Само Монтана не успя да открадне нещо от Левски

0

Поредният лош сезон за Левски си отива. В много отношения ще се запомни като най-слабият в историята. Днес ще разгледаме още един показател, като поне при него бързаме да отчетем, че нещата не са толкова зле в исторически план. Става дума за успеваемостта на съперниците срещу „сините“. От останалите 13 клуба в елита, единствено Монтана не взе точки в двубоите си срещу Левски. Тимът от северозапада бе победен с 4:0 на „Огоста“ и 2:0 на „Герена“. Всички останали (92,31%), стигнаха поне до едно равенство, а в повечето случаи до победи срещу гранда от София. В това отношение настоящият сезон дели петото място сред най-лошите за всички времена.

Точно както сега – 12 от 13 съперника – са взели точки от Левски през кошмарната и далечна за „сините“ 1954 година. Тогава те финишират на пето място. Има други три по-лоши, от които последният е отпреди 31 години – 1989/90. В него, както и през 1980/81 и 1962/63, Левски има 15 съперника в „А“ група, от които не дава само на един да му вземе точки. Това означава, че 93,33% от мачовете противниците успяват.

Най-лошо е било положението през сезон 1960/61, пише „Мач Телеграф“. Тогава всички съперници на Левски в първенството (13) успяват да не загубят поне единия си мач. Куриозното е, че „сините“ като крайно класиране тогава въобще не са толкова зле – второ място. Дори са първи през зимната пауза. През пролетта обаче при едно пътуване за Гърция на границата част от футболистите са хванати да пренасят извличащото се от кокичетата лекарство „Нивалин“. Заради този опит да изкарат някой долар в южната ни съседка, след прибирането част от тях са арестувани, а някои от тях прекарват известно време и в затвора. Поради това отборът става далеч пo-слаб и във втората част от сезона не успява да победи в доста мачове.