ЦСКА-София още няма разрешително за строеж, може само да разруши „Армията“!

0
stadion balgarska armiq 3
Снимка: cska.bg

След като Пловдив наскоро получи над 150 млн. лв. от държавата, за да оправи стадионите на двата футболни клуба там – „Ботев“ и „Локомотив“, на дневен ред излезе въпросът какво се случва със стадионите в столицата и по-специално тези на местните грандове „Левски“ и ЦСКА-София.

Две скорошни събития – оттеглянето на Гриша Ганчев от собствеността на ЦСКА-София и възможността „Герена“ да се предостави на „Левски“, също ще повлияят върху намеренията за модерни стадиони в София. Най-краткият отговор е, че нищо няма да се случи бързо. Макар че стадион „Българска армия“ в Борисовата градина е почти разрушен и активно се извозват строителни отпадъци, все още няма издадено разрешително за строеж. Все пак е намерен начин да се работи до издаването на такова, става ясно от отговор на главния архитект Здравко Здравков до „Капитал“.

„ЦСКА имат съгласуван идеен проект, разрешението за строеж е обжалвано от Николай Веселинов“, коментира той, като уточни, че Веселинов не си получава документите по решението на Административен съд – София-град, и така делото не може да отиде във Върховния административен съд, тоест да се разгледа на последна инстанция, за окончателно решение. Това, че Веселинов не получава документите по делото, може да се тълкува като пореден опит да забави строителството на стадиона. Той беше единственият, подал жалба срещу разрешението за строеж в парка в центъра на столицата.

„Българска армия“: предварително изпълнение

Все пак от клуба са намерили вариант да задвижат реконструкцията – поискано е предварително изпълнение на съдебното решение, което не е обжалвано, обяснява арх. Здравков. „Така на практика има действащо предварително изпълнение, но основното разрешение за строеж все още не се е върнало от съдебен контрол“, коментира той за „Капитал“.

С други думи, докато се чака разрешението за строеж, се работи на база предварителното изпълнение на съдебното решение на първа инстанция, в полза на ЦСКА-София. Самото строителство обаче едва ли ще може да започне без наличие на основния документ.

Решението на АССГ в полза на клуба е от 20 ноември 2023 г., като вероятно Веселинов не е могъл да докаже правен интерес. Любопитно в биографията му е това, че е бил зам.-кмет на „Красно село“ при бившата кметица Росина Станиславова, а после и кандидат за районен кмет през 2023 г. от „Граждани за общината“.

Проектът за нов стадион на ЦСКА-София беше задвижен през юли 2023 г., когато комисията по екология в общинския съвет одобри реконструкцията. После клубът чакаше зелена светлина от РИОСВ, НИНКН. Инвеститорите в проекта са собствениците на ЦСКА-София, а оценката на стадиона е около 90 млн. лева, като към юли 2023 г. имаше уверението, че финансирането е изцяло осигурено от собствениците. Интересното е, че земята в парка е изключителна държавна собственост. Тя участва и с 50% в инвестицията, тъй като вкарва земята. Това означава на практика, че ползвателите на стадиона ще получат нещо като отстъпено право на строеж върху държавна земя (но не е ясно за колко години и какво се случва след изтичането на срока). Как се случи публично-частното партньорство прочети в карето долу.

Самият проект за съоръжението предвижда и доста апетитна хапка за частния инвеститор: отваряне на 40 дка от парка, зали за събития, ресторант, детски сектор, ново осветление, киоски, за да се задържат хората не само „за мача“./ capital.bg

БФС намалява броя на отборите в елита