Славия с тотална доминация над Левски за Купата! Ето и кой е най-драматичният сблъсък

0
levski slaviq 276
-
-

Любопитни факти от сблъсъците за Купата между Славия и Левски, представени от „Тема спорт“:

За Купата на България Славия и Левски са играли 14 мача помежду си (един е за Купата на България като второстепенен турнир). Равносметката е: 6 победи за Славия, 5 равенства и 3 победи за Левски, при голова разлика 24:14 в полза на белите. 9 пъти столичани продължават напред, а сините само веднъж.

От 2 играни финала Славия има спечелени 2 трофея.

Славиша хвърля ударно нападение срещу Славия

На разменено домакинство двата тима са се срещали 4 пъти, като интересното е, че Славия винаги е бил краен победител!

От 14-те срещи 2 са осминафинали, 3 са четвъртфинали, 6 са полуфинал, една е от финална група и 2 са финали.

За първи път двата съперника се срещат на 1/2-финал на 1 май 1949 година. Мачът завършва с победа на Левски с 1:0. Гола за победителите отбелязва Борислав Цветков-Жук в 49-ата минута. Главен съдия е Стефан Данчев от Варна.

Последната среща се игра на 9 май 2018 година. След изпълнение на дузпи Славия се наложи с 4:2.

Левски или Славия ще спаси сезона с Купата?(ВЕРОЯТНИ СЪСТАВИ)

Двата съперника имат още един финал – през 1996 година. След като Славия повежда с гол на Атанас Киров в 35 минута, недоволен от съдийските отсъждания на Митко Митрев, президентът на сините тогава Томас Лафчис изважда отбора си от терена през второто полувреме и финалът е прекратен. Спортно-техническата комисия към БФС присъжда служебна победа на Славия с 4:0 няколко дни по-късно.

Най-много голове за Славия – 5, е реализирал М. Мишев – Горнобанския кмет, а 2 попадения има Николай Костов.

За Левски 2 гола е реализирал Георги Соколов-Соколето.

За Славия са отсъдени 3 дузпи, които са реализирани от: Д. Исаков, Пл. Петков и P. Панайотов.

За Левски са отсъдени 4 дузпи, като 3 са реализирани от – Г. Соколов – 2, и Й. Томов, а една е пропусната от П. Михтарски.

Чудесна новина за Славиша и Левски!

Автор на единствения автогол е Елин Топузаков от сините в 88 минута на 9 декември 1998 година при победата на белите с 3:0. Този автогол (резултатът става 3:0 за Славия) се оказва фатален за Левски. След победа за сините в първия двубой с 2:0 на реванша белите печелят с 3:0 и изхвърлят съперника от турнира.

Несъмнено най-драматичният двубой в историята на турнира е полуфиналът на 29 юни 1972 година. След редовните 90 минути и 2 продължения резултатът остава 1:1 (0:1 В.
Митков в 35-ата минута и 1:1 Андр. Желязков в 47-ата минута). За излъчването на финалиста се стига до изпълнението на 22 дузпи! Изреждат се всички 22-ма състезатели, като пропуски правят Андр. Желязков-Жужо и Мих. Михайлов от Славия и Г. Цветков-Цупето и К. Ивков от Левски. Последни от бялата точка стрелят вратарите на двата отбора. Г. Каменски от сините пропуска, докато Георги Гугалов от белите е безгрешен и така Славия печели с 10:9 и се класира за финала. Там обаче губи с 0:3 от ЦСКА.