germaniq
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup
-
-

Германия победи Коста Рика в мач от група „Е“ на Световното първенство в Катар. На стадион „Ал Байт“ Бундестимът се наложи с 4:2. Успехът обаче се оказа пиров, след като в другия мач Испания загуби от Япония с 1:2. Така селекцията на Ханзи Флик изхвърча от Мондиала, след като събра равен брой точки с „Ла Фурия“, но е с много по-лоша голова разлика. Футболистите на Коста Рика също вече стягат куфарите си за вкъщи. Групата изненадващо бе спечелена от Япония, а Испания остана втора, избягвайки евентуален сблъсък с Бразилия.

Двубоят ще остане в историята като първия на световните финали, в който главен съдия е жена. Това бе 38-годишната французойка Стефани Фрапар. Бразилката Неуза Бак и мексиканката Карън Диас Медина пък бяха нейни помощнички.

Германия поведе още в 10-ата минута. След центриране отляво на Давид Раум, Серж Гнабри засече неспасяемо с глава за 0:1.

240 секунди по-късно Бундестимът можеше да удвои аванса си по сходен начин. Ударът с глава на Горецка, обаче бе избит на голлинията от Навас.

В 34-ата минута Кимих шутира мощно от дистанция. Навас не успя първоначално да улови топката, но след това се хвърли и я захлупи току пред крака на Горецка.

Секунди след това Мусиала навърза няколко футболисти на съперника, но шутът му от наказателното поле бе неточен.

В 40-ата минута Серж Гнабри стреля от наказателното поле по диагонала. Топката обаче премина на сантиметри от лявата греда.

120 секунди по-късно Коста Рика по чудо не изравни. Грешка в защитата на германците позволи на Кейшер Фулър да изскочи сам срещу вратаря и да шутира. Нойер обаче демонстрира изумителен рефлекс, успявайки да докосне топката с една ръка, което се оказа достатъчно тя мине над напречната греда, излизайки в корнер.

В 58-ата минута Коста Рика шокира Германия. Йохан Венегас засече с глава на границата на вратарското поле центриране отдясно. Елцин Техеда обаче бе безапелационен при добавката отблизо за 1:1.

Германия може да възстанови аванса си 180 секунди по-късно. Джамал Мусиала шутира на метър-два от ъгъла на вратарското поле шутира по диагонала. Топката обаче срещна лявата греда.

В 62-ата минута Антонио Рюдигер засече от вратарското поле центриране отдясно. Отново обаче топката се отклони от левия страничен стълб.

5 минути по-късно Германия за трети път нацели лявата греда, този път след удар от границата на наказателното поле на Джамал Мусиала.

В 70-ата минута Бундестимът бе пратен в нокдаун. След като германците не успяха да изчистят центриране в наказателното поле, Хуан Варгас отблизо прати топката в мрежата за 2:1.

Германия реагира светкавично и веднага след изпълнението на центъра изравни. Каи Хаверц бе изведен сам срещу вратаря и от 10-метра технично стреля над плонжа на Навас за 2:2.

В 76-ата минута Германия можеше да осъществи и пълен обрат. Сане намери във вртарското поле Никлас Фюлкруг, който засече от движение. Навас обаче успя да докосне топката, която след това срещна напречната греда.

Това се случи 5 минути преди края на редовното време. Гнабри центрира ниско отдясно. Кай Хаверц пък засече от границата на вратарското поле за 3:2.

В 89-ата минута Никлас Фюлкруг се разписа отблизо

Коста Рика: Кейлор Навас, Кейшер Фулър, Оскар Дуарте, Кендъл Уостън, Хуан Варгас, Браян Овиедо, Брандън Агилера, Елцин Техеда, Селсо Борхес, Джоел Кемпбъл, Йохан Венегас

Селекционер: Луис Фернандо Суарез

Германия: Мануел Нойер, Йосуа Кимих, Никлас Зюле, Антонио Рюдигер, Давид Раум, Илкай Гюндоган, Леон Горецка, Серж Гнабри, Джамал Мусиала, Лирой Сане, Томас Мюлер

Селекционер: Ханзи Флик