Новото ни първенство: Интрига навсякъде, но не и на върха!

0
Снимка: ludogorets.com
-
-

Не е необходимо да си суперкомпютър, в главата ти да бъдат въведени 10 000 различни показателя и на базата на съответния алгоритъм да калкулираш, че Лудогорец ще е шампион и тази година. Първа лига започва днес, а първото място изглежда доста по-ясно отколкото преди година. През миналия сезон „орлите“ изпитваха колебания покрай преходния период в който се намираха, но Валдас Дамбраускас структурира новия гръбнак на отбора, намери подходящите изпълнители на всяка позиция и по нищо не изглежда, че ще бъдат спрени към 11-ата си титла. Индикациите за това усещане идват и от значителната редукция на потенциала при основните претенденти от миналия сезон – ЦСКА-София и Локо (Пловдив).

„Червените“ изпитват колебания в игрови план, а дори да приемем, че вътрешните противоречия по оста играчи – треньорски щаб – шефове, бъдат изчистени с махането на нечия глава, остава висящото напрежение заради очакваната промяна в собствеността. Дистанцирането на Гриша Ганчев от управлението и неяснотата за близкото бъдеще свалят боеспособността на отбора.

При Локо (Пловдив) проблемът пък е кадрови, но тук става дума единствено за играчите. „Смърфовете“ се разделиха с цялата си отбрана в лицето на Диниш Алмейда, Малембана и Лукас Масоеро, а заедно с продадения в Саудитска арабия вратар Мартин Луков, това бе най-стабилното звено на отбора. Като калкулираме и напускането на фундаментален играч като Чико Цветанов, „черно-белите“ ще се нуждаят от доста дълъг период на ребрандиране на отбора.

Това са двата тима, при които са натрупани най-големи основания за отстъпление спрямо предния сезон, но в тази група трябва да сложим и Берое. Заралии се конфигурираха като отбор, натоварен с очакванията да разбие Топ 3 през миналия сезон, но в момента реалността е съвсем друга. Сериозният удар по един от най-стабилно финансовите клубове доведе до смъкване на капацитета на треньорския щаб и играчите с по една – две категории. През последния сезон Берое имаше добри футболисти, но така и не съумя да изгради отбор, сега няма и двете.

Интересна е ситуацията с друг от миналогодишните обитатели на Топ 6 – ЦСКА 1948. „Червените“ преработиха основно ценностите си в хода на сезона и сега ще влязат в шампионата само с млади български играчи, събирани от цялата страна. Треньорът Тодор Киселичков обаче не изглежда човекът, който обещава цветно бъдеше на „армейците“, а с тези играчи може да показва добър футбол, да има проблясъци, но не и да поддържа качествено ниво в някакъв по-дълъг период от време.

От тази динамика на разместванията на пластовете може да се възползва Арда. Тимът от Кърджали бе приятната изненада на миналия сезон и може, подобно на Локо Пловдив от последните години, да се превърне в отбора, който да претендира за присъствие в Топ 3. Арда разполага с финансова стабилност, изчистена линия на дългосрочна стратегия, качествен треньор и много добри български играчи.

Вече стана практика Черно море да се разделя с един или двама от най-силните си играчи през всеки трансферен прозорец, както стана сега с Илиан Илиев – младши. Дори стойностен треньор като баща му не може да се справи с подобно предизвикателство, а склонността на ръководството да се разделя с добрите си играчи на ниска цена не действа добре на мотивацията на отбора.

И ако в горната част бяха споменати доста отбори, от които се очаква отстъпление, то за Царско село и Ботев Пловдив може да се прогнозира настъпление. „Царете“ преминаха на по-висока предавка още в миналия шампионат, а с попълнения като Шопов и Бакалов и добрата работа на Тони Здравков може да се надяват на по-висока позиция.

„Канарчетата“ също се напомпаха със самочувствие след подписването на договор с Тодор Неделев, а въпросът е силни футболисти като Току, Маркиньос и Па Конате да бъдат използвани пълноценно от треньора Азрудин Валентич.

Левски пък е отборът, който може да получи най-голямо ускорение по време на самото първенство. Тук очакваме да се стигне до разминаване между управленски и финансов ресурс от една страна и представянето на отбора от друга, като въпреки диспропорцията се стигне до по-високо класиране от логичното и прогнозираното.

Славия оцеля в почти един безнадежден сезон, а сега потенциалът говори за класиране някъде между 8 и 10 място. Големият коз на „белите“ отново е Златомир Загорчич, а по-интересната част от отбора отново се очаква да бъде офанзивната. Там към едно от откритията на пролетта – Питър Макрилос, към Ради Кирилов и Калоян Кръстев, бе добавен бързият и атрактивен Тони Тасев. „Белите“ обаче“ продължават да носят родилните си проблеми в защита и като цяло в дефанзивната част. Дори и с липса на потенциал в отбрана Заги успя да направи чудеса с трето място и спечелена Купа, така че…

Пирин е отборът, чийто старт се очаква с огромно нетърпение, не само заради митичния ореол около „орлетата“, но и заради звездния консорциум от футболисти. Бодуров, Манолев, Дяков, Занев, Станислав Костов са играчи с повече от 1500 мача зад гърба си и ще представляват интересна гледка. Друг е въпросът доколко ще е успешна, особено като почнат да се изчерпват батериите.

Два отбора изглеждат в доста тежка ситуация преди началото на първенството и на този етап се очертават като фаворити за място в последното каре. Това са Ботев Враца и Локо София, като столичани се върнаха след 6-годишно изгнание в долните нива. Ентусиазмът на собственика на „червено-черните“ Иван Василев е голям плюс за отбора, но игровият потенциал е много ограничен. Врачани бяха напуснати от треньора им Веско Великов заради орязването на бюджета и ограничен ресурс от играчи, а тази ситуация в клуба може да става все по-лоша, но не и да се подобрява.

Всъщност очертаващата се тенденция е за интрига, за равностойни и атрактивни двубои на всички нива, освен на самия връх и на дъното./ „Мач Телеграф“