Ето колко пари ще струва на клубовете ни ВАР за един мач! Два стадиона вече са сертифицирани

0

Главният отговорник по въвеждането на системата ВАР в България – Петър Петров, разясни някои детайли след заседанието на Изпълкома.

„Не бях на заседанието, там беше Коце Гергинов. Основното нещо, което е трябвало да се направи, е да се промени наредбата за първенствата и турнирите. Няма как да се въведе ВАР без той да е утвърден в официалните документи. В Дисциплинарния правилник също трябва да се направят промени. Да се включат наказанията, свързани с ВАР. Що се отнася до самата система, клубът домакин се заема с охраната на вана на стадиона. Тестването на системата им го правим безплатно и им спестяваме още 50 000 евро.

За 4 години и половина системата ще струва на българския футбол около 1 700 000 евро. 200 000 от тях даваме авансово, останалите на 4 вноски по 375 000, а те са разбити и на подвноски.

За всеки мач клубовете ще трябва да плащат по 700 лева на главния видеоасистент арбитър и 350 на помощника му. Излиза им 1050 на мач, които предполагам ще бъдат приспаднати от телевизионните права.

Що се отнася до стадионите, „Хювефарма арена“ и „Българска армия“ вече ги сертифицирахме. Скоро продължаваме с „Васил Левски“, този в Кърджали и „Лаута“. Имаме готовност да сертифицираме и стадионите на клубовете, които са във Втора лига сега, но ще влязат в Първа“, сподели пред „Мач Телеграф“ Петър Петров. Друго важно пояснение, което той даде, е, че клубовете вече няма да могат да скъсяват или разширяват терените си.

„Отборите прилагат често хитрости с това нещо. Като им гостува слаб противник разширяват терена, а приемат ли по-силен, за да не му оставят пространства, местят страничните линии навътре. Това вече няма да може да става и в системата ще има зададени размери на терена, който клубовете трябва да си решат веднъж завинаги“, добави Петров, като внесе още някои уточнения за самата система.

„Когато става дума за засада, главният съдия няма да ходи да гледа, а от ВАР-стаичката ще му кажат има или няма. При дузпите няма да гледа, ако отгоре му кажат дали нарушението е вътре, или вън. Ако обаче отсъди дузпа и от ВАР не я потвърждават, ще отиде да прегледа ситуацията отново и да си вземе решението сам. Същото ще се случва, ако не даде дузпа, но от видеоасистент арбитрите му подскажат, че е сбъркал – пак ще отиде да се увери сам дали е така“, каза Петров.