Имат ли значение постовете в ЦСКА-София?

0
Снимка: cska.bg

В последните няколко години публиката на стадион “Българска армия” прогресивно намалява, а брожението срещу политиката на собствениците расте. Мнозина търсят логичен отговор на въпроса – “Защо”. Предположенията обхващат целия спектър на възможните причини – плачевното състояние на стадиона, който прилича на руина с химическите тоалетни, допотопното табло и ужасяващото състояние на трибуните, треньорските рокади, безличния футбол, ранната абдикация от борбата за титлата, маркетингът, който е като белите мечки в Африка – няма го… А една причина често се неглижира, но тя е фундаментална – липсва обратната връзка между клуб и публика. Истината е, че за 7 години някои хора така и не разбраха, че в ЦСКА-София не е достатъчно само да плащаш навреме заплатите, данъците и режийните. Нужно е отношение към тези, с които си в един отбор. И точно това е липсващото парче от пъзела. Демонстрира се явно неуважение и подценяване както спрямо привържениците, така и към служителите. А ясното доказателство за това е отношението към хората, които заемат най-значимите постове във всеки професионален клуб. В ЦСКА-София тези позиции се раздават като бонбонки на детски рожден ден, но на тях никой не обръща внимание, защото всички чакат тортата. Защо е така ли? Просто става въпрос за синекурни длъжности. Изредиха се няколко директори, но какво зависеше от тях, каква тежест имаше думата им?! Имаме и уникален случай – преди 3-4 години Пламен Марков тихомълком бе преназначен от спортен в изпълнителен директор, без клубът да обели и дума по този въпрос! От ЦСКА-София така и не сметнаха за нужно да обявят новината официално. Всичко е с гриф „строго секретно”.

Големият алабализъм дойде на 26 юли 2021 година, когато от ЦСКА-София излязоха със следната декларация: „Уважаеми армейци, уведомяваме Ви, че е взето решение да бъде подменено цялото ръководно тяло на ПФК ЦСКА СОФИЯ. Със своите длъжности се разделят изпълнителният директор, главният мениджър, пресаташето, старши треньорът и неговият екип. Длъжностите „Спортен директор“, „Технически директор“ и „Главен мениджър“ се закриват, а дейността им ще се аутсорсва на голяма немска компания. Мистър Алън Пардю става съветник на акционерите по футболни въпроси. Новият старши треньор на ЦСКА ще бъде Стойчо Младенов“.

Само няколко дни по-късно от фракцията Офендърс разкриха, че са се срещнали с Младенов и са получили уверение, че спортно-техническата власт ще е изцяло в неговите ръце.

На 9 септември 2021 г. клубният сайт съобщи, че Момчил Кръстев е новият директор „Комуникации“ в ЦСКА-София.

Дотук добре, но да видим какво се случва 9 месеца по-късно. Отваряйки сайта на червените, виждаме, че Пламен Марков все още е изпълнителен директор, въпреки отстраняването му през юли миналата година, Момчил Кръстев не фигурира въобще, а името на уж уволнения Влади Василев продължава да е на сайта, а и той реално си работи в Борисовата градина. Не става ясно обаче кой е треньор на ЦСКА-София. Това от сайта на клуба не може да се разбере. Явно и този пост няма достатъчно тежест на „Армията”. И неслучайно Стойчо Младенов заяви, че не му дават да участва в трансферите, а това се чу на изпроводяк и от устите и на предишните двама треньори. И в такъв случай за каква спортно-техническа власт говорим? Или тя се простира само до воденето на тренировки. Да, треньорът може и да няма последната дума при трансферите, но и без неговото мнение не става.

И като казахме треньор, остава да се молим сега някой чужденец да не влезе в клубния сайт, за да провери какво прави Алън Пардю в ЦСКА-София. Името му не фигурира никъде. Нито като старши треньор, нито като технически директор, както бе представен при пристигането си в България, а още по-малко като “съветник по футболните въпроси на ръководството”, каквото повишение получи преди няколко месеца. Към всичко това можем да прибавим енигматичното и разочароващо присъствие на шефа на школата Пауло Кардосо преди време. Никой не разбра кога си тръгна от ЦСКА-София този човек, обявил се за откривател на Роналдо. За немската компания, която ще аутсорсва нещо дори няма да питаме…

Явор Пиргов/ „Тема спорт“