Звездните „червени“ голмайстори – много шум за нищо!

0
Снимка: cska.bg

Вече няколко пъти беше засягана темата, че за разлика от последните 4-5 години през тази кампания ЦСКА-София не разполага с изявен голмайстор. Доскоро червените фенове бяха свикнали в атаката на тима да има една движеща сила, от която много често той бе зависим. С ефективност от средно гол на всеки два мача последователно Фернандо Каранга, Мауридес, Али Coy и Жорди Кайседо дърпаха армейците на гръб. През тази есен за отбора се разписаха цели 14 различни футболисти, а лидер сред голмайсторите е Браян Морено със 7 попадения (миналия сезон Кайседо зимува с 12). Поне временната лидерска позиция в класирането обаче показва, че за ЦСКА-София може и да не е толкова лошо да няма основен реализатор, от когото да зависи и на когото изцяло да разчита. За това говори и фактът, че иначе звездните у нас червени нападатели от последните години така и не успяха да се превърнат във водещи фигури на отборите, в които бяха трансферирани, или пък да си осигурят преминаване в по-голям клуб.

Най-пресен е примерът с Жорди Кайседо. Еквадорецът направи силен минал сезон, в който отбеляза 16 шампионатни попадения и бе константна част от националния отбор. През лятото навършилият 25 години нападател реши, че е дошло времето да направи следващата крачка в кариерата си и заедно с агента му влязоха в открита война с ЦСКА-София. Импресариото му нападна клуба, като го обвини, че саботира евентуална продажба на клиента му, а стрелецът закъсня с присъединяването към подготовката на тима. От „Армията“ обявиха, че не могат да се свържат с него. В крайна сметка латиноамериканската сапунка завърши именно в този регион на планетата. В началото на юли Кайседо позира с фланелката на мексиканския колос Тигрес и очакваше с добри представяния на по-високо ниво от българския шампионат да си подпечата визата за започналото Световно първенство в Катар, което бе открито именно с мач между Еквадор и домакините. Сметките на нападателя обаче се оказаха грешни. Той участва в 16 мача в шампионата на Мексико, но само в 4 от тях бе титуляр. Така и не успява да се напасне към тима, а броят на головете и на червените му картони е идентичен – по 1. Слабата форма доведе и до липсата му от списъка на селекционера Густаво Алфаро за Мондиала. Според последните информации в местните медии новият треньор на Тигрес Диего Кока вече е информирал ръководството, че няма да разчита на Кайседо и най-късно до началото на следващата година клубът ще опита да се раздели с него. Един от тимовете, които са свързвани с нападателя пък е… Лудогорец. Така само половин година след като си тръгна със скандал от ЦСКА-София, Кайседо постигна неучастие на световното първенство и спекулации за завръщане у нас… Оказва се, че той не притежава класата да бъде основна фигура в състава на Тигрес и неговият трансфер се отчита като грешка в мексиканския клуб.

Никак далеч не стигна и първият изявен голмайстор на ЦСКА-София след вкарването в елита – Фернандо Каранга, който също изнудваше клуба в желанието си да напусне през 2018 година. Той закъсня както за зимната, така и за лятната подготовка на тима, за да бъде в крайна сметка продаден на китайския Хенан. В най-многолюдната страна в света Каранга със сигурност увеличи финансовото си състояние, но така и не успя да достигне головата си форма от „Армията“ и да се докаже на по-високо ниво. 4 години и половина след като напусна Борисовата градина, той все още се подвизава в Хенан, макар класата на първенството вече да е далеч от тази, когато скъпоплатени световни звезди бяха част от нея. Няколко контузии също попречиха на бразилеца да разкрие потенциала си, но със сигурност можем да заключим, че чисто футболно той не направи крачка напред, след като си тръгна от ЦСКА-София.

Същото се отнася и за неговия сънародник и наследник на „Армията“ Мауридес. Той прекара само една есен в тима, а след това бе на крачка от трансфер в Рапид Виена, като дори пътува до австрийската столица. В последния момент обаче сделката се провали, а скоро бразилецът се оказа във втородивизионния китайски Чангчун Ятай. Впоследствие той премина през втора корейска дивизия, а в момента е част от елитния полски Радом Радомяк. Определено ЦСКА-София остана най-впечатляващото име във визитката му.

Своето по-високо място под футболното слънце така и не намира и чужденецът с най-много голове в червената история – Али Coy. Той също имаше пропаднал трансфер в последния възможен момент през лятото на 2020-а, когато трябваше да премине във френския елитен Дижон. Половин година по-късно все пак бе продаден, но на руския Ростов. След добри първи месеци обаче той изгуби титулярното си място, а през лятото бе преотстъпен на турския опашкар Анкаргюджю.

Така с днешна дата и четиримата звездни червени нападатели от последните години не са прогресирали спрямо периода си на „Армията“, а по-скоро са направили крачка назад в развитието си. И хвалбите, които получаваха за силните си изяви в иначе слабото ни първенство, се оказват много шум за нищо. Същото се отнася и за техните трансфери, всеки от които се оказа неуспешен като чисто футболно развитие.

Мартин Костадинов/ „Тема спорт“