнаха да се дават големи заплати, а отборът прелетя от Трета лига до елитния футбол, като лястовица.

През 2005 година в Бургас беше сформиран ФК Черноморец 919. Зад проекта стоеше Христо Порточанов, а зад него кметът на морския град Йоан Костадинов. Този отбор също прелетя през Трета лига бързо, като мачкаше наред. Заплатите варираха между 1200 и 4000 лева, а бюджетът за сезона достигна 1,2 милиона лева.

Преди три години, когато Нефтохимик атакува  и влезе отново във Втора лига бюджетът на клуба достигна 1 милион лева, а футболистите вземаха между 1000 и 2000 лева, като някои получава и траншове. Клубът беше изряден към държавата и плащаше всички данъци и осигуровки.

ФК Черноморец 1919 преди две години разполагаше с около 800 хиляди лева. Поне така каза тогава неговия изпълнителен директор Костадин Марков, който обаче по-късно подаде оставка.

Примери има доста в историята.

Какво обаче е актуалното положение. Реално има отбори, където се играе почти без пари. Играчите или получават символични суми, или просто след мач хапват по една мешана скара с две бири. В други клубове се плащат суми от порядъка на 300-400-500 лева, като има и премии. Стигаме и до тежката артилерия за родните стандарти. Изброихме фаворитите на Югоизток. Там водещите отбори плащат прилични заплати в рамките на 1000-1500 лева плюс премии. Играчите са осигурени и като екипировка, тренировъчен процес и логистика.

На Североизток отбори като Черномерц/Балчик/, Черноломец/Попово/, Светкавица и Септември/Тервел/ са сравнително добре осигурени, но парите са по-малко от Югоизтока.

На Югозапад има няколко тима със сериозни амбиции. Заплатите варират от 800 до 1500 лева, има и премии. Там обаче има и отбори, които играят за символични пари в рамките на 100 -300 лева за месец.

На Северозапад има отбори като Локомотив /ГО/, които имат амбиции да атакуват Втора лига. Все още обаче е необходимо и допълнително ресурсно обезпечаване. ФК Севлиево също разполага с приличен бюджет. Като цяло обаче клубовете в Трета лига са поддържани от местните общини с малка помощ от бизнеса. Субсидиите варират от 50 хиляди лева, до 500 хиляди лева на година. Групите са много цветни и с големи диспропорции. В някои има професионална организация, а в други играят за да огладнеят.

За сравнение в Трета лига на Германия заплатите варират от 5 до 20 хиляди евро, а клубовете са с бюджети в рамките на 3,4 и дори 15 милиона евро. Зависи от региона и финансовото обезпечаване. В Англия сумите са още по-високи, в Испания става въпрос за 5-10 хиляди евро на месец, а в Италия в Серия С играчите получават по 4-5 хиляди евро.

Несравнимо е с родните стандарти, но и нивото на игра, базите и посещаемостта също са несравними. Както и нивото на икономическо развитие в съответните държави.

0 0 votes
Article Rating
1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Черноморец919
Черноморец919
1 година по-рано

Само искам да поправя журналиста относно заплатите на Черноморец919 през сезона когато влизахме във Втора лига .Заплатите бяха 500лв. на човек и играехме за 100лв. премия.