Стойчо срещу Мъри – 1:1 в „червено-синия“ сблъсък! Екзекутора е кошмар за Левски

0

След малко повече от две седмици футболът ни ще бъде разтърсен от сблъсъка между Стойчо Младенов и Станимир Стоилов. И това не просто ще бъде нов епизод от съперничеството между две толкова значими фигури, но те ще се изправят един срещу друг от амвона на „червената“ и „синята“ религия.

На 26 септември Мъри и Стойчо ще спорят за трети път като треньори на „сини“ и „червени“. На 7 април 2007 година е първият двубой, който завършва 1:0 за Левски, който е символичен гост. Единственото попадение е дело на Христо Йовов в 19-ата минута. Същата година, през зимата автентичният ЦСКА бие с 1:0, а голът е реализиран от по-късно трагично загиналия в самолетна катастрофа бразилец Фелипе Машадо в 84-тата минута.

Иначе Стойчо Младенов и Мъри Стоилов имат 12 двубоя помежду си, като седем са на наша територия, а пет на казахстанска.

Първият в историята е на 22 август 2004 година, когато в качеството си на треньор на Литекс Младенов пада 0:1 от Левски за първенство с попадение на Тодор Колев в 88-ата минута. Най-много са мачовете им у нас, в които Екзекутора води ЦСКА, а Мъри е в Ботев Пловдив. В периода, в който „жълто-черните“ са клубът с рекорден бюджет в историята си, балансът е по една победа за „червени“ и „канарчета“, а два двубоя са наравно.

Иначе двамата имат пет срещи и в Казахстан, където Стоилов води Астана, а Стойчо бе начело на Кайсар и Атирау. Разминаването в бюджетите и класата на тези отбори е подобна на тази между Лудогорец и Царско село, да речем. Четири от срещите завършват с победи на Мъри, а последният им засега двубой от 16 септември 2018 година между Астана и Кайсар финишира 0:0.

Иначе Младенов няма почти никакви притеснения, когато се изправя срещу Левски. Той води ЦСКА 13 пъти във Вечното дерби за първенство и в тях има впечатляващите 9 победи, 2 равенства и едва 2 поражения с голова разлика 20:5. Тук влиза и онази паметна серия от шест поредни победи, възпята в червения фолклор, която вероятно само Стойчо някога ще успее да подобри. Екзекутора има и четири срещи за Купата на България срещу „сините“, а калкулацията в тях е 3 равенства и 1 загуба./ „Мач Телеграф“