Как ще се правят трансферите на „Армията“ занапред?

0
filip filipov stoqn ormandjiev 1
Кадър: ЦСКА ТВ

Първата пресконференция след смяната на собствеността на ЦСКА-София вече е в историята, като тя беше анализирана и коментирана на дълго и широко от най-различен тип хора. Най-важните въпроси бяха свързани със стадиона, с управлението като цяло, както и с треньорския пост. Някак си по на заден план остана какво ще се случва със селекцията на „червените“. А този въпрос не е никак маловажен. Защото няма какво да се лъжем – в годините на управлението на Гриша Ганчев процентът на успешните трансфери беше сравнително малък. Да, имаше попадения, но и много талаш. И заради това в крайна сметка отборът спечели само два трофея за всички тези близо 9 години.

В последното си интервю Ганчев заяви в типичния си стил, че той е бил главният скаут на ЦСКА-София. „Най-големият парадокс в ЦСКА е, че всеки иска да селектира. Да продава, да купува играчи… И толкова години минаха вече и не разбраха, че аз съм главният скаут. Не давам да се краде. Изгорях с пари много пъти. Мога да напиша методическо ръководство за трансферите“, каза Ганчев през ноември.

И всички знаем как, с известни изключения, ставаха трансферите в ЦСКА-София. Стойчо Стоилов харесваше даден футболист, предлагаше го на Гриша или Данаил Ганчеви и ако те го одобрят, го взимат. Разбира се, със своите многобройни контакти фамилия Ганчеви винаги можеше да доведе футболист и по друг начин, но Стойчо Стоилов си беше незаобиколим фактор на „Българска армия“. За разлика от 90% от треньорите в този период, от които селекцията изобщо не зависеше.

По време на пресконференцията на Стоян Орманджиев и Филип Филипов, двамата човека, които ще движат нещата в ЦСКА-София занапред, заявиха следното: „Старши треньорът на отбора ще има голяма роля в селекцията и ще бъде осигурена атмосфера на работа, за да може той да работи спокойно. Ще имаме скаутско звено, което ще филтрира и набелязва необходимите футболисти на отбора. Собственикът няма да е главен скаут, а ще има подредена структура. Ще имаме пълно доверие на треньора и треньорската институция“, казаха Орманджиев и Филипов.

Какво точно ще прави скаутското звено и как ще работи, както и кои ще са неговите членове, предстои да видим. Похвално е, че новото ръководството бяга от лошия модел, въведен от старите шефове. И влиза в утъпкания път на големия конкурент Лудогорец. След раздялата с Методи Томанов през 2018 г., нещата в Разград се промениха много. Георги Караманджуков, преди това административен директор, беше повишен в спортен такъв. Той сформира своя екип до началото на 2019 г. и реално оттогава в Лудогорец промениха модела на своите трансфери. Как работят в Разград? Клубът има скаутско звено, в което влизат Димитър Божкилов, Иван Цветков, Петко Петков и Яков Папарков. Те са постоянно на мисия за дадени футболисти. Разбира се, Караманджуков, както и техническият директор Козмин Моци, също пътуват в чужбина, за да гледат играчи. Последната дума, преди да бъде дадена „зелена светлина“, е на спортния директор Георги Караманджуков, както и на дадения треньор, в момента Георги Дерменджиев. Разбира се, няма трансфер, който да минава без собствениците – братя Домусчиеви. И така от 2019 г. насам Лудогорец привлече и впоследствие продаде страхотни играчи като Игор Тиаго, Каули Оливейра и Алекс Сантана, а и в момента в отбора са топ играчи като Якуб Пьотровски, Бърнард Текпетей, Рик Джонатан, Руан и Оливие Вердон.

Сега ЦСКА-София ще цели да изгради подобна структура. Защото колкото и собственикът да разбира от футбол, когато 5 или 6 чифта очи гледат даден играч, се намалява рискът от трансферни грешки. Точно заради това трябва да похвалим новото ръководство на „червените“ за смелия ход. Тъй като на феновете на „армейците“ им омръзна от „звезди“ като Отабор, Кейта, Юрич, Синклер и много други, които изобщо не трябва да споменаваме.

Христо Георгиев/ „Мач Телеграф“

ЦСКА-София се разделя с капитана си?