По следите на напусналите Левски! Кой какво направи…

0

Лебски сби рязко бюджета и се раздели с почти целия си основен състав през 2020 година, но какво се случи с играчите, които напуснаха „Герена“ в търсене на късмета си зад граница? „Тема Спорт“ провери как продължиха кариерите на Хали Тиам, Милан Миятович, Стайн Спиерингс, Станислав Костов и компания…

СТАЙН СПИЕРИНГС (ТУЛУЗА)

Нидерландският халф изигра 7 срещи за Левски през настоящия сезон, в които грабна окото, представи се на високо ниво и логично си уреди трансфер във френския Тулуза. Някои източници посочват, че за него са платени 500 хиляди евро, но със сигурност купувачът не съжалява. Поне що се касае до първите изяви на Стайн. Той започна много силно в Тулуза. За 4 мача във френската Лига 2 се разписа цели 3 пъти, при победи с 1:0 над Аячо, 3:0 над Роде и 1:0 над Амиен.

Във всичките си 4 мача в новия отбор Спиерингс е играл пълни 90 минути. Получил е 4 жълти картона и е ползван предимно като офанзивен халф. Тулуза (баланс 4-3-3) се намира на девето място в Лига 2 на Франция, а треньор на тима е Патрис Гаранд.

МИЛАН МИЯТОВИЧ (МТК БУДАПЕЩА)

Вратарят Милан Миятович показа изобилие от класа, докато пазеше на синята врата, доказвайки, че югославската школа е една от най-силните в Европа за неговия пост. В момента е твърд титуляр в унгарския елитен МТК Будапеща, записвайки 10 мача по пълни 90 минути. При 3:1 над Фехервар на 7 ноември дори бе капитан.

МТК се намира на пето място в унгарското първенство (от 12 отбора), а през октомври Миятович пази по 90 минути в двата мача на националния отбор на Черна гора срещу Азербайджан (2:0) и Люксембург (1:2) в Лигата на нациите.

ХАЛИ ТИАМ (АЛТАЙ)

Хали Тиам (опорен халф) направи заявка за солиден трансфер заради добрите си изяви на „Герена“, но таванът му се оказа доста нисък, тъй като тъмнокожият състезател се озова едва във втора дивизия на Турция. Там вече записа 4 мача за Алтай Измир, който към момента се намира на 12-о място в класирането. За последно сенегалецът се появи в игра като резерва 6 минути преди края на мача срещу Кечиоренгюджю, който бе спечелен с 1:0 (3 октомври), а в най-скорошните 3 кръга не бе в групата.

ЯНИС КАРГАС (ЯНИНА)

Централният бранител Янис Каргас се завърна в родината си Гърция, след като се раздели с Левски. 25-годишният защитник, който минаваше за пълен дърводелец според болшинството фенове на сините, дори се кичи с титлата капитан на ПАС Янина. От същия отбор бе привлечен на „Герена“ през лятото на 2019-а. Сега Янина е на осмо място в гръцката Суперлига, а Каргас е твърд титуляр. В началото на сезона имаше контузия, която му попречи да вземе участие в част от срещите, а в един от двубоите дори е бил ползван като опорен халф. Най-впечатляващо за Янина бе равенството 1:1 с шампиона Олимпиакос, но Каргас не взе участие в този двубой.

ФРАНКО МАЗУРЕК (ПАНЕТОЛИКОС)

Франко Мазурек, който бе наречен пумпал от легенда на Левски в интервю за „Тема Спорт“, може спокойно да кандидатства за един от най-слабите футболисти в историята на синия клуб. За него феновете изобщо не искат да си спомнят, след като скаутите на Хубчев откриха това „бижу“ в Гърция. Отново там аржентинецът се върна и след раздялата си със столичани. Изключително слабият и нисък футболист вече е записал 7 мача този сезон в Суперлигата. В тях дори е вкарал гол. Направи го още в дебюта си за Панетоликос при 1:1 с ОФИ Крит.

За нивото на Мазурек обаче най-добре съдим от мястото на отбора му в класирането. Панетоликос е в Топ 3 на най-слабите в южната ни съседка, още няма победа в Гърция с 4 загуби и 4 хикса (от 8 кръга). Целият отбор е вкарал 3 гола и е допуснал 11.

СТАНИСЛАВ КОСТОВ (ОЛИМПИАКОС НИКОЗИЯ)

29-годишният Станислав Костов е пълен провал в Кипър. Блогоевградчанинът, който гордо се кичеше с приза „най-добър реализатор на Първа лига“, потърси късмета си в Олимпиакос Никозия. Отборът се намира на четвърто място в класирането на Острова на Афродита, но нашият Костов е дупката в състава. Навярно е бил привлечен с големи очаквания, но е забит на пейката. Досега не е бил титуляр, явно влизането във форма ще му отнеме повечко време. Включвал се е само при краен случай – за 12 минути при поражението с 0:1 от Аполон Лимасол (19 октомври), за 6 минути срещу Етникос Ахнас (3:1) и цели 23 минути срещу Неа Саламина (0:0). При това положение не е изненада, че не се е разписал.

ХОЛМАР ЕЙОЛФСОН (РОЗЕНБОРГ)

Исландецът, който изпусна класиране на европейското първенство след късен обрат за националния отбор в Унгария, продължи кариерата си в норвежкия гранд Розенборг. Наглед престижен трансфер, а и централният бранител вече записа 6 мача по пълни 90 минути в първенството на скандинавската страна. Игра без смяна дори в Лига Европа, където Розенборг отстрани турския Аланияспор (1:0), но после отпадна от ПСВ Айндховен след 0:2. Първенството в Норвегия вече е към своя край. Розенборг е на две точки изоставане от втория Молде, но е с равни точки с четвъртия Волеренга. Няма обаче шанс за титлата, която е резервирана за изненадата Бодьо/Глимт. Ейолфсон вече е на 30 години, играл е за Розенборг и в периода 2014-2017.

ИВАН ГОРАНОВ (ШАРЛЬОРОА)

За капитана си Иван Горанов Левски също прибра някаква било то и символична трансферна сума, но поне засега левият бек не може да се наложи в белгийския елит. Трябва да се отбележи, че той преболедува и коронавирус. Той не е играл за своя Шарльороа от 18 септември, когато записа символичните 2 минути при успеха с 3:1 над Беершот. Срещу Льовен на 22 август пък игра само 1 минута. Това са единствените му участия в първенството, а в Лига Европа игра 7 минути при отстраняването на Партизан Белград.

Трябва да се отбележи още, че Шарльороа се представя отлично, намира се на второ място в Белгия, но Горанов изобщо не бе в групата в последните 3 мача. Престоят му в Белгия засега е пълен провал.

ФИЛИПЕ НАШИМЕНТО И НУНО РЕЙШ – БЕЗ ОТБОРИ

Защитникът Нуно Рейш бе първият играч, който разтрогна с Левски, след като стана ясно, че сините ще се лишат от генералния си спонсор. Португалецът в момента е в разцвета на силите си (29-годишен), но явно е излязъл трайно на борсата, защото за него нито се пише, нито се говори. Същото важи и за Филипе Нашименто (халф), който в дадени периоди успяваше да се наложи като основна фигура и показваше добри неща на „Герена“, но сега е без отбор.

ДРУГИ

По-рано с Левски през 2019 г. се разделиха още една група футболисти, които в една или друга степен си намериха подходящи отбори. За защитника голмайстор Давид Яблонски (Краковия) се разбра, че правата му са спрени от ФИФА заради доказано участие в манипулирани мачове в родината му Чехия, а Давиде Мариани (швейцарец) смени тима си. От Левски той бе продаден на Шабаб Дубай, а сега е в друг клуб от ОАЕ – Ал Итихад Калба. Той се намира на десето място от 14 тима в първенството, но са изиграни само 5 кръга. Десният бек Милош Цветкович дълго време остана без договор, но сега е в сръбския Младост Лучани, който се намира на 11-о място в Суперлигата на западната ни съседка. Таранът Серджиу Буш играе в Стяуа, където е отбелязал само 1 гол, а Жерсон Кабрал стигна до Кипър с екипа на Пафос. Защитникът Седрик Унтонджи и халфът Антони Белмонт играят във франция съответно за Клермон и Гренобъл, които се намират в Лига 2. Клермон дори е в позиция на плей-оф за промоция, а Унтонджи е един от най-използваните играчи в състава – има 10 мача през кампанията за първенство. Ривалдиньо пък е при Яблонски в Краковия (Полша).