Къде изчезнаха 25 милиона лева от ПСФК Черноморец?

0

Въпросителните около финансовото състояние на ПСФК Черноморец продължават. Най-интересен обаче е въпросът, къде са изчезнали 25 милиона лева от капитала на дружеството.

Историята е следната. През 2007 година е създадено АД-то, като в него е апортиран стадион Черноморец, а от страна на Петрол Холдинг се влиза с 25 милиона лева финансова вноска. Няколко месеца след това, тогавашното ръководство решава да даде въпросните 25 милиона лева като кредит на Петрол Холдинг. Това е отчетено в тогавашните одити на дружеството. Кредитът е оформен и с лихва от 4 процента на година, която е под нивата на тогавашните курсове. Но, не това е бедата.

Парите и до ден-днешен не е ясно къде са отишли и защо не са върнати във футболния клуб. Една проста сметка показва, че дори и при лихва от 4 процента, за близо 10 години сумата вече трябва да е около 37-38 милиона лева. Тези пари обаче явно не са върнати от холдинга. И, не е ясно защо не е направено. Не е ясно и защо ръководството на клуба не е търсило парите. Това важи особено за представителите на община Бургас в смесеното дружество.

Както е известно на последното заседание на Съвета на директорите именно заради позицията на един от тях Иван Цанев, се стигна до искане за процедура по несъстоятелност. Ако той не беше гласувал по този начин, можеше да се търси друг път за спасение на дружеството. Неговата позиция обаче остава непонятна. Самият Иван Цанев има интересно минало. Справка в Търговския регистър показва, че в далечната 2001 година той е съдружник в сдружението „Инициатива за развитие на спорта – Южно Черноморие“. В него Цанев участва заедно със сегашния общински съветник Евгений Мосинов и лицето Бисер Колев. Регистрацията на НПО-то е в град Ахтопол улица „Рибарска“.

Същият Иван Цанев има участие и в няколко фирми с хора като Асен Мичковски и покойния вече Младен Мутафчийски. И двамата преди време бяха свързвани с бившата групировка СИК. Името на Цанев фигурира като директор в дружеството СЛЪНЧЕВ БРЯГ КОНСУЛТИНГ И ИНЖЕНЕРИНГ АД. Освен Мутафчийски и Мичковски, там се вижда и името на арх. Калин Тихолов. Той пък стана печално известен с ОУП на община Бургас и скандалите около него. Тихолов се смята и за архитект на сарая на Доган в парк Росенец. Но, това е вече друга тема…

Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК