Фантастична България скъса „лалетата“ (СНИМКИ+ВИДЕО)

0

България победи Холандия в световна квалификация. Двубоят се проведе на Националния стадион „Васил Левски“ пред около 12 хиляди зрители. Селекцията на Петър Хубчев изигра фантастичен мач и заслужено се наложи с 2:0. Трите точки позволиха на „лъвовете“ да изпреварят днешния си съперник в групата, заемайки третото място с актив от 9 точки, само на една зад втория Швеция.

България можеше да поведе след по-малко от 120 секунди игра. Удар на Ивелин Попов от фаул, обаче бе спасен от вратаря. В 5-ата минута обаче „лъвовете” нанесоха своя удар. Славчев подаде от собственото си наказателно поле към Делев. Последният се пребори с Де Лигт, остана сам срещу вратаря и пусна покрай него, след което на празна врата прати топката в мрежата за 1:0. Отново Славчев центрира в наказателното поле към Костадинов, който с глава прати топката в ръцете на Зоет. В 20-ата минута България посече за втори път „лалетата”. Костадинов намери на границата на наказателното поле Спас Делев, който с великолепен изстрел намери долния ляв ъгъл на вратата за 2:0. В заключителните секунди на полувремето Холандия можеше да намали от нищото. Бас Дост обаче направи фрапантен пропуск, като от вратарското поле стреля до лявата греда.

През втората част интересните моменти бяха сведени до минимум. Холандците опитаха натиск, докато родните национали дебнеха на контра. В началните минути гостите имаха 3 добри възможности да намалят изоставането си. Първо обаче Михайлов изби в корнер удар на Проумс, а след това Робен стреля неточно. Клаасен пък стреля силно от точката за изпълнение на дузпа, но Николай Михайлов прояви страхотен рефлекс и спаси. Това пък бе и последното много опасно положение в мача пред вратаря на България. В последните минути Дост стреля слабо с глава, право в ръцете на родния страж. Удар на Манолев извън наказателното поле пък не попадна в целта. До края на мача на терена не се случи нищо интересно и България прибави сладки 3 точки към актива си.

Състав на България: 13. Николай Михайлов, 2. Страхил Попов, 3. Петър Занев (86′ – 14. Антон Недялков), 4. Божидар Чорбаджийски, 6. Симеон Славчев, 7. Георги Костадинов, 11. Станислав Манолев, 15. Васил Божиков, 20. Александър Тонев, 10. Ивелин Попов (68′ – 12. Божидар Краев), 9. Спас Делев (89′ – 5. Николай Бодуров)

Селекционер: Петър Хубчев

Състав на Холандия: 1. Жерон Зоет, 2. Рик Карсдорп, 3. Де Лигт (46′ – 14. Уесли Хьод), 4. Бруно Инди, 5. Дейли Блинд, 6. Кевин Струтман, 7. Куинси Проумс (69′ – 19. Люк де Йонг), 8. Джорджино Вийналдум (46′ – 20. Уесли Снайдер), 9. Бас Дост, Дави Клаасен, 11. Ариен Робен

Селекционер: Дани Блинд

Съдия: Уилиъм Колъм (Шотландия)

Снимки: novsport.com