Пътуване във времето на синята история! Да станеш рано, с трепет да се отправиш към стадион „Георги Аспарухов“…

0

Да станеш рано, с трепет да се отправиш към стадион „Георги Аспарухов“, а там да разбереш, че си първият човек, закупил билет за музея на Левски, в него да те посрещне Илия Христов от сдружение „Сини сърца“, без което експозицията нямаше да види бял свят – безценно, както се казваше в една реклама.

Подобно изживяване може да има всеки, да го почувства по свой си начин, а след това да пази спомен за цял живот, стига да е фен на сините и да мине през сектор А на „Герена“.

Още преди да влезеш в музея, афиши от старо време те карат да потръпнеш. Вече в помещението, което не е чак толкова голямо, започваш да се чувстваш като прашинка. Изведнъж времето не само спира, но и започваш да се връщаш назад в него. Посреща те макет на първото игрище на клуба. Виждаш реплики на първите фланелки и мигновено се пренасяш в друго измерение. Очите ти се пълнят и рядко можеш да ги задържиш задълго на едно място. А в същото време умът ти опитва да обработи получената информация. Чувстваш се странно, когато виждаш химна, написан от Димчо Дебелянов, а след това извърташ глава върху покана до Иван Вазов, свързана със събитие на клуба. А отговорът на Патриарха на българската литература върху нея е „Смели сте, дерзайте“…

Започваш да научаваш за различните видове членове и дарители от първите години на Левски. Разбираш и кога за последно футболистите му са

играли с вратовръзки и коланчета

и как заради тях са загубили важен мач във Варна през 1919 година. Няма начин да не поспреш пред първото знаме, на което е изобразен свети пророк Илия. Отделяш време и да разгледаш благодарствен плакет от царското семейство с послание „За проявена човещина и българщина“, подписан лично от Фердинанд.

Естествено, витрината с купите е най-голяма. Но не последните, завоювани от клуба, са най-интересни. Сред тях са такива от турнири на българския и швейцарския Червен кръст, за български военнопленници, за загиналите в Първата световна война. Отидете ли до музея, ще разберете и защо Левски има специален трофей от Кайро, както и защо

има купа, направена от въглища

След нея наред е пълен екип на Димитър Йорданов-Кукуша -първият нападател на сините, вкарал 4 гола на ЦСКА. Благодарение на семейството му в музея е и друг ценен експонат -фланелка на Жуст Фонтен, която и в момента френската футболна федерация иска да откупи. По нея още има кал от световната квалификация България – Франция за първенството в Чили през 1962-а.

На следващата крачка просто замръзваш – специален кът за Георги Аспарухов-Гунди. Последният му екип – фланелка, гащета, капитанска лента и бутонки, бе изложен, но вече е прибран в Музея на спорта, чиято собственост е. В отделна витрина е сложена автобиография на незабравимата деветка, членска карта, негова електрическа самобръсначка, както и венец за трагичната му гибел от световната легенда Еузебио.

Няма как да подминеш фланелката на Стефан Аладжов (рекордьор по мачове за Левски) от 1967-а, както и пълния екип на Добромир Жечев от световното първенство в Англия през 1966-а.

Неусетно преминаваш покрай флагчето от двубоя с Рейпас Лахти – най-голямата победа на български отбор в евротурнирите-12:1, и се сещаш за шестте гола на Кирил Миланов във вратата им. В музея е и последната му картотека, преди да бъде изхвърлен от футбола.

Снимките от стената сякаш оживяват и се чувстваш така, като че ли редица легенди гледат теб, а не ти тях. Преминаваш покрай артефакти на Кирил Ивков, Воин Войнов и наближаваш… по-новото време. Там са бутонките на Наско Сираков (рекордьор по голове за Левски), с които вкарва 4 гола в мрежата на ЦСКА за 7:1, както и „Бронзовата обувка“ на „Франс футбол“ за голмайстор №3 в Европа за 1986-а. Преминаваш към дарените от Ники Илиев медал от четвъртото място от световното първенство в САЩ и стигаш до маската на Георги Иванов-Гонзо.

Експозицията може да се види от 10 до 19:14 часа. Цената на билета е 7 лв., за деца под 14 години и хора над 65 е 5 лева. 10 лв. пък е за родител с 2 деца до 14 години и 15 лв. за двама родители с две деца под 14. Заслужава си! А и тепърва ще става по-атрактивна, защото ще бъде пуснат електронен пътеводител, ще има и холограми, така че посетителите ще могат да се „снимат“, с футболист, когото пожелаят.

На входа ще ви посрещне надпис: „Пътешествие от хиляди километри започва с една-единствена стъпка!“. А прекрачите ли прага, ще разберете, че това е самата истина!