Странно или не: Левски гони излизане на плюс срещу Арда на „Герена“

0
levski arda djevad el djemili

Преди днешния сблъсък между Левски и Арда има един интересен статистически факт. И той е, че балансът от шампионатните мачове между двата отбора на „Герена“ е напълно изравнен. От 4 сблъсъка дотук те си размениха по две победи, а головата разлика е 5:5. Първият двубой през есента на 2019-а бе спечелен от Левски с 2:1. За „сините“, които по онова време бяха водени от Петър Хубчев, се разписаха Хали Тиам и Станислав Иванов, а за Арда – в заключителните секунди от пряк свободен удар намали Пламен Крумов.

Следващите два мача бяха спечелени от тима от Кърджали. В разгара на пандемията – през декември 2020-а пред празни трибуни на „Герена“, „сините“ паднаха с 1:2. Матеос Леони откри в края на първото полувреме, а в 89-ата минута Паулиньо изравни. Още в следващата атака гостите хванаха левскарите неподготвени и Иван Коконов отбеляза победния гол. Любопитното е, че главен съдия на този мач бе Ивайло Стоянов, който ще ръководи и днешния двубой.

В третия кръг на сезон 2021/22 Арда спечели най-категорично – с 2:0 с голове на Тонислав Йорданов от дузпа и Спас Делев.

През миналия сезон на „Герена“ двата отбора се срещнаха на 5 септември 2022-а, като Левски победи с 2:0. Андриан Краев вкара с глава след корнер на Филип Кръстев, а Марин Петков оформи крайното 2:0 три минути преди края. Така с този мач победите станаха 2:2. В края на сезона Левски спечели у дома срещу този съперник баража за място в Лигата на конференциите с 2:0 с два гола на Уелтън. Този мач обаче не бе за точки и не влиза в статистика от сблъсъците за първенство.

Друг любопитен факт от четирите сблъсъка на „Герена“ за първенството е, че Арда игра във всеки от тях с различни цветове на екипите. При първата загуба фланелките бяха жълти, а при първата победа – червени. При успеха с 2:0 през есента на 2021-а цветовете бяха зелено и черно, а при последното поражение, както и в баража за Лига Европа, отборът от Кърджали игра в бяло. В какъвто и цвят да излезе Арда днес, на Левски ще му е нужна само победа, за да излезе на плюс в статистиката си срещу този съперник на „Герена“./ „Мач Телеграф“