150-и мач между Левски и Ботев (Пд)! „Сините“ помитат „канарчетата“ в юбилейните сблъсъци

0
botev plovdiv levski

Левски и Ботев Пловдив ще се изправят един срещу друг в неделя в мач №150 между двата клуба в елита. Балансът до момента е категорично в полза на „сините“, които имат два пъти повече победи от „канарчетата“. Точните цифри за изминалите 149 мача са – 83 победи за Левски, 23 равенства, 43 победи за Ботев Пд, голова разлика 268-166 в полза на „сините“.

Тимът от „Герена“ доминира категорично и в юбилейните сблъсъци – мач №1, №50 и №100. Левски побеждава и в трите сблъсъци, като дори легендарният вратар на тима Димитър Иванков вкарва гол във вратата на „канарчетата“ и стартира победата в стотния мач между двата клуба.

Мач номер 1
14.11.1937
Левски – Ботев Пд 2:1

Левски побеждава с 2:1 Ботев Пд в мач от 4-ти кръг на Националната футболна дивизия за сезон 1937/38, игран на игрище „Юнак“ в София. Голмайстори за „сините“ са Георги Андрейчев и Любомир Стамболиев, а за Ботев Пд – Иван Гълъбов. Това е първият двубой в това съперничество, станало емблематично през годините.

Мач номер 50
09.08.1975
Левски – Ботев Пд 2:0

В този юбилеен мач „сините“ бият пред 35000 души на „Герена“ с 2:0 в първи кръг от сезона. Точни са Кирил Миланов в 32-ата минута и Емил Спасов в 83-ата.

Мач номер 100
11.11.2000
Левски – Ботев Пд 3:0

В мач номер 100 в елита между двата клуба, пак на „Герена“, Левски печели с 3:0, пред около 9000 зрители. „Сините“ решават всичко в края на първото полувреме, когато вкарват два бързи гола. Първо Димитър Иванков се разписва от дузпа в 40-ата минута, а три по-късно Далибор Драгич вкарва с глава след корнер, изпълнен от Асен Николов. Крайното 3:0 оформя Чавдар Атанасов в 61-ата минута след асистенция на Мартин Станков.