Бербатов: Оттук нататък започват делата! Пороците са толкова големи, че…

0

Кандидатът за президент на Българския футболен съюз Димитър Бербатов даде ексклузивно интервю за Дарик радио. В него бившият голмайстор на България и Манчестър Юнайтед говори по всички наболели теми свързани с футбола у нас.

„Мачът с Швейцария бе тежък. Когато нямаме методология за развитие на младите, ще имаме проблясъци срещу страни, които са на нашето дередже, до следващия мач срещу по-сериозен съперник, когато пак ще загубим. След това ще има нов проблясък и ще се залъгваме, че ще почнем да градим, но нищо няма да се случва“.

„Обидно е да се каже, че футболистите толкова си могат. Проблемът е много назад. Когато нямаш треньори, нямаш методология за развитие на младите е нормално такова нещо да се случи. Ако бях играл срещу Швейцария това щеше да е мач, който е отвратителен за мен. Нападателите не играха с топката, а тичаха по нея и я гониха цял мач. В някои срещи нямаш избор, но това е отвратително чувство“.

„Мачът не бе добър, много неща трябва да се оправят. Трябва да се тръгне нагоре, но никой нищо не прави. Проблемът е в корените“.

„Очаквано два софийски съдийски състава се произнесоха, че е спряно вписването на ръководството на БФС. Това означава, че пороците са толкова големи, че няма как да има друго решение. Оттук нататък започват делата. По този начин, когато се водят дела, те ще седят на своите позиции. Клубовете обаче видяха пороците и очакваното невписване е факт“.

„Има Конгрес, насрочен е на 18 март. Той си стои. Хората започват да се объркват. На 18 март изтича мандатът на сегашното ръководство. Един месец преди датата могат да променят дневния ред. За да не се случи това, сме започнали подписка с клубовете. Искаме да сме сигурни, че следващият конгрес ще е изборен. Ако в БФС си мислят с хватки да останат по-дълго време, ще направим така, че това да не се случи“.

„Нищо не се промени за този месец след Конгреса. Ето така минава времето. Затова сме аз и моя екип и предприемаме тези крачки“.

„Протоколът не е вкаран в Търговския регистър, което е най-важното. Нашите юристи подадоха молба да видим дали тези документи са предоставени. Има възможност с техническа хватка да го скриеш, но защо го правиш, ако всичко е чисто. Чакаме да видим какво е записано в протокола. Има изявления, в които те казват, че всичко е пуснато“

„Имам екип от юристи, за да може всеки да си знае ролята. Аз не мога да се бъркам на юристите си. Искаме да се занимаваме с футбол, но трябва да се борим с легални битки. Сега влизаме в кръговрат за нов конгрес, нов избор на президент. Това се случва защото не се спазват правилата“.

„Мислите ли, че хората в БФС ще си подадат оставките? Винаги треньорите са виновни, всички други носят отговорност. В БФС обаче са безгрешни. Не чух веднъж да кажат: „Допуснахме грешка“.

„Броят на хората и клубовете, които гласуваха за мен, не ме изненада. Не се стигна до балотаж, тъй като ръководството опита да замете слуващото се на Конгреса. Не бяха спазени правилата, записани в устава. Трябваше да се стигне до балотаж. Зареден съм с търпение, аз съм инатлив човек. Не съм сам, имам подкрепата на екипа си, на голяма част от футболната общественост. Затова не се уморявам и обезверявам. Ако има по-достоен кандидат – с теб съм, но в случая не е точно така. Събрали сме голяма част от декларациите, за да не може ръководството да обяви, че няма да има избори на предстоящия Конгрес. Хората трябва да разберат, че не сме жадни за власт и я искаме само ние – не. Правим това заради желанието на клубовете. Ако всичко беше минало по закон и устав, всичко вече щеше да е приключило. Затова правим нов Конгрес, на който всичко да се направи както трябва. Декларациите на клубовете показват недоволството. В тях има дневен ред, който казва как ще се проведе Конгреса и в какъв ред. Когато съберем 1/3, както е по закон – няма мърдане. Съдът пак ще каже същото, което и предния път, защото всичко е направено по закон. Въпросът не е дали, а кога. Убеден съм, че ще се случи съвсем скоро. Прокуратурата влиза в БФС, Търговският регистър отказва вписване, съдът се произнася. Търговският регистър е отказал да впише финансовите отчети на БФС. Какво трябва да направиш, за да не положиш усилие да направиш качествени финансови отчети?“.

„Всички носим вина за представянето на националния отбор. Трябва да се започне работа с най-малките. Трябва да се гради 10 години и оттам да тръгнем. Прави се методология, обучаваш треньорите. Това са елементарни неща. Целта на БФС е да намери диалога с хората. Не можеш да ги задължиш да следват спуснатата им методология, но можеш да ги поощриш. Ако ги убедиш, че това е за доброто на българския футбол, трудно някой ще откаже. Ако се гледа на парче, ще е трудна работа. За съжаление във футбола не можем да се обединим. Аз и моят екип имаме едни виждания, други хора – други. Но трябва да се обединим и да кажем: „Хора, има грешки, които трябва да поправим“. Изоставаме в определени аспекти. Затова треньорите и треньорската школа трябва да изработят методика за развитието на младите. Трябва да се изгради навик и в треньорите, и във футболистите. Трябва постоянно да се повтаря и да се говори.

За да тръгне стратегията, трябва да започне да се прави. След това трябват 10 години да се развива, за да има плодове. Ако има сериозни пропуски в развитието им, те не могат да бъдат наваксани. Всеки сам за себе си трябва да е реалист и да види къде греши и какво прави не както трябва. Реалната оценка е най-важна. Тя се подклажда от теб, от хората около теб и средата около теб. Ако не си реалист и падаш с по 4-5 гола, пък си мислиш, че всичко е наред, няма как да станат нещата. Лесно е да се критикува. Когато влезем да управляваме – нас ще ни критикуват, което е нормално. В момента, за съжаление, няма хора, които да водят с пример децата. Това е една от нашите цели – да водим с пример. Затова искаме да вземем пример и да го вкараме в БФС. Бих се отзовал на дебат с Борислав Михайлов. Ако той е просто за самия спор и няма да има нищо ползовтворно в него – няма смисъл. Ако ще си поставяме оценки шест, шест, шест, пак няма смисъл. Нека да говорим за развитието на футбола“.

„Трябва да се намери правилният диалог с държавата за ситуацията с Левски и ЦСКА. Трябва да се намери начин да им се помогне да си направят стадиони. Това важи и за Националния стадион. Важното е да има диалог по този въпроси, за да ги решим. Трябва да водим с пример, да сме единни, когато става въпрос за футбол“.

„Защо събрах хората на Армията? Искахме на Националния стадион. Звъняхме, писахме имейли, човекът, който отговаря за него, не се свърза с нас. Следващата стъпка бе да е на Българска армия. Тук е моментът да кажа, че ако представител на Левски дойде на стадиона няма да бъде бит. Разбирам ги обаче, че не искат да дойдат“.

„Видях Сираков на Конгреса. Видях го в тоалетната и му казах: „Спомням си как работихме заедно и какво уважение си показвахме. Никога няма да го забравя. Надявам се да си гласувал по съвест“. Решението за това кой как е гласувал обаче е лично“.

„Докато сме опозиция и харчим собствени средства, БФС харчи пари за юристи, които можеха да отидат в други клубове. Хем е смешнно, хем е тъжно. Футболът трябва да бъде направен като продукт, от който да се печели. Целта на хората, които управляват клубовете, трябва да направят така, че продуктът им да бъде печеливш. Продуктът не е направен както трябва и затова не е печеливш. Има начин да се разпределят и телевизионните права по различен начин. Това е дълъг процес, който трябва да мине и през собствениците на клубове. И на тях трябва да им се помогне. Всички неща са взаимосвързани“.

„В Изпълкома не трябва да има президенти. Това е конфликт на интереси. Футболът трябва да се организира от ПФЛ. Тогава БФС ще се концентрира върху треньорска школа, ДЮШ и всички други важни неща“, каза Бербатов