0
00755453
-
-

Очакваният с огромен интерес първи в историята финал на Копа Либертадорес между аржентинските колоси Бока Хуниорс и Ривър Плейт се играе при резултат 2:2. Невероятна атмосфера на „Бомбонера“ посрещна двата състава. Двамата тарани Абила и Прато бяха точни в рамките на една минута. Първо нападателят на домакините взриви трибуните в 33-ата минута, а при следващата атака Прато матира Роси.
Резервата Дарио Бенедето даде отново аванс на „генуезците“ в 45-ата минута. Автогол на Искердос в 61-ата минута възстанови равенството.

Мачът започна с едноминутно мълчание по желание на Боха Хуниорс, в памет на загиналите вчера при автомобилна катастрофа четирима фена на „генуезците“, които пътуваха за финала.

В двойния финал на Либертадорес не важат головете на чужд терен, като при равенство на головете след 180 минути, следват две продължения по 15 минути, ако няма нов победител, шампионът ще бъде излъчен след изпълнение на дузпи.

Изненадващо Ривър, който стартира с петима защитници в схема 5-3-2, създаде първите две опасности. Първо Гонсало Мартинес стреля от фаул в 6-ата минута, а вратарят Роси изби в корнер. При последвалото центриране от ъглов удар Лукас Мартинес беше оставен непокрит, но пропусна да даде аванс с глава. Стражът на домакините обра овациите в 16-ата минута, когато спаси тима си. Този път той плонжира и изби удар с глава на Боре, който летеше към мрежата.

Малко след това най-добрият футболист на шампионите Кристиан Павон получи контузия в бедрото, като трябваше да напусне принудително, а на него място влезе Дарио Бенедето. Буквало преди напусне терена крилото стреля изненадващо, но извън целта.

В 33-ата минута Абила се пребори за топката и стреля мощно, Армани изби, топката се върна в мощния таран, който стреля отново силно с левия крак, а този път вратарят изби топката във вратата си и феновете полудяха. Голът бе пети през тази кампания за Абила. Радостта на „жълто-сините“ беше прекалено кратка, тъй като след подновяването на играта от центъра Прато беше изведен с хубаво подаване и с диагонален изстрел матира Роси за 1:1. Попадението беше четвърто за голмайстора през този сезон в турнира, а също така първо във вратата на Бока във фазата на елиминациите пред техните фенове.

По-добрият отбор на терена безспорно беше Ривър Плейт, който пропусна още две страхотни възможности. Първо Пати Мартинес стреля силно от въздуха, но Роси изби, като му попречи да вкара трети пореден гол на „Бомбонера“. Малко след това Боре се откъсна от защитата и сам срещу вратаря стреля с външен, а топката мина покрай гредата. Нападателят беше леко зад защитата, което не се видя от съдията.

Буквално в продължението на първата част Вила центрира от фаул, а Бенедето с майсторски удар с глава, разтресе „Ла Досе“ и препълнените трибуни за 2:1. Голмайсторът на „генуезците“ има вече четири гола в Либертадорес, след като вкара три в полуфиналите с Палмейрас. Интересното е, че се разписва винаги след влизането си от пейката.

Сблъсъкът, който бе определен за „Мачът на века“ на клубно ниво в Южна Америка, ще се реши в двама мача. Днес е първата среща на „Бомбонера“, а на 24 ноември „Монументал“ ще приема легендарните съперници в двубой, който няма да бъде само за най-важния трофей на континента, ами за вечната слава, която ще получи победителят.