Смъртоносното ято на „орлите“

0
ludogorets otbor 1
Снимка: ludogorets.com

Последният случай, за който си спомням, че български отбор притежаваше трима големи централни нападатели бе от 1988-1992 година, когато за националния отбор играеха Любо Пенев, Наско Сираков и Петър Александров. Сега, въпреки че мащабите са доста по-различни, с изключително трио на върха на атаката разполага Лудогорец. Става дума за Клаудиу Кешерю, Якуб Шверчок и новото попълнения от Атлетико Гоянензе Брандао, който бе измъкнат в последния момент под носа на Сантос, а медии в родината му го определят като новия Пеле.

Последните мачове показаха, че мениджърът на „орлите“ Пауло Аутуори е отредил по-периферна роля на поляка, който дори не попадаше в групата за някои от мачовете.
Това обаче по никакъв начин не намалява стойността на 25-годишния поляк, който реши титлата в полза на разградчани с двата си гола за победата с 3:2 над ЦСКА-София. Въпреки че изглежда малко вероятно отборът да запази и тримата за по-дълъг период, най-вероятно те ще продължат да осигуряват изключителна конкуренция в атаката на Лудогорец поне до зимата. Предвид вижданията на Аутуори за футбола е повече от сигурно, че той ще разчита само на един от тях за титуляр и ще дублира атаката при неблагоприятен резултат.

Какви обаче са плюсовете и минусите на тримата?

В прегледа на триото ще започнем с безспорно най-заслужилия -Кешерю. Румънецът с френски етикет заради дългите си години в Нант, Бастия, Либурн и Тур стана голмайстор на първенството през последния сезон и за 130 мача с екипа на „орлите“ във всички турнири вкара 79 попадения. Така той вече е номер 1 във вечната ранглиста на Лудогорец. И този сезон Кешерю традиционно не тръгна добре и има 6 гола в 15 срещи, но тези показатели пък могат да бъдат само мечта за повечето нападатели в елита. Да се пребориш за 24 мача с екипа на Румъния и да вкараш шест гола си е достатъчна марка за класа. Ясно е обаче, че пред 31-годишният Кешерю има още 2 години футбол на топниво. След това обаче от него няма как да бъде реализирана финансова възвръщаемост. Клаудиу ще бъде запомнен със знаковия си гол директно от корнер срещу Левски, но на сметката му тежат и много важни попадения в евротурнирите. Той вкара на Звезда и Виктория Пилзен по пътя към второ влизане в групите на ШЛ, а там прониза и Арсенал. Тук идва и едно от големите предимства на Кешерю пред двамата му съотборници, след като Шверчок се провали при предоставения му шанс срещу МОЛ Види, а на Брандао със сигурност ще му трябва доста дълга адаптация преди мачовете с Леверкузен, Цюрих и АЕК Ларнака.

Психиката на румънеца е изключителна, но от друга страна той не изглежда толкова завършен елемент за върха на атаката с оглед стайлинга на другите офанзивни играчи – Марселиньо, Вандерсон и Лукоки. Въпреки това начинът на игра, който налага Аутуори, изглежда по-комфортен за изява на Кешерю, спрямо стила при Димитър Димитров и особено при Георги Дерменжиев. Проблем за „орлите“ е, че при наличието на изключителни флангови играчи с качествено центриране като Вандерсон, Натанаел, Лукоки и Сисиньо, румънецът не е достатъчно ефективен с глава.

Шверчок може и да създава впечатление, че се движи повече от румънския си съотборник, но това, като че ли не му осигурява предимство нито на него, нито на съотборниците в предни позиции. Факт е, че все пак бившият играч на Зеглембе е по-полезен в дефанзивен план. Но ако Кешерю е играч, който предлага бутикови голове срещу маркови съперници, то Шверчок засега се утвърждава като майстор по попадения на отбори -конфекция. Като изключим дубълът на ЦСКА-София, полякът има осем попадения срещу Етър, Верея и Крузейдърс. 25-годишният поляк няма достатъчно техника, но има добър завършващ удар и първо докосване.

Ако приемем, че се задават мачове, в които Лудогорец ще има нужда от двама нападатели едновременно, то изглежда, че идването на Брандао ще осигури по-оптимален тандем с Кешерю.

Може с голяма сигурност да обявим, че бразилецът е бъдещето на атаката на шампионите. За първи път отборът може да има кариока за титуляр в атака, след като в продължение на 5 години Кишада така и не можа да се пребори за титулярното място. Брандао е само на 21 години, а впечатляващият му ръст от 187 сантиметра е гаранция и за по-добра адаптация към стила на игра в Европа. Той е от играчите, които влизат в серия и не спират да бележат. В периода 26 май – 10 юни 2018 година Брандао вкарва шест гола в четири поредни мача за Атлетико Гоянензе.

За качествата и минусите му пред „Меридиан Мач“ говори журналистът от „Газета Еспортива“ Лукас Мусети Перацоли.

„Спор няма, че това е един от обещаващите млади таланти на Бразилия, за когото обаче преминаването в европейски шампионат може да се окаже голямо и непреодолимо предизвикателство. Той е много силен физически, но в същото време обработва добре и на висока скорост топката. Голям негов плюс е, че не е само консуматор, но и често захранва съотборниците си с извеждащи пасове. Проблем е, че в някои мачове остава прекалено изолиран“, обясни Перацоли.

Христо Георгиев/ „Меридиан мач“