БожиГол без гол срещу ЦСКА, 4 загуби и голова разлика… 1:7

0
valeri bojinov 3

14 септември 2018 година, наближава 18:00 часа. В 25-ата минута и 55-ата секунда на мача между Витоша Бистрица и Ботев Враца футболистът с №86 от гостите овладява топката малко зад центъра в противниковата половина с гръб към вратата. Следва завъртане и пас с левия крак към Петър Атанасов, който е на лявото крило. Последният напредва и центрира балонно към границата на наказателното поле, където от задна позиция изскача играчът с №86. Той „хваща топката на ждроб“ и със силен удар с десния крак я праща неспасяемо в долния десен ъгъл на вратата на домакините – 0:1, а часовникът сочи 26:05. Автор на красивите и майсторски отигравания в рамките на тези 10 секунди е Валери Божинов.

За 1/6 част от минутата 32-годишният нападател показа, че още го бива. Преди да се разпише, подаде два страхотни паса с външен фалц, опитваше да е в помощ на отбора. Доказа, че играе ли с настроение, то нещата му се получават, макар и в първенство като нашето. Остана на терена 79 минути, а преди това за последно бе играл пълен шампионатен мач преди повече от година – на 30 юли 2017-а, когато носеше екипа на Лозана. От онзи двубой той имаше на сметката си само… 14 минути за Риека – на 8 май тази година. Времето от последния му шампионатен гол в елитна дивизия (игра за кратко във Втора лига на Китай) пък гонеше 2 години – вкарал го бе на 2 октомври 2016-а – при 5:1 за Партизан над Младост Лучани…

В събота, 22 септември, когато у нас ще отбележим 110 години от обявяването на Независимостта на България през 1908-а, погледите на голяма част от футболните привърженици ще бъдат насочени към стадион „Огоста“ в Монтана. Там от 20:00 часа Ботев Враца ще посрещне лидера в класирането след осмия кръг ЦСКА-София. Феновете на червените ще се надяват Божинов да не създаде проблеми на любимците им, а тези на врачани и… Левски ще стискат палци да се случи точно обратното. Резултатът на мача ще бъде следен и от Лудогорец, тоест, Божи86 няма да остави никой безразличен…

През лятото на 2012-а Валери води подготовка с ЦСКА под ръководството на Стойчо Младенов, тъй като от „Герена“ му отказват. Тогава той е собственост на Спортинг Лисабон, но португалците не го искат в състава си. До преминаването му на „Армията“ обаче така и не се стигна и той само поддържа форма с червените, като прави няколко тренировки на стадиона на ЦСКА в Борисовата градина. В началото на 2014 година Валери подписа с… Левски и остана 8 месеца в тима. В престоя си при сините той изигра 4 вечни дербита, но няма повод да запомни с добро нито едно от тях. Причината е, че нападателят и съотборниците му губят и четирите.

Божинов дебютира в Мач №1 на България на 8 март 2014 година. Този двубой ще остане в историята с шестте червени картона – по 3 за сини и червени. По време на срещата са изгонени Станислав Ангелов и Ларсен Type от Левски и Борис Галчев и Райс М’Боли от ЦСКА, а след края на двубоя – Владимир Гаджев и Омар Косоко – тогава тръгна и расистки скандал. Армейците печелят дербито с 1:0 с гол на Емил Гъргоров-Бадема от дузпа. Божинов започва като титуляр и играе 80 минути, като не впечатлява с представянето си.

Седмица по-късно – на 15 март 2014-а, той влиза като резерва в последния четвърт час на сблъсъка с ЦСКА. Мачът върви 0:0, но дълбоко в добавеното време след попадение на Пламен Крачунов с глава отново ликуват червените.

През сезон 2013/14 нападателят още веднъж играе в дербито – на 21 април 2014. Той остава на терена до 52-ата минута, като дотогава резултатът е 0:0. В крайна сметка Левски губи с 1:3 – за червените вкарват Омар Косоко, Иван Стоянов и Иван Маркович, а за сините точен е Радослав Цонев (за 1:1 в 81-ата минута).

През следващия сезон -2014/15, Божинов не успява да развали прокобата, която го гони срещу ЦСКА, въпреки че играе цял мач. Левски губи с 0:2 на 27 юли 2014-а, като за армейците точни са Антон Карачанаков и… Серджиу Буш.

Така за близо 4 часа игра срещу червените (236 минути – 3 часа и 56 минути) Валери не е успял да направи нищо значимо. Ще се опита да го стори срещу претендиращия за наследник на ЦСКА – ЦСКА-София. Този път с фланелката на Ботев Враца.

Валери Божинов срещу ЦСКА

Дата Мач Резултат Мин
08.03.2014 г. Левски -ЦСКА 0:1 80
15.03.2014 г. ЦСКА- Левски 1:0 14
21.04.2014 г. ЦСКА- Левски 3:1 52
27.07.2014 г. ЦСКА- Левски 2:0 90

Общо: 4 мача, 4 загуби, голова разлика 1-7, 0 гола, 0 асистенции, 2 пъти титуляр, 2 пъти резерва, 236 минути, 1 ж.к.