Защо българският футбол не е успешен финансов проект?

0
borislav mihailov
-
-

Националният ни отбор вече 15 години не успява да се класира за голям футболен форум. Клубният ни футбол също не се котира в Европа, където единствено Лудогорец е светъл лъч в последните няколко сезона. Макар и тъжни, всички тези факти на практика са съвсем логични, защото за никого не е тайна, че футболът от две десетилетия до голяма степен е на първо място бизнес. Защо обаче българският футбол така и не успява да се превърне в един сравнително успешен финансов проект?

Липсата са добри и конвертируеми млади играчи

За всеки един успех трябва да има основа, а в спорта основата е създаването на млади таланти. И след като говорим за бизнес модел, би следвало тези млади таланти да бъдат продадени на по-големи отбори, а средствата – отново инвестирани в школите. Истината обаче в момента е изключително неприятна – българските млади играчи не излизат готови за мъжкия футбол от юношеските формации, не получават достатъчен шанс за изява в отборите си и респективно – не са апетитна хапка за отборите от чужбина. Разбира се, има и добри примери и трябва да ги посочим – Мартин Минчев е основен играч в Черно море на 17 години и не случайно към него вече има интерес от доста отбори. Кирил Десподов стана футболист на България на 22 години и вече бе продаден в чужбина за доста добра трансферна сума. Антонио Вутов и Божидар Краев също рано получиха шанс да заиграят в чужбина, макар за съжаление да не успяха да се наложат в отборите си. Ако погледнем на запад от нас на Балканите и сърби, и  хървати продават рано своите футболисти в чуждестранни отбори. А от това, както се убедихме миналото лято по време на световното първенство, печелят и националните отбори.

Трудното привличане на спонсори и рекламодатели

Понеже българският футбол не е достатъчно добър бизнес продукт и по стадионите има малко зрители, тук идва и следващият проблем – за всеки отбор е трудно да привлече повече  спонсори или рекламодатели. Едни от най-активните спонсори на родните клубове в момента са няколко компании за онлайн залози и трябва да отбележим, това е една положителна тенденция. Защото в момента именно различните сайтове за залози, както и онлайн казината, са едни от най-предпочитаните занимания сред активното население. Тези онлайн игри са изключително близо до футболния фен, защото съчетават забавлението от играта от телефона, с поемането на риск и уникалната възможност да спечелиш добра печалба както с късмет, така и с умения. Всичко това, разбира се, може да стане факт при прилагане на правилната стратегия. Важно е обаче сред морето от подобни оферти в интернет играещият да се довери на проверените и изпитани игрални зали, които предоставят и най-добрите бонуси за всеки играещ.

Футболът ни не е добър телевизионен продукт

В днешно време телевизионните права са основно перо в бюджета на големите клубове, като за английската Висша лига сумите стигат до няколко десетки милиони паунда. Доскоро парите, които родните клубове получаваха от предаването на техните срещи по телевизията, бяха направо смешни. В последните няколко сезона има сериозен прогрес в тази област със закупуването на първенството ни от Нова Броудкастинг Груп, а интересът към мачовете от Първа лига е доста висок, въпреки не чак дотам доброто качество на футбола. Но макар и да има напредък, родният футбол все още има накъде да се развива, за да стане успешен телевизионен продукт, а клубовете да получават още повече пари от телевизионни права. В крайна сметка колкото повече зрители има пред телевизорите, толкова повече реклама и… толкова повече пари за самите клубове.

Малкото хора по трибуните

Като продължение на темата за телевизията и телевизионните права идва и тази за хората по трибуните и приходите от продажби на билети и фен артикули. За съжаление в последното десетилетие публиката значително изчезна от стадионите ни по различни причини. Излишно е да пресмятаме колко приходи ще спечели един български клуб от домакински мач, ако при средна цена 8 лева за билет на стадиона има 10-12 000 зрители. За сметка на това често по родните стадиони има максимум по 500-1000 души. Доста сериозна разлика, нали?

Слабото представяне на националния отбор

Националният отбор е емблемата на футбола в страната, затова и силното му представяне е най-добрата реклама за играта в дадена държава. Тук обаче влизаме в един омагьосан кръг, защото без налагането на млади играчи и стабилни финансово клубове, много трудно може да има и силен национален отбор. И все пак, ако се върнем назад в любимото ни американско лято, ще си припомним, че без клубният ни футбол да блестеше средата на 90-те, ние имахме най-успешният национален отбор в историята. А подобна добра реклама в днешно време би довела до повече инвестиции в родните отбори както от български, така и от чужди спонсори. Така че поне на първо време едно класиране на „лъвовете“ на Евро 2020 ще бъде едно отлично начало.