Паметна дата за Стара Загора! Преди 35 години Берое става шампион (ВИДЕО+СНИМКИ)

0
-
-

Днес е паметна дата за историята на футбола в Стара Загора. Преди точно 35 години Берое бе коронясан за първи и последен засега път като шампион на България.

На 12 април 1986 г. Стара Загора отбеляза най-радостния си футболен момент. Берое триумфира с шампионската титла на България след един страхотен сезон. На 12 април 1986 година 40 000 зрители на стадиона под Аязмото пеят „Берое шампион“, докато футболистите правят почетна обиколка на стадиона в чест на спечелената титла. Най-накрая най-смелите мечти на феновете са се сбъднали. Берое е станал шампион!

1985-86 г. – Шампиони

В този брой на рубриката ще ви разкажем всичко най-интересно за един от най-паметните сезони в цялата история на „Берое“ – шампионския. Всеки един привърженик, който е бил свидетел на случилото се през 1985/86 г. никога няма да го забрави, защото тогава мечтата се превръща в реалност. На 12 април 1986 г. „Берое“ най-сетне е шампион на България…но нека започнем хронологично.

Преди началото на сезона в тима има няколко промени. Новите имена са само две – Стоян Бончев и Мюмюн Кашмер, който е желан от доста време. „Берое“ обаче се разделя и с две от легендите си – Коста Костов и Георги Стоянов. Сред освободените са куп играчи с малко игрови минути – Атанас Баценков, Койчо Коев, Спас Кузов и Цветомир Дерменджиев. Николай Демирев пък е преотстъпен на „Чирпан“. Начело на тима като старши треньор застава Евгени Янчовски, който наследява Петко Петков на поста.

„В началото никой не ни слагаше в сметките за титлата. Ние обаче имахме страхотен колектив, който бе в основата на всичко. Постепенно набрахме самочувствие и дадохме всичко от себе си за титлата. Някои се опитват да омаловажат успеха ни, защото нямало „Левски“ и ЦСКА, но те си бяха там със същите играчи. Просто им бяха сменили имената.“, споделиха петима от шампионите в бр. 4 на предаването #СВЕТЪТеБЕРОЕ. И наистина в самото начало никой от специалистите не слага „Берое“ в сметките си.

1986-13

Отборът обаче тръгва чудесно в първенството и в този брой на рубриката ще ви представим всички срещи – мач по мач, защото всеки един има значение за крайната цел.

В първи кръг в Стара Загора гостува тимът на „Черно море“, който е разгромен с 3:0, след три дебютни гола на Кашмер. Във втори кръг е постигнато равенство 2:2 в Плевен срещу „Спартак“, което носи 1 т. (в този сезон отново важи правилото за 0 т. при нулево реми). Домакините повеждат с два гола, чрез Лазаров и Гетов, но Йордан Митев се разписва за крайното 2:2 с попадения през втората част. В трети кръг идва двубоят с „Тракия“ под Аязмото. Тогава все още не е ясно, че това ще бъде основният конкурент за титлата. 23 000 души са на стадиона, за да гледат един истински спектакъл. Кашмер открива още в 1-та минута, а Бончев удвоява след още 5 минути – 2:0. Пашев намалява в 12-та минута, но Танко Танев в 28-та отново прави разлика от две попадения. Последния гол в мача идва в 73-та минута, когато отново Атанас Пашев се разписва за крайното 3:2. В следващия кръг идва нова победа. Отново в Стара Загора е победен „Етър“ с 3:1. Гостите повеждат чрез Лъхчиев, но Кашмер изравнява преди почивката. През втората част „Берое“ обръща окончателно мача с гол на Венелин Сивриев в 70-та и ново попадение на Кашмер в 83-та.

1986-8

И тук идва 5 кръг – гостуването във Враца. Всички играчи след време споделят, че точно след този мач са погледнали по-смело към своите мечти. Това е бил ключовият момент. „Ботев“ имат сериозен отбор през тези години, а по традиция „Берое“ играе трудно във Враца. Кашмер обаче бележи нови два гола и на сметката му вече има 8 попадения до този момент. „Берое“ води с 0:2 до 15-та минута, а след това Ивко Ганчев показва своята класа и спасява редица положения, за да запази резултата. Кашмер открива резултата и в следващия мач – домакинството на „Локомотив“ (София), а Бончев оформя крайното 2:0 за поредната победа през сезона. В 7 кръг идва първата загуба. Двубоят е срещу „Средец“ в столицата. „Беройци“ откриват чрез Радко Калайджиев в 10-та минута, а Славков изравнява в 25-та. След три минути Кашмер дава нова преднина за „Берое“, но в 32-та Стойчо Младенов отново изравнява – 2:2. Преди почивката е отсъдена дузпа за „Средец“, която е реализирана от Славков, а 5 минути след началото на втората част домакините получават и втора дузпа, която отново Славков вкарва за крайното 4:2.

1987

В 8 кръг „Берое“ побеждава „Спартак“ (Варна) с 1:0 след гол на Танко Танев в 68-та минута, а в следващия идва втората загуба, която идва и със сериозна доза късмет. В последните секунди домакините от „Академик“ (Свищов) бележат чрез Христов. Победният ход обаче продължава в следващите два кръга. Първо е мачът с „Локомотив“ (Пловдив), които повеждат в 15-та минута чрез Садъков, но „беройци“ обръщат с два гола на Стоян Бончев – 2:1. В 11 кръг е постигната чиста победа в Русе с голове на Васил Драголов и Мюмюн Кашмер – 0:2 срещу „Дунав“. Първата загуба на точки у дома идва в домакинството на „Сливен“. Бончев дава преднина, но Вълчев изравнява за „точково“ 1:1.

beroe-slavia-1986

Във фаталния 13 кръг има нова драма. Този път в Благоевград. „Пирин“ повежда още в самото начало, чрез Костов, a Теньо Минчев изравнява в 17-та минута. През втората част „беройци“ обръщат с гол на Петко Мароков, но Михтарски изравнява на свой ред в 66-та минута. Седем минути по-късно е развръзката, когато Облаков дава победата за своя тим с гол от явна засада – 3:2 за „Пирин“. В предпоследния есенен мач „Берое“ приема „Витоша“ пред 30 000 души на стадиона, които са в екстаз след гол на Кашмер в 35-та минута, който се оказва и победен. В последния мач за годината „Славия“ нанася първата по-сериозна загуба на „Берое“ за годината, която коства и първото място преди паузата, но с равен брой точки с „Тракия“. „Белите“ печелят в София с 5:2, след като обръщат мача от 0:2, дошла с голове на Стоян Бончев. В допълнение два от головете за „Славия“ са след дузпи, а Стойков е изгонен от игра.

1986-5

Пролетния дял обаче стартира веднага и първите три кръга са през декември. Причина е участието на България на Световното първенство в Мексико. Новото завъртане започва с две победи – 1:2 във Варна над „Черно море“ с голове на Минчев и Митев и 1:0 над „Спартак“ (Плевен) под Аязмото. Победата идва след нов гол на Йордан Митев. Последния мач за 1985 г. е гостуване на „Тракия“ в Пловдив на 21 декември. Двубой, който ще остане във фолклора, но и един от най-злощастните в цялата история. Като цяло до този момент двата тима се движат паралелно и с почти еднакъв брой точки. Преди мача „Берое“ е на 1 място с две точки аванс.

1986-3

Няколко дни преди битката в Пловдив „Берое“ гостува на „Мадара“ (Шумен) за Купата на Съветската армия. Двубоят е спечелен, но след него почти всички играчи са натровени с храна и имат стомашно-чревно разстройство. Молбата за отлагане на срещата е отхвърлена. Коремните болки не са преминали и в деня на мача с „Тракия“, който се играе пред 16 000 души. Подпомагани и от съдията Богдан Дочев домакините повеждат с 3:0 след две изключително спорни дузпи до 30-та минута. Кашмер бележи почетно в 41-та минута, но след само още две минути идва нов подарък – дузпа за 4:1. През второто полувреме „беройци“ едва се движат на терена и съвсем логично получават нови 4 гола за крайното 8:1. Тежък удар, но не и непреодолим, защото има равенство в точките.

07

Пролетта започва много добре. Победен е „Етър“ във Велико Търново с 1:2, след пореден обрат през сезона. Головете на Кашмер и Минчев освен победата дават и точка преднина пред „Тракия“, заради равенство на „жълто-черните“ в Русе. В следващия кръг е разгромен „Ботев“ (Враца) с 4:1 под Аязмото. Попаденията са дело на Драголов, Кашмер, Митев и Динев. Преднината е запазена и след следващите два двубоя, в които „Берое“ побеждава „Локомотив“ (София) в „Надежда“ отново с 1:4 след хеттрик на Кашмер и гол на Митев, както и победа над „Средец“ в Стара Загора с 1:0, след страхотно воле на Кашмер в 15-та минута.

5

Идва 23 кръг, в който „Берое“ допуска грешка с равенство, но то се оказва печелившо. Двубоят на „зелените“ във Варна завършва 1:1 след гол на Драголов, а „Тракия“ не взима точки заради нулево реми в Благоевград. Така преднината на „Берое“ става 2 пункта. В следващия двубой е разгромен „Академик“ (Свищов) с 4:0. Попаденията са дело на Драголов, Динев и Кашмер на два пъти. В 25 кръг и двата претендента за титлата губят своите мачове. „Берое“ е победен с 1:0 от „Локомотив“ в Пловдив, а „Тракия“ губи в София от „Витоша“ със същия резултат. Мачът в Пловдив също не минава без скандали. В 75-та минута само съдията вижда, че Ивко Ганчев е направил с една крачка над позволените според правилника три и отсъжда непряк свободен удар в наказателното поле. Сотиров се разписва в полза на вечния си съперник „Тракия“. Пет мача до края.

beroe-lokosf-1986

Васил Драголов носи победата с 1:0 над „Дунав“, за да запази върха за своя тим. Следва драматичен 27 кръг. „Берое“ не успява да победи в Сливен, завършвайки 0:0, което не носи точки. Хиляди старозагорци са на мача, а Кашмер дори пропуска дузпа, която би дала нови 2 т. на върха, защото „Тракия“ губи от „Славия“. Три мача – три финала. Първият е спечелен – 2:0 над „Пирин“ с голове на Кашмер и Митев. Така в следващите два мача „Берое“ се нуждае от минимум 3 т. Две от тях обаче идват още в предпоследния кръг, когато „зелените“ за пръв път побеждават „сините“ в столицата. Цветков дава преднина за „Витоша“, а Кашмер изравнява. До почивката упражнението се повтаря – Марков прави 2:1, а Митев прави 2:2. Васил Драголов носи победата с попадение в 68-та минута и „Берое“ е само на точка от титлата. В последния кръг съперник ще бъде „Славия“.

stefan-dinev

На 12 април 1986 година отец Иван Бояджиев от черквата „Света Троица“ започва утринната си молитва с думите: „Господи, забрави днес за нас, но помогни на „Берое“ да стигне до титлата!“ И сякаш и бог помага! 40 000 зрители се стичат на стадиона на знаменитата дата и Драголов взривява трибуните с гол още в 7-ата минута, който се оказва решаващ. След края на мача стадионът пее „Берое шампион“ и радостта е неописуема.

Източник и снимки: beroe.bg