Връстниците Илич и Топузаков загубиха първите си „червено-сини“ сблъсъци

0
ilich topuzakov

Старши треньорите на ЦСКА-София и Левски са връстници (и двамата са родени през 1977 г.), като наглед парадоксално влизат в дербито от сходни позиции. И Саша Илич в червения лагер, и Елин Топузаков в синия за втори път ще застанат край тъчлинията като предводители в „червено-синия“ сблъсък, но едва ли помнят с добро дебютите си в него. Сърбинът отстъпи с 0:2 в треньорския дуел с Мъри Стоилов на 18 септември м.г., докато Топчо падна с 1:3 от автентичния ЦСКА на 21 април 2014 г., когато отново бе пожарен вариант за тима от „Герена“. Тогава Омар Косоко откри резултата в 58-ата минута за червените, водени от Стойчо Младенов, но в 61-ата Радослав Цонев изравни. В 86-ата минута Иван Стоянов, племенникът на Йордан Лечков, отбеляза, а в 4-ата минута на добавеното време се разписа и Иван Маркович за ЦСКА.

Почти идентичен е и стажът на двамата наставници в българския елит. Някогашната звезда на белградския Партизан е начело на червените в 25 шампионатни мача през настоящия сезон – 20 победи, 3 ремита и 2 загуби. Бившият бранител на сините пък е предвождал сините в 26 срещи, но все като временен вариант за тях. В тези мачове е постигнал 12 победи, 4 пъти е завършвал наравно и 10 пъти е губил. Първият му престой като временен наставник бе през 2013/14 г., когато в плейофите пое тима от Антони Здравков и бе четвъртият поред треньор на отбора през онзи сезон. Води сините в 11 мача, от които спечели 6 и падна в 5. Точно тогава бе и единственото дерби, в което води отбора.

През следващия сезон води тима само в един мач и тогава направи равен с Литекс. През 2015/2016 г. записа две загуби от Берое и Славия, а най-дългият му престой бе четвъртият през сезон 2016/2017 г., когато от октомври до февруари предвождаше отбора в 12 мача, от които печели половината, 3 завърши наравно и загубите бяха също 3.

От началото на този сезон Топчо тренираше втория отбор на Левски, който бе включен в Югозападната В група, заедно с тези на ЦСКА-София и Славия, както и третия тим на ЦСКА 1948. В първата част от сезона, когато 22-та тима бяха разделени в две подгрупи, сините заеха осмото място, като така играят в долната половина./ „Тема спорт“