Обявиха ЦСКА за продан

0
cska98 696x522

Статията е от 1998 година. Тогава в ЦСКА се разиграват бурни събитията. Босът на луба Илия Павлов решава, че трябва да се раздели с любимата си рекламна играчка. Това обаче се оказва, че не е толкова лесно. Материалът е публикуван във вестник Капитал на 30 май 1998 година.

„Цената на ЦСКА е 4 милиона долара, обяви ръководството на Мултигруп, групировката която се явява реалният собственик на 28-кратния републикански първенец в момента. С това официално шефовете на групировката извадиха червения клуб на пазара.
Шефовете на “Мулти”, чийто президент Илия Павлов е и президент на ЦСКА, са готови да се оттеглят от управлението на футболния отбор срещу тази сума. Фактът е споменат няколко пъти на последното заседание на управителния съвет на клуба и говори за ясното намерение на Мултигруп да свие малко разходите от твърде скъпото перо “Спорт” през следващата година.
В изявлението на Илия Павлов и неговите доверени лица в ЦСКА Николай Вълканов и Димитър Джамов няма нищо нелогично и странно. Някой ще попита как е възможно спонсорът да иска да му се върнат вложените пари, след като е помагал уж безвъзмездно? Според запознати цялата помощ на Мултигруп за ЦСКА през годините е осчетоводена под формата на кредити от банката на групировката – Кредитна банка. Всеки вкаран от групировката долар в клуба на практика се явява изтеглен от ЦСКА заем, който все някога трябва да се връща. С всяка изминала година заемът нараства и става все по-трудно някой да купи отбора. Това от една страна прави Павлов практически несменяем. Дори при преврат от страна на военните и запалянковците ЦСКА е заплашен от съдебно дирене за връщане на кредитите.
Единственият вариант е по някакъв начин заемът да не се увеличава и да се разчита някога да се появи мощен финансово благодетел и да върне парите на Мултигруп. За да стане това, отборът трябва да мине почти на самоиздръжка – колкото се изкара от трансфери, толкова да се харчи през годината. Да се намалят кредитите от Мултигруп до минимум и да се кара на мускули. Изглежда шефовете на ЦСКА са избрали точно този вариант за осигуряване на червения клуб през следващия сезон. Официално обявеният бюджет е близо два милиона долара, но той е максимално свит откъм помощи от спонсора. Предприетата тактика изглежда – продажба на най-доброто от играчите в чужбина и скромна селекция на родния пазар.
Голяма част от средствата в бюджета трябваше да дойдат от трансфера на национала Милен Петков в германския “Волфсбург”. Според неофициална информация червените са поискали за него два милиона германски марки. Евентуалната му продажба щеше да осигури голяма част от необходимите за издръжката на отбора средства за следващата година. Засега обаче трансферът на Петков удря на камък, и то предимно заради прекалено високата цена.
Оттам нататък започва запушването на пробойните. Две от тях бяха траншовете на звездите Емил Костадинов и Трифон Иванов. През миналата седмица вицепрезидентът на Мултигруп и основна движеща фигура в ЦСКА Николай Вълканов обяви, че двамата национали няма да си получат останалите пари, тъй като няма средства в бюджета. Емо и Трифон взели първите си траншове от по 40 000 долара, но забавянето на изплащанията на останалата част доведе до серията скандали между тях и ръководството на клуба в средата на сезона. Двамата бойкотираха полуфинала за купата на България с “Литекс”, което предизвика сериозни сътресения в отбора. Те уж бяха извадени от състава за неопределено време, след това бяха склонени да се върнат. Тогава бе пределно ясно, че въпросът е само и единствено за пари, въпреки че изпълнителният директор на ЦСКА Емил Данчев обясняваше за някакви морални стойности.
Днес Вълканов признава доброволно, че Костадинов чака още 50 000 долара. Той обаче няма да ги получи, защото касата е празна. За пред феновете Вълканов минава с версията, че Емо и Трифон с играта си не са заслужили парите. Преди време мениджърът на Костадинов Лъчезар Танев заплаши, че ще иска парите от ЦСКА чрез ФИФА. Тази система бе изпробвана успешно от чернокожия португалец Жаир, който миналата година бе изгонен от Борисовата градина, без да си получи повече от 60 000 долара. Той обаче сезира ФИФА и сега червените трябва да намерят тези пари, ако искат да не бъдат санкционирани от международната футболна федерация.
Дългът на ЦСКА към Трифон Иванов е още по-голям, но той в момента си урежда трансфер в гръцки отбор и не мисли много за този проблем. Единствен Христо Стоичков се размина със скандал с ЦСКА след завръщането си в България, но това бе предначертано да се случи. Той дойде в София с договор за два мача с “Ал Насър” и на практика не взе пари от ЦСКА. Той и не игра нищо, както обикновено се случва, когато не ти плащат.
Показателен пример за финансовите проблеми на ЦСКА е и скромната селекция за новото първенство. Гръмки имена липсват, повечето трансфери се извършват на бартер – това обикновено се прави, когато няма с какво да плащаш. Основните попълнения са от пернишките “Миньор” и “Металург”, като повечето играчи са с изтекъл договор и ще излязат съвсем евтино на столичния клуб. Сделките с “Локомотив” (Сф) за Валентин Найденов и Георги Антонов, изглежда, са свързани с размяна на футболисти. В замяна новият треньор на “Локо” Георги Василев ще получи Ивайло Андонов и Емил Кременлиев. Подобна е ситуацията и в отношенията със “Спартак” (Вн). Пената подготвя бартер на трима играчи от варненския отбор срещу няколко от ЦСКА. За по-пълното взаимодействие между двата отбора спомагат и традиционно добрите взаимоотношения, укрепнали през последния сезон, в който Пенев бе начело на “Спартак”.
Николай Вълканов успя да успокои страстите сред червените запалянковци. Надушвайки подготвящата се финансова криза, те започнаха да събират подписи за свикване на извънредно общо събрание. Наблягайки на метода на убеждението, Вълканов потуши анти-”Мулти” настроенията в Борисовата градина. Ред е сега да се види реакцията на военните, които все още държат ЦСКА да се води тяхна собственост, макар че отдавна нещата не зависят от тях. Министерството на отбраната притисна ФК ЦСКА да плаща наем за използването на базата. Досега футболистите играеха и тренираха безплатно на ст. “Българска армия” и на базата в Панчарево, като единственото им задължение бе да плащат консумативите. От Мултигруп веднага скочиха срещу решението да плащат наем. Основната теза е, че през годините са направени подобрения, особено в Панчарево, които все някой трябва да върне. Очевидно е, че конфликтът Мултигруп – МО тепърва ще се разраства. И ако намерението на военните е да изгонят групировката от Борисовата градина, то разрастването на конфликта предстои.“