Седем куршума от упор за първия приватизатор на Слънчев бряг

0
ubiystvo yankov

Слаб мъж с анцунг и шапка с козирка се е подпрял на стената на бл.71 на бургаската ул. „Гладстон“ в нощта на 9 май 2007 г. Часът е 21,30 ч когато край блока паркира джип „Порше Кайен“.  В него се вози шефът на общинския съвет в Несебър Димитър Янков-Митьо.
Янков гаси возилото, вади ключoвете и посяга да отвори вратата на кайена. В този момент слабият мъж с кучулката спринтира към него и открива огън с пистолет през стъклото на колата.

Пистолетът е „Байкал“ със заглушител. Свидетели ще разкажат по-късно на полицията, че са чули глухи пуквания. Убиецът изстрелва седем куршума от упор в главата на Янков, като не му оставя никакъв шанс. Оръжието, със заличени номера, е открито захвърлено в кофа за боклук на метри от мястото на престъплението. След екзекуцията стрелецът си тръгва преспокойно към съседната улица „Пробуда“. Той не е заловен и до днес, осем години по-късно.

Убийството на Янков е едно от знаковите разследвания, които се наблюдават от Европейската комисия, но това не помага особено за неговото разкриване. Делото за смъртта на общинаря и един първите приватизатори на Слънчев бряг е спряно отдавна без шанс да бъдат  заловени килърът и поръчителят.

Основните версии за смъртта на един от най-силните хора край морето са няколко-основната бизнеса му с хотели, работата в общинския съвет и връзките му с известни криминални босове като Димитър Желязков-Очите и Иван Тодоров-Доктора.
Янков, започнал като пиколо в ерата на „Балкантурист“ край морето се издига до един от първати приватизатори на хотели в курорта „Слънчев бряг“ в зората на демокрацията.


На 15 август 1996 г.  той подписва договор за механа “Чучура”, седмица по-късно – за хотел с бар “Хризантема”. И двата имота са купени като обособени части от “Слънчев бряг” АД.

Според архивите “Хризантема” е продаден за 101 млн. неденоминирани лева на “Хермес груп” ООД.

В периода 2004-2005 г. “Хризантема” бе преустроен и разширен до неузнаваемост. Хотелът се намира срещу “Мултиплейс”, където през лятото на 2005 г. бе убит босът на ВИС Георги Илиев.

През годините фирми с участието на Янков и неговия приятел Йордан Йорданов приватизират отново като обособени части хотелите “Бургас”, “Тракия”, “Несебър” и “Созопол”.

Твърди се, че имал конфликти с братя Маргини, които държали на концесия южния плаж на курорта, но разследващите не откриват някаква връзка с това.

През 1997 г Димитър Янков-Митьо е арестуван като поръчител на атентат срещу тогавашният кмет на Несебър Живко Георгиев.
След като ключовият свидетел по делото беше намерен изгорял в помощното стопанство на бургаския зат­вор, Янков беше освободен под гаранция и подкрепи на частичните избори Николай Трифонов. След като Трифонов спечели още един мандат, взаимоотношенията между тях се влошиха и достигат до взаимни обвинения в корупция и кражби. През 1999 г Димитър Янков сформира своя коалиция „Либерален съюз“, влезе в общинския съвет и беше избран за председател на община Несебър.

Тогава  предизвика серия от проверки на кмета Трифонов за издадени разрешения за строителство, раздадени имоти и др. Трифонов беше принуден  да се оттегли от поста и да замине като консул в Одеса. Според общинския съветник Венелин Ташев Янков е заплашвал кмета с убийство и затова той е заминал за Украйна, за да се скрие.
След отстраняването на Трифонов за и.д. кмет на Несебър е избрана Магдалена Мандулева, човек на Янков, който не крие апетитите си да стане градоначалник.


Но седем куршума слагат край на живота му преди това да се случи.
Много от несебърлиите хора наричат Янков местен феодал, който влиза в политиката да се обогати още повече. Като общинар е разследван за укриване на данъци, но се разминава само с глоба. Тогава шефът на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев заявява, че Янков държи 40% от бизнеса в Слънчев бряг.

През април 2007, месец преди убийството на Янков, е разбита и арестувана наркобандата на Димитър Желязков-Митьо Очите.
Хотелиерът е много близък с него и се твърди, че е убит, за да не проговори срещу Очите. Това е третата версия за разстрела в Бургас, но и за нея не се намират сериозни доказателства.
Друга ключова фигура Иван Тодоров-Доктора често посещава хотел „Бургас“ на Янков, но и под този храст разследващите убийството не откриват заек.

Разпитани са роднини и приятели на Митьо, които твърдят, че той не е получавал заплахи, не се е чувствал застрашен. В деня на убийството той няма охрана и отива в блока при приятелката си Красимира Маринова, с която живее от години. Законната му съпруга германката Регина е оставена в Несебър.

Убиецът явно е следил Димитър Янков и знаел навиците му, след като спокойно го е причакал на оживената бургаска улица.

Свидетели на стрелбата са двама души, които пазарували в близкия магазин. Но те описват само силуета на убиеца и това, че е носил шапка с козирка. Така смъртта на Императора, както Янков обичал да го наричат, остава неразкрита и до ден днешен.