Държавата няма място във футбола

1
rumen radev boiko borisov

Футболът в България меко казано не се намира в най-добрия си период. Откъдето и да го погледнете са на лице редица проблеми, които трябва да намерят своето решение. Стигна се до там, че на практика в пилотската кабина на БФС няма първи пилот, а управлението е оставено на автопилот и то за повече от половин година, което изглежда безпрецедентно за система, която оперира с толкова много милиони. Фонът изглежда още по-трагичен с новините от последните дни за държавната намеса във футбола. Все едно вместо да вървим напред, все пак сме в XXI век, ние се връщаме 60 години назад. Държавата няма място във футбола. Държавата не трябва да се явява в ролята на регулатор на финансовите потоци към българския футбол, защото това ще бъде пагубно. За момента, в който държавата отпуска „N“ на брой милиони за клубовете всичко изглежда цветя и рози, но повярвайте ми ще дойде мигът, в който всичко това ще се обърне в негативен план, защото правителството, държавата не могат да бъдат гарант за благоденствието на даден клуб, и то не само футболен.

Държавата няма място във футбола, защото нейната намеса изражда системата. Дори само да вземем за пример четирите пловдивски клуба. Какво Марица и Спартак Пловдив са гаврошовците ли? На база какво правителството реши да спонсорира Ботев Пловдив и Локомотив Пловдив с общо 37 милиона лева за техните стадиони? Как така правителството реши от тези 37 милиона лева да отпусне 25 милиона лева на Ботев Пловдив? Защо правителството не инвестира в стадион „Пловдив“? Все въпроси, на които отговори няма да намерите, защото такива няма. Разберете, в помощта няма нищо лошо, но тя е само поредното доказателство за ГМО-то, в което се е превърнал футболът в България. Вместо спонсори да се интересуват от футболните отбори и да се стремят да влагат парите си в българския футбол и спорт, се стига до това в държавата да бъдат и ножът, и хлябът. Това само допълнително прави българския футбол, българските футболни отбори по-слаби, по-зависими, живуркащи и неконкурентноспособни. Помощта от държавата няма да помогне за развитието на българския футбол. Ще ме извините за твърде вулгарното сравнение, но тя може да подейства единствено като закъсняла доза наркотик на пристрастен човек, ще има няколко часа ефект и толкова.

Докато в държавата ни няма реални инвеститори, докато в страната ни няма компании, докато страната ни не насърчава чуждите инвестиции (с конкретни действия, а не само на приказки), докато бизнесмените не са поощрявани да инвестират във футбола, докато футболът продължава да бъде контролиран по такъв начин, то нищо добре не го чака.

Държавата трябва да помогне на футбола, като направи така, че тези, които искат да инвестират във футбола, да получат някакви дивиденти за това. Възможно е държавата да направи редица облекчения на бизнесмените, които инвестират във футбола. Няма нужда държавата да влиза в ролята на бащица за „жалкия футбол“. Защото държавата влиза в точно тази роля и то от години. Няма никаква разлика и доказателството за това са спуснатите шефове по различните отбори. Тимовете се издържат от бизнесмена „Х“, защото така му е наредено, а не защото милее за футбола, или защото конкретният човек има план за развитие на дадения футболен клуб. Резултатите на голяма част от отборите от футболния елит показват точно това. Непоследователните политики, липсата на план за развитие на цялата система води до разруха и държавата отново влиза в своята неподправена роля, която в момента много й отива да разпределя милиони и собственици по различните отбори, но футболът ни затъва от това, а не става по-добър.

Ако приемем за достоверни някои информации от последните дни, Тото-то ще спасява Левски. Как? Както преди няколко години Спас Русев спаси Левски? Тото-то ще плаща задълженията на Левски към НАП, ли? Пълни безумици. Държавата ще върти пари през различните си дружества. И да се върнем назад няколко години, как така, по каква причина държавата е разрешила на спуснатия от нея човек да управлява Левски да не се плащат различните разплащания с НАП, други задължения към фирми и т.н. И изведнъж, в подходящия момент, всички тези фирми, към които Левски има задължения в един ден входират искове в съда срещу клуба. Няма нужда да ви казвам на какво прилича това, нали? Сами може да стигнете до извода.

И с оглед тежкото положение, в което се намират клубовете. С оглед тежката зависимост на клубовете от държавата, то остава в един момент правителството да отпусне 20, 30, 40 милиона евро за трансфери и да ги разпредели по отделните отбори, че тимове като Ботев Пловдив, Локомотив Пловдив, Черно море, Берое и Славия в последните години не са изваждали пари да купят, подчертавам да купят футболист, а взимат само свободни агенти. Най-вероятно ще отбележим едно десетилетие, в което тези отбори привличат само свободни агенти, ако не и повече от десетилетие.

Държавата няма място във футбола, защото нито е в състояние да го спаси, нито има план да го стори. Държавата единствено държи футбола ни в будна кома. Държавата трябва да направи така, че повече инвеститори и спонсори да насочат част от своите вложения в българския футбол, но не със спускането на бащици, а с редица мерки и закони. Държавата няма място във футбола и докато продължаваме да се залъгваме и да се радваме като малки деца на подхвърлените трохи, нещата няма да се оправят.

0 0 votes
Article Rating
1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
М13
М13
4 години по-рано

Абсолютно съм съгласен! Намесата на държавата изражда пазара! Футболът навсякъде е печеливш бизнес само в БГ не е. Който иска да дава пари да дава или да минават на аматьорски начала. Държавата няма място във футбола!