Спартак (Вн) чака 64 години победа над Локомотив (Сф) като гост

0

Спартак Варна продължава да търси първата си победа от началото на първенството. До момента „соколите“ имат само една спечелена точка от седем изиграни мача при голова разлика 2-17. Днес те ще имат поредното тежко изпитание срещу добре играещия под ръководството на Станислав Генчев тим на Локомотив София.

Историята и традициите обаче не дават големи шансове на варненци точно днес. Просто защото те имат само две победи при визити на „червено-черните“, като нито една от тях не е на стадион „Локомотив“, посочва „Мач Телеграф“. А последната от тях е преди близо 64 години. На 23 ноември 1958 година „соколите“ печелят в столицата с 2:0 с голове на Христо Николов и Иван Филипов, а мачът се играе на стадион „Васил Левски“. Оттогава двата тима са изиграли 35 мача в София, от които Локомотив има 26 победи, а 9 срещи са приключили наравно.

Извън този мач Спартак има още една победа над Локомотив Сф в столицата. Тя е записана при първата среща между двата тима в елита — на 1 юли 1950 година с 1:0 на стадион „Юнак“.

Интересното е, че последният отбор, срещу който Спартак Вн е взимал точка като гост в елита, е точно Локомотив Сф. Това стана в края на сезон 2008/09, когато варненци изпаднаха от Първа лига. В предпоследния кръг на стадион „Локомотив“ двата отбора завършиха 2:2. Още през първото полувреме „червено-черните“ останаха с девет души, след като съдията Антон Генов изгони Дарко Савич и покойния вече Георги Марков. Логично Спартак поведе с гол на Даниел Моралес от дузпа, но с двама по-малко домакините изравниха чрез Румен Горанов от фал. След почивката и Юри Иванов от „соколите“ бе изгонен, а те поведоха за втори път чрез Иван Найденов. Пет минути преди края Мартин Камбуров вкара и оформи крайното 2:2, а спечелената точка по никакъв начин не помогна на Спартак Вн да остане в елита.