Херо: В Ботев изглежда, че последното нещо, което ги интересува, е да се направи силен отбор

0
chernomoretz bdin (3)

Събота късен следобед. С дистанционното пред телевизора, но този път без български мач. Димитър Димитров не пропуска възможността и да отиде на стадиона, в петък той бе на трибуните, за да гледа един от бившите си отбори срещу тима на един от бившите си футболисти и човек от екипа му – Георги Чиликов, чийто Спортист Своге победи Черноморец с 2:1. След това Херо гледа по телевизията дербито между друг свой отбор Локо Пловдив срещу последния тим, отправил му оферта – Ботев Пловдив. Около този мач, завършил 0:0, започва интервюто на Херо пред „Тема спорт“.

Г-н Димитров, пловдивското дерби приличаше ли на ЦСКА – Левски, не само по отношение равния резултат като изход?
– Има нещо такова, но според мен на първото дерби, това в София, нямаше ярко изразен отбор, който да доминира и да има игрово предимство. На „Колежа“ със сигурност Ботев бе отборът, заслужаващ да победи. ЦСКА – Левски бе по-равностоен мач. А Ботев имаше игрово надмощие, но не си вкара положенията. Иначе като атмосфера беше супер. Но ми се искаше да присъстват и фенове на Локо Пловдив. Щеше да е много голяма тръпка и за самите фенове на Ботев, защото така без отпор не е интересно. И за футболистите може би щеше да е различно.

Това оказа ли влияние за игровото надмощие на Ботев?
– Не смятам. Локомотив показват сваляне на нивото, неслучайно вече 5-6 кръга. Аз това нещо го очаквах и се надявах да не позная в тази си прогноза. Излизането на основни футболисти явно разбалансира отбора до някаква степен и даде отражение, след като вече стана сгъстено. Локо няма дълбочина на скамейката. При много мачове си оказва влияние.

Помните ли кога за последно сте гледали дерби у нас с много голове?
– Нямам такъв мач в главата си. Аз като бях треньор на Локомотив, единият мач на „Лаута“ беше 5:3, а на стадиона на Ботев пак победихме с 2:1. Във Варна миналия сезон имаше резултатен сблъсък, паднах със Спартак на „Тича“ с 2:3. Не знам, зависи как тръгне мачът, в такива градски дербита невинаги става това, което си планирал, друга е настройката.

Преди мач не е ли прекалено голям натискът от фенове, от медии, от специалисти?
– И преди е било така и няма как да се промени. Преди мач фенове идват на тренировка да надъхат футболистите, приятели постоянно или се 6ъзикат, или мотивират, легенди на двата клуба също се изказват, връщат се назад във времето или дават препоръки. И в отбора няма как да останат изолирани от тази обстановка. Ние тогава бяхме по-добрият отбор и се очакваше разгром, но Ботев се надскочиха и не се получи това, което ние искахме.

Като треньор сте били част от Левски – ЦСКА, Локо – Ботев, Черноморец – Нефтохимик, Спартак Варна – Черно море, особеностите на такива мачове има ли ги в учебниците?
– Значи имам „Голям шлем“, в кръга на шегата. Наистина дербитата са донякъде извън правилата. Уж цяла седмица анализи, специализирани тренировки и упражнения, но като почне мачът и си влиза в някакво си сценарийче, а ти не виждаш идеите си, трябва да върнеш отбора си в час. Странно е и е интересно. Преди мач феновете говорят, че след този мач до следващия ще бъдат господари на града. Казват това и на футболистите и се получава сковаване и там вече е работата на треньора.

Преди такъв мач говори ли се за класиране?
– Значи, като бях в Локо Пловдив, ми казваха, че не гледат таблицата, а за тях има два мача в годината – тези срещу Ботев. Пак ще обясня – за мен Пловдив е най-футболният град в България, с риск да ми се обидят фенове, футболисти, треньори и деятели от останалите ни градове. Но в това съм категоричен. Относно класирането се оказа, че сега пък ЦСКА излиза на първо място. Беше ми ясно, че Локомотив трудно ще задържи първото място, както и Черно море. Като потенциал и възможности пак Лудогорец имат най-добрите футболисти и вероятно ще излязат скоро пак на върха на класирането.

А до тях кой ще е най-близо до най-късно напролет?
– Очертава се това да е пак ЦСКА.

Защо там за 7-8 години се смениха 15 треньори, хвърлиха се пари за футболисти, а все няма отбор, който да играе така, както иска публиката на ЦСКА?
– Наистина, феновете на ЦСКА няма как да бъдат задържани на стадиона само с едно полувреме срещу Локо Пловдив. Чисто като специалист, това за мен бе много впечатляваща игра. Но после пак се върнаха в същото русло. Явно непрекъснато имат проблеми със селекцията. Винаги се получава някакъв дисбаланс, вероятно не могат да нацелят моментите кога кого трябва да продадат и какви точно футболисти да привлекат. Имат качество за нивото на България, но винаги има бели петна на някои позиции. Ако преодолеят това, а то не е никак лесно, могат да вдигнат класата си. Търсенето на баланс може да продължи и години, в големите европейски клубове дават луди пари за спортни директори, които имат преценка и дългосрочна стратегия. Тези хора не са популярни като имена и остават в сянка на треньорите табели. Но работата им е важна.

А при Лудогорец балансът как е?
– И там през годините е имало такива проблеми. Но там могат да си позволят и грешки, имат най-дългата скамейка. А вижте Левски, излиза Уелтън и става проблем, няма други леви крила.

Като казахте Лудогорец, има и на други места треньорски за връщания – Левски, Славия. Това за безизходица ли говори?
– Явно ръководителите не искат да експериментират повече и се доверяват на хора, на които познават капацитета и им имат доверие. Нямам друго обяснение, но не знам как мислят собственици и ръководители.

Още ли смятате, че тук има много чужди треньори?
– По едно време половината А група беше със сръбски треньори. Някои от които още не са се доказали в тяхната страна. С празни визитки. Нима в България през годините нямаше добри специалисти?! Защо наши треньори не работят в Сърбия, чак пък толкова ли са напред те с материала?! Такива като Муслин, като Петрович, които имат постижения, не ги коментирам, те са класа и са се доказали. Но има много такива, които идват тук да се учат на треньорство.

Но пък вижте Берое, там също имаше недоказан треньор, а сега с друг биха Локо Пловдив и Левски?
– Там специално е показателно за нашите футболисти. Аз нямам нищо против момчетата от Берое, които са събирани от улицата. Гледам им визитките, много оскъдни са. И аз съм взимал чужденци от трета дивизия, които тук стават водещи играчи. Ами това е обидно.

Б група как ви се струва?
– Миналата година имаше голяма разлика между второто и първото ниво, а сега не е така. Има сближаване и това си личи по резултатите в турнира за Купата на България. И това е защото нивото на А група е по-слабо, а не обратното.

Само до пари ли опират нещата?
– Няма да има мърдане, докато в школите няма да са на принципа „Бързи, смели, сръчни“. Нямат интерес да правят нещо качествено.

В Ботев Пловдив обаче има терени, бюджет, условия. Ето я школата, екипировката?
– Там е бизнес проект и последното нещо, което ги интересува, е да се направи силен отбор. Поне така изглежда отстрани. Взимат си футболисти от камповете и отборите на тези шефове, играчите идват тук малко и след това ги продават.

Затова ли вие не станахте треньор на Ботев Пловдив?
– И заради лишаване от свещеното право на един треньор да си определи щаба, а това трябва да са хора футболни съмишленици, които си имат доверие. Със селекцията не е точно така, там може шефовете да предложат играч, но треньорът последен казва – да или не. Щях да си кажа и за школата, но до там не стигнахме. Ясно е, че изграждане на играчи, особено когато ги има условията и базата, е задължително. От там трябва да се почне, да се намерят точните хора, които да работят по правилната методика, да се уеднаквят нещата.